Zakup okien do domu. Co warto wiedzieć?

okna

Szukasz okien do swojego domu? Nie wiesz na co zwrócić uwagę, aby nie żałować swojego zakupu? W tym artykule dowiesz się jakie okna są najbardziej popularne i na co zwrócić uwagę.

Najważniejszymi kwestiami przy wyborze okien są przenikalność ciepła, antywłamaniowość oraz izolacyjność dźwiękowa. Dobrze też dobrać okna tak, aby pasowały one do stylu naszego domu oraz jego elewacji.

Okna drewniane

Najistotniejszą cechą okien drewnianych jest to, że są niezwykle trwałe i wytrzymałe. Producenci okien zazwyczaj wykonują je z jesionu, dębu, orzecha i modrzewia. Warto wiedzieć, że ten rodzaj okien jest odporny na odkształcenia.

Niestety okna drewniane mają też wadę – mają słabą wrażliwość na wilgoć. W przypadku kiedy okna są narażone na intensywne opady deszczu może dojść do zniszczenia ramy okna. Można tego uniknąć dzięki zakupowi specjalnej nakładki aluminiowej, która ochroni nasze okna.

Okna plastikowe

Obecnie na okna plastikowe klienci decydują się najczęściej. Głównym powodem jest ich stosunkowo niska cena. Dzięki zastosowaniu komor wewnątrz profili okna plastikowe mają dobrą izolację cieplną. Zazwyczaj klienci kupują okna z pięciu lub sześciu komor. Jeżeli chodzi o izolację akustyczną to okna PCV również wypadają bardzo dobrze na tle innych rodzajów okien.

Wadą okien plastikowych jest ich gorsza stabilność. Jeśli chcemy zdecydować się na okna z dużym przeszkleniem, np. tarasowe to lepiej wybrać okna drewniane lub aluminiowe.

Kolejną rzeczą, o której warto wiedzieć jest to, że okna PCV z czasem mogą żółknąć od słońca, co wpływa na ich wygląd.

Okna z aluminium

Okna z aluminium cechują się tym, że są bardzo trwałe i wytrzymałe. Klienci bardzo często decydują się na ten rodzaj okien w przypadku dużych przeszkleń. Kolejnym plusem jest to, że okna aluminiowe są bardzo odporne na rdzę.

Do wad zaliczamy słabe przewodzenie ciepła i dźwięku, co przełoży się na nasze rachunki i izolacyjność. Jest jednak rozwiązanie – zakup dodatkowej nakładki aluminiowej.

Każdy rodzaj okien ma swoje wady i zalety. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, które okna będą najlepsze. Wszystko zależy od naszych potrzeb, preferencji oraz tego jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zakup okien. Okna to zakup na wiele lat, więc nie warto pochopnie podejmować decyzji. Jeśli mamy wątpliwości jakie okna zakupić warto skontaktować się z fachowcami, którzy się na tym znają i nam odpowiednio doradzą.

Wybierając więc firmę w której zakupimy odpowiednie okna, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na asortyment i cenę, ale również na jakość doradztwa.