Projekt nowoczesnego domu – co się kryje pod tą nazwą?

projekt domu

Nowoczesność domu odzwierciedla jego wizualizacja. Zazwyczaj jest to dom o nietuzinkowej architekturze, gdzie tematem przewodnim jest minimalizm wykończenia. Modernistyczny sznyt nadają nieszablonowe detale oraz rozwiązania funkcjonalne stworzone na miarę XXI wieku.

Projekty domów nowoczesnych to połączenie funkcjonalności, energooszczędności i oryginalności. Czym wyróżniają się dodatkowo?

Dom nowoczesny w aspekcie wizualnym

Nie ma jednoznacznego określenia bryły domu nowoczesnegoDomy, w których widzimy nowoczesny sznyt mogą być zarówno parterowe, piętrowe, jak i z poddaszem. Niektóre nowoczesne domy posiadają dach płaski, inne zaś dwuspadowy lub wielospadowy. Różnorodność wizualna w tym segmencie projektów jest naprawdę olbrzymia, zatem bez wątpienia – każdy miłośnik nowoczesnych trendów znajdzie tu coś dla siebie. Wspólnym mianownikiem nowoczesnych domów są duże przeszklenia, które pozytywnie wpływają na wygląd domu. Bryła staje się lekka, a wręcz rozświetlona pokaźnymi połaciami szyb. Ważne zadanie spełniają także detale wykończeniowe – drewniane wstawki, pergole, daszki oraz kolorystyczny minimalizm oparty zazwyczaj na dwóch barwach.

Nowoczesność to także oszczędność

Domy nowoczesne, które obecnie wychodzą spod ręki architekta, charakteryzują się innowacyjnymi rozwiązaniami instalacyjnymi i technologicznymi. Celem twórców projektu jest dbałość zarówno o środowisko, jak i o portfel przyszłego inwestora. Na etapie budowy należy liczyć się ze zwiększeniem kosztów, gdyż nowoczesne technologie kosztują nie mało. Jednakże, w perspektywie dłuższego czasu użytkowania, zainwestowane pieniądze zwrócą się z nawiązką. Jeśli w zamyśle inwestora będzie budowa domu nowoczesnego z panelami fotowoltaicznymi, warto też zajrzeć do Kolekcji z kategorii: nowoczesna stodoła. W tych domach zaprojektowano dwuspadowe dachy o dość dużym kącie nachylenia – idealnie nadające się pod fotowoltaikę.

Dom nowoczesny i jego wnętrze

Wnętrza nowoczesnych domów powinny być ustawne, praktyczne, przestronne i przede wszystkim wygodne. W projekcie domu nowoczesnego ważny jest podział na strefy – dzienną (wspólną) – dla domowników i gości oraz nocną – która zapewni ciszę i intymność. Strefa wspólna to serce domu, które bije życiem jej mieszkańców. To w niej przebywamy najczęściej, dlatego ta część domu powinna być obszerna, ale też przytulna. W nowoczesnych domach – salon, jadalnia i kuchnia – stanowią zazwyczaj jedną, wspólną przestrzeń. Funkcjonalny podział kształtują jedynie meble, dedykowane dla danej czynności. Za sprawą dużych okien i drzwi balkonowych, użytkowa przestrzeń nowoczesnego domu wydaje się być większa niż jest w rzeczywistości. Takie wrażenie spotęgowane jest szczególnie w domach z antresolą https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-z-antresola/, gdzie nad strefą dzienną nie ma stropu.

Dom inteligentny

Nowoczesny dom to dom inteligentny. Już na etapie projektu powinno się planować wszystkie rozwiązania związane z tzw. smart home. Ogrzewanie, zamykanie drzwi, rolet zewnętrznych, wyłączanie wszelkich sprzętów, klimatyzacja – takie udogodnienia powinien posiadać nowoczesny dom na miarę XXI wieku. Rynek oferuje sporo systemów inteligentnego domu, zatem na pewno warto się tym zainteresować. Inteligentne systemy wpływają na komfort mieszkańców, a dodatkowo mogą przynieść wymierne korzyści finansowe. Jeśli przed zimowym wyjazdem zapomnieliśmy obniżyć temperaturę – zrobimy to zdalnie, będąc już kilkaset kilometrów od domu. Przed powrotem zaś, temperaturę możemy podwyższyć i wejść do ciepłych i przytulnych wnętrz.  Pozwólmy nowym technologiom zawitać w naszym domu. Na pewno warto.

 

Zdjęcie: Projekt EC402 – Dom perfekcyjny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) z kolekcji Muratora, arch. Piotr Lewandowski

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów – https://projekty.muratordom.pl/