Zalety blatu z laminatu. Dlaczego warto kupić blat laminowany?

blat laminowany

Dobrej jakości laminaty HPL wykorzystywane do produkcji blatów kuchennych czy frontów meblowych wyróżniają się wieloma zaletami. Dlaczego warto zdecydować się na laminat? Poznaj wszystkie zalety tego rozwiązania.

  1. Blat laminowany – co to jest?
  2. Płyty HPL – zalety i korzyści
  3. Szerokie zastosowanie płyt HPL

Blat laminowany – co to jest?

Blaty laminowane są wytwarzane na bazie płyty MDF albo wiórowej, pokrytej z jednej albo obu stron warstwą laminatu. Niegdyś laminaty nie miały zbyt dobrej opinii – były dość cienkie, podatne na uszkodzenia czy zarysowania. Łatwo było je nadtopić czy przypalić. Obecnie dobrej klasy laminat od sprawdzonego producenta to zupełnie inny produkt. Aktualnie do produkcji blatów laminowanych wykorzystuje się twarde, wytrzymałe płyty HPL o znakomitych właściwościach.

Laminaty HPL są tworzone z kilku warstw papieru siarczanowego utwardzonego wcześniej specjalnymi żywicami. Kolejne nakładane warstwy są prasowane na gorąco pod wysokim ciśnieniem, w rezultacie czego tworzą zwartą, jednolitą powierzchnię o wysokim stopniu twardości. Warstwa zewnętrzna takich płyt pełni funkcję ochronno-dekoracyjną.

Płyty HPL – zalety i korzyści

Stosowanie nowoczesnych, wysokiej jakości laminatów od sprawdzonych producentów wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim laminat HPL cechuje się gładką, nieporowatą powierzchnią. Nie wchłania ona wilgoci oraz zabrudzeń. Co ważne, zwykle nawet mocno barwiące artykuły, takie jak kawa, czerwone wino, czarna herbata albo buraki nie pozostawiają na jego powierzchni widocznych śladów. To wszystko sprawia, że laminat jest łatwy i wygodny w czyszczeniu. Zazwyczaj wystarczy użyć zwykłej wody i delikatnego detergentu, aby skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń. W przeciwieństwie do mebli drewnianych albo kamiennych nie wymaga także zabiegów konserwujących. Zachowuje więc swój estetyczny wygląd na długi czas.

Jak już wspomniano wcześniej, dobrej klasy, nowoczesne blaty laminowane są produkowane w taki sposób, aby zapewnić im jak najwyższą wytrzymałość. Produkty te są teoretycznie odporne na działanie wysokich temperatur (wynoszących nawet do 160-170 stopni Celsjusza), jednakże należy pamiętać, że lepiej nie stawiać bezpośrednio na blacie gorącej patelni albo garnka. Lepiej używać do tego celu profesjonalnych podkładek kuchennych.

Laminaty HPL są ponadto odporne na zarysowania czy przetarcia. Nie odbarwiają się też pod wpływem promieni słonecznych, dzięki czemu meble z laminatu mogą stać w mocno nasłonecznionych miejscach, np. w pobliżu okien.

Materiał ten cechuje się ponadto szeroką paletą kolorów i wzorów. Poza blatami w dowolnych barwach (kolor biały, czarny, ale i najbardziej oryginalne barwy, takie jak różowa, pomarańczowa czy seledynowa), dostępne są też wersje stylizowane na marmur, trawertyn, granit albo beton. Do nabycia są również modele wzorzyste oraz drewnopodobne. Poza wersjami gładkimi, dostępne są także te o zróżnicowanej fakturze, naśladującej naturalny wygląd drewna.

Warto również zwrócić uwagę na łatwy i szybki montaż blatów z laminatu. Są one łatwe w obróbce, lekkie, co sprawia, że nawet osoba niedoświadczona może sobie poradzić z zamontowaniem płyty HPL.

Szerokie zastosowanie płyt HPL

Ze względu na swój atrakcyjny wygląd, a także wysoką wytrzymałość, laminaty HPL są wykorzystywane powszechnie do różnych zastosowań. Są niezastąpione w produkcji mebli oraz innych artykułów aranżacyjnych. Sprawdzają się jako blaty kuchenne, ale również jako pokrycie szafek łazienkowych, kuchennych, kontuarów, sklepowych lad, stołów albo biurek.