Systemy alarmowe – do domu, mieszkania czy biura

alarm

Systemy alarmowe to rozwiązanie, które z powodzeniem stosuje się w biurach, bankach, budynkach przemysłowych i domach. Rozbudowane systemy potrafią być wyposażone w kilka rodzajów czujek, co podnosi efektywność systemu alarmowego i zwiększa bezpieczeństwo budynku.

Co to system alarmowy?

Najprościej ujmując jest to zespół urządzeń, pozwalających na wykrycie niepożądanej aktywność, jak np. włamanie czy pożar. Systemy alarmowe mogą być wyposażone w różne rodzaje czujek, co sprawia że aktywowane będą poprzez odmienne bodźce. Przykładowo czujka wykrywająca ruch, będzie się aktywować, gdy zostanie naruszona wiązka. Wtedy sygnał przesyłany jest do centrali alarmowej, która po otrzymaniu sygnału podejmie zaprogramowane działania.

Jakie stosuje się czujki?

Wspomniane wcześniej czujki ruchu cieszą się dużą popularnością. Są powszechnie stosowane, ponieważ odpowiednio ustawione, pozwalają na prawidłową detekcję. W zależności od wybranego modelu, szerokość kąta wykrywania ruchu będzie się różnić, na co należy zwrócić uwagę.

Można zastosować również czujki zbicia szyby, które pozwalają na załączenie alarmu w momencie, gdy ta wykryje dźwięk tłuczonego szkła. Stosuje się je przy oknach. Nowoczesne czujki świetnie rozpoznają dźwięk rozbijanej szyby, dlatego wykrycie innego dźwięku nie wzbudzi jej niepotrzebnie.

Czujki wstrząsowe również znajdą swoje zastosowanie. Reagują na wibracje występujące w nienaturalny sposób, wskazujące na manipulacje np. drzwiami. Takie działania wybudzą ją i uruchomią alarm.

Co istotne – alarmy mogą działać w trybie głośnym lub cichym. Oznacza to, że w przypadku włamania i uruchomienia czujki, gdy mamy podłączone do alarmu sygnały świetlne i dźwiękowe, te zostaną uruchomione, co może skutecznie spłoszyć włamywacza. Cichy tryb nie da znać, że alarm właśnie się uruchomił. Jednakże jeżeli posiadamy system połączony np. z firmą ochrony mienia, może zostać ona powiadomiona i w niedługim czasie przyjechać z interwencją na miejsce wezwania. Jeżeli włamywacz nie wie, że alarm się uruchomił, istnieje szansa, że zostanie złapany na gorącym uczynku.