Wybór okien do domu – na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy

okna

Na polskim rynku można znaleźć szereg produktów, które mają wpływ na komfort mieszkania i poczucie bezpieczeństwa domowników. Jak wybrać okna do budynku mieszkalnego? Z pewnością warto zapoznać się z opiniami użytkowników oraz recenzjami ekspertów znajdującymi się na forach branżowych. W asortymencie producentów stolarki otworowej dostępne są energooszczędne i innowacyjne okna PCV, które wyróżniają się doskonałymi parametrami izolacyjnymi oraz minimalistycznym designem.

Jak wybrać okna? Na co zwrócić uwagę?

Istotne znaczenie mają właściwości izolacyjne i antywłamaniowe. Przed zakupem warto zapoznać się z kartą produktu. W takim dokumencie wyszczególnione są najważniejsze parametry techniczne.

  • Współczynnik przenikania ciepła dla całego okna wyznacza ilość energii cieplnej, jaka może przenikać przez przegrody wybranych konstrukcji okiennych. W karcie produktu oznaczony jest symbolem Uw. Najlepiej zainwestować w okna o współczynniku przenikania ciepła na poziomie minimum 0,9 W/m2K.
  • Odporność na obciążenie wiatrem informuje o statyce okna. To jeden z najważniejszych parametrów stolarki okiennej, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Przede wszystkim definiuje, przy jakiej prędkości wiatru okno nie ulegnie deformacji.
  • Wodoszczelność informuje o jakości profilu okiennego. Definiuje, przy jakiej sile wiatru i opadach okno może przeciekać.
  • Współczynnik izolacji akustycznej jest wyrażany w decybelach i określa wartość redukcji hałasu dobiegającego z zewnątrz. Parametr ten ma szczególne znaczenie dla osób, które mieszkają blisko torowisk czy autostrad. Im wyższa wartość współczynnika Rw, tym lepsza jest ochrona przed wysokim natężeniem dźwięku.

Jak wybrać okna do domu energooszczędnego?

W budynkach pasywnych sprawdzą się konstrukcje, które bazują na sześciokomorowym systemie profili. Warto zainwestować w innowacyjne okna z ultrawąskimi profilami, ukrytym skrzydłem i trzyszybowym pakietem z ciepłą ramką. Dużym powodzeniem cieszą się modele, które zostały wyposażone w szczelne wypełnienia piankowe, okucia Winkhaus activPilot, mechanizm blokujący obrót klamki oraz uszczelki rozmieszczone w trzech płaszczyznach.

Gdzie można kupić produkty znajdujące zastosowanie w domach pasywnych? Innowacyjne i energooszczędne okna PCV posiada w sprzedaży firma Domel. Oferta renomowanego producenta stolarki otworowej dotyczy modeli, takich jak: Energetic, Energetic Silent czy Infinity Passive. Energooszczędne okna znanej marki minimalizują straty ciepła i gwarantują bezpieczne użytkowanie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań antywłamaniowych ograniczają ryzyko wyważenia skrzydła okiennego.

Jak wybrać dobre okna do domu? Podsumowanie

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wartość współczynnika przenikania ciepła, rodzaj pakietu szybowego i rozmieszczenie uszczelek. W domach energooszczędnych doskonale się sprawdzą konstrukcje oparte na sześciokomorowym systemie profili oraz wyposażone we wkład trzyszybowy. Najlepiej zainwestować w okna wykonane z trwałego materiału PCV i w technologii perfekcyjnego zgrzewu UltraLink.