Rekuperacja to z roku na rok coraz częściej pojawiający się element na liście osób, które chcą wybudować dom lub planują poważną modernizację obecnej instalacji. Sprawdź więc, czym jest rekuperacja, jak działa oraz jakie są zalety tego rozwiązania.
Rekuperacja to nic innego jak wentylacja mechaniczna, która ma zdolność odzyskiwania ciepła. Jest to rozwiązanie, które pozwala w pełni kontrolować ruch powietrza w naszym domu czy mieszkaniu oraz co najważniejsze, ograniczyć koszty ogrzewania dzięki odzyskiwaniu części energii, która zgromadziła się w ciepły powietrzu.
Rekuperacja to o wiele bardziej efektywne zarządzanie jakością powietrza niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, której działanie polega bezpośrednim usuwaniu zużytego powietrza i wprowadzaniu na jego miejsce powietrza z zewnątrz budynku. W przypadku wentylacji grawitacyjnej, powietrze zasysane z zewnątrz bardzo często nie jest w żaden sposób podgrzewane, osuszane, filtrowane czy kontrolowane. Przez to dochodzi do znaczących strat energetycznych, które podwyższają koszty eksploatacji.
Zastosowanie mechanicznej wentylacji pozwala w pełnym zakresie kontrolować wszystkie istotne parametry powietrza, które trafia do wszystkich pomieszczeń, tak by było ono oczyszczone i podgrzane do odpowiedniej temperatury.
Jak działa rekuperacja w domu
Działanie rekuperacji skupia się głównie na bazowym urządzeniu, jakim jest rekuperator. Ra rynku jest wiele urządzeń służących do mechanicznej wentylacji, w tym rekuperatory firmy NIBE zapewniające wysoką efektywność samej instalacji. Głównym zadaniem zainstalowanego rekuperatora jest mechaniczna wymiana zużytego powietrza na świeże powietrze. Wymiana powietrza w rekuperatorze jest bardzo ważna i pozwala ona na ogrzanie, zimnego i świeżego powietrza, zasysanego z zewnątrz budynku przez jego pośredni kontakt ze zużytym i ogrzanym powietrzem, które jest usuwane z pomieszczeń. Cała wymiana odbywa się w wymienniku ciepła, do którego świeże i zużyte powietrze jest doprowadzone osobnymi kanałami. Tu trzeba podkreślić, że zużyte i świeże powietrze w żaden sposób nie ma ze sobą bezpośredniego kontaktu i nie miesza się. Dzięki temu zużyte powietrze oddaje swoją energię cieplną, nie wpływając na pozostałe parametry świeżego powietrza, które jest pobierane z zewnątrz.
Mechaniczna wymiana ciepła z odzyskiem energii to główna rola rekuperatora, jednak pozwala on również kontrolować jakość powietrza, które trafia do pomieszczeń przez kanały wentylacyjne. Rekuperator oprócz wymiennika ciepła posiada również filtry, które oczyszczają powietrze pobierane z otoczenia, co pozwala nam korzystać z wysokiej jakości powietrza bez względu na to, jakie warunki panują na zewnątrz domu czy mieszkania.
Wentylacja grawitacyjna
Wentylacja grawitacyjna to wymiana powietrza, która odbywa się za pomocą kanałów wentylacyjnych, które wyciągają powietrze przez różnicę ciśnień panującą wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. W takim przypadku świeże powietrze jest zasysane przez wywietrzniki, rozszczelnione lub uchylone okna czy szpary w drzwiach. Ilość zużytego powietrza, jaka jest usuwana z pomieszczeń, zależy od sprawności systemu wentylacji oraz warunków panujących na zewnątrz. Tutaj w przypadku pomieszczeń o dużej wilgotności, wentylacja grawitacyjna może nie być skuteczna i konieczne będzie zamontowanie wentylatora, który będzie zasysał wilgotne powietrze z pomieszczenia w sposób mechaniczny. Taki sposób wymiany ciepła wiąże się z usunięciem ogrzanego już powietrza i wprowadzeniem na jego miejsce świeżego, ale zimnego powietrza z zewnątrz. Powoduje to sporą utratę energii i większe koszty utrzymania komfortowej temperatury. Drugą wadą wentylacji grawitacyjnej jest brak możliwości filtrowania powietrza, które trafia do pomieszczeń z zewnątrz. Próba montowania filtrów powietrza ogranicza przepływ powietrza przez otwory wentylacyjne. Natomiast filtrowanie powietrza przez szczeliny w rozszczelnionym lub uchylonym oknie mija się z celem.
Montaż rekuperacji
Montaż rekuperacji powinniśmy zostawić firmie, która specjalizuje się w tej dziedzinie. Zlecenie montażu firmie budowlanej lub osobie, która nie ma doświadczenia w montażu tego typu instalacji może okazać się nie do końca trafną decyzją. Warto wiedzieć, że producenci rekuperatorów bardzo często udostępniają dane kontaktowe do firm zajmujących się montażem i serwisem ich urządzeń. Takie firmy mają odpowiednią wiedzę dotyczącą produktów z oferty wybranego producenta, odpowiednie przeszkolenie i certyfikaty. Dla przykładu producent rekuperacji NIBE na swojej stronie ma zakładkę „instalatorzy”, w której znajdziemy instalatorów z wybranych województw. W przypadku gdy szukamy rekuperacji w Szczecinie, możemy wpisać na stronie producenta frazę rekuperacja Szczecin i wybrać z listy firmę, która jest polecana przez samego producenta.
Rekuperacja — zalety mechanicznej wymiany powietrza
Wraz z coraz mocniej występującym trendem, który jest skierowany w stronę oszczędnych energetycznie domów i mieszkań, coraz mocniej zauważalne były utraty ciepła spowodowane wymianą powietrza. Tak więc oprócz ocieplenia ścian, zamontowania szczelnych okien, coraz więcej osób dostrzega potrzebę posiadania wentylacji mechanicznej, która nie tylko się opłaca pod względem finansowym, ale również zapewnia nieporównywalnie lepszą jakość powietrza w pomieszczeniach.
Montaż rekuperacji niesie ze sobą wiele zalet takich jak:
• obniżenie kosztów energii ogrzewania i klimatyzacji,
• filtrowanie powietrza z zanieczyszczeń i pyłków,
• szybkie usuwanie wilgoci,
• ograniczenie przedostawania się owadów z zewnątrz,
• kontrola wilgotności powietrza,
• możliwość kontroli i zarządzania przez instalacje inteligentny dom.
Rekuperacja – montaż i sklep online
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o montażu rekuperacji, jej rodzajach, albo szukasz elementów i akcesoriów to sprawdź koniecznie stronę internetową www.twoj-instalator.pl, gdzie znajdziesz wiele przydatnych informacji oraz sklep online z rekuperatorami, filtrami i akcesoriami.