Folia do oczek wodnych i stawów

oczko wodne

Zbiornik wodny może być ozdobą niemal każdego ogrodu. Aby cieszył swojego właściciela przez wiele lat ważny jest wybór odpowiednich materiałów, które zostaną wykorzystane przy jego budowie. Istotnym elementem podczas budowy jest również wybór odpowiedniej folii, ponieważ to ona gwarantuje szczelność zbiornika.

Ile folii potrzeba?

Decydując się na budowę zbiornika wodnego należy ustalić jego kształt i wielkość, aby bez problemu oszacować ile folii potrzeba do jego wyłożenia, pamiętając, że powinna ona luźno wyściełać akwen. Folie dostępne na rynku mają z reguły ustaloną szerokość. Folia AKWEN ma szerokość 6 m, natomiast jej długość można modyfikować w zależność od potrzeb. Podejmując decyzję warto już na początku zadbać, aby wymiary zakupionego produktu jak najbardziej odpowiadały wymiarom naszego zbiornika uwzględniając jego głębokość. Takie postępowanie znacząco ułatwi ułożenie folii.

Jaką folię wybrać?

Folie używane do wykładania oczek wodnych i stawów są odporne na przebicia i grube. Niemniej jednak przed wyłożeniem zbiornika folią należy usunąć z dna kamienie i patyki, a także wszystkie wystające elementy, które mogłyby ją uszkodzić. Kupując folię do oczka lub innego akwenu warto zwrócić uwagę na informację o ilości warstw folii i jej całkowitej grubości. Folia AKWEN, która posiada aż 3 warstwy i grubość 0,4 mm, co chroni ją przed przebiciem (dostępna na obrzezeogrodowe.pl/folie). Szczelność folii i jej wytrzymałość na przebicia mechaniczne lub te spowodowane np. przez korzenie roślin rosnące w zbiorniku jest istotna. Podejmując decyzję o tym jak bardzo wytrzymała powinna być folia należy uwzględnić przeznaczenie budowanego akwenu. Jeżeli będzie jedynie ozdobą, możemy zdecydować się na mniej wytrzymały produkt, natomiast jeżeli chcemy pokryć dno roślinami lub zbudować basen, może warto zainwestować w folię o zwiększonej wytrzymałości. 

Czy można wpływać na kolor wody?

Niektóre folie w tym właśnie folia AKWEN dają możliwość wyboru koloru. Jedna strona tej folii jest niebieska, a druga zielona, ale na rynku dostępne są również folie w jednym kolorze np. niebieskie, czarne. Warto zastanowić się jaki efekt chcemy uzyskać, ponieważ kolor folii, a co za tym idzie kolor dna zbiornika będzie wpływał na kolor wody. 

Ile trzeba zapłacić?

Kupując folię, którą będzie wyłożone oczko, staw czy basen nie warto oszczędzać. Produkt dobrej jakość zapewni doskonałą szczelność i będzie cieszył oko przez długie lata. To istotne ponieważ wymiana folii bywa kłopotliwa, zwłaszcza jeżeli zbiornik jest duży i znajduje się w nim roślinność. Nie należy jednak przepłacać, ponieważ na rynku dostępne są produkty świetnej jakości w przystępnych cenach. Chcąc w prosty sposób stworzyć oczko we własnym ogrodzie i nie wydać na to fortuny możemy np. zdecydować się na folię AKWEN.

Podsumowując, folia do oczek wodnych i stawów powinna mieć odpowiednie wymiary, być odporna na przebicia oraz umożliwić osiągnięcie zamierzonego efektu estetycznego w ogrodzie. Zaletą będzie również odpowiedni stosunek jakości do ceny.