Optymalny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach to około 40-60%. Umożliwia on zdrowe funkcjonowanie człowieka, zwierząt oraz jest bezpieczny dla sprzętów elektrycznych, mebli i książek. Bardzo często jednak nawilżenie powietrza spada poniżej tej normy. Jak sobie z tym radzić?
Jakie są przyczyny zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu?
Ze zbyt suchym powietrzem w pomieszczeniach najczęściej borykamy się w okresie grzewczym. Działanie ogrzewania m.in. podłogowego sprawia, że jest ono nadmiernie wysuszone. Dodatkowo wpływ na stan powietrza w pomieszczeniach ma lokalny mikroklimat, który oddziałuje na ogólną wilgotność w danym miejscu, a także unoszące się w nim zanieczyszczenia. W celu sprawdzenia poziomu wilgotności należy skorzystać ze specjalnego urządzenia nazywanego higrometrem. Wskazuje on zawartość pary wodnej w powietrzu w pomieszczeniu. Na rynku można znaleźć tradycyjne oraz cyfrowe urządzenia, które pozwalają podjąć odpowiednie kroki, gdy ogrzewanie podłogowe i inne czynniki wpływają na brak optymalnego nawilżenia w pomieszczeniu.
Jak nawilżyć pokój?
Jak nawilżyć pokój dziecka to temat omówiony na GotMe, jednak porady te można zastosować także w pozostałych pomieszczeniach w domu. Pierwszym ze sposobów na zachowanie właściwej wilgotności jest wykorzystanie nawilżacza powietrza. Na rynku znaleźć można bardzo funkcjonalne eklektyczne urządzenia, które wytwarzają parę wodną. Gdy do wody dodane zostaną olejki eteryczne, pełnią one także funkcję inhalatora. To najlepsza opcja na zapewnienie optymalnej wilgotności powietrza, ponieważ taki nawilżacz bardzo często ma także inne funkcje – sprawdza poziom pary wodnej w pomieszczeniu i uruchamia się, gdy jest to potrzebne, a także oczyszcza powietrze z kurzu, alergenów i drobnoustrojów. Można wybrać nawilżacz:
- parowy – podgrzewa wodę, by uzyskała stan parowy,
- ewaporacyjny, w którym do nawilżania wykorzystywany jest wiatrak wpływający na przepływ powietrza przez zanurzone w wodzie filtry, mgiełka wodna wypuszczana jest przez wentylator,
- ultradźwiękowy, w którym ultradźwięki rozbijają wodę na parę wodną,
- z jonizatorem, który pozwala na maksymalne oczyszczenie powietrza.
Ponadto ze zbyt niskim poziomem nawilżenia powietrza w domu z ogrzewaniem podłogowym można radzić sobie, aranżując w pomieszczeniach rośliny, gotując na kuchence w celu wytworzenia pary w domu czy często wietrząc, jednak nie są to najlepsze rozwiązania, które gwarantują właściwy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach.
Dlaczego należy dbać o właściwy poziom wilgotności w pomieszczeniu?
Zbyt suche powietrze w domach z ogrzewaniem podłogowym ma ogromny wpływ na stan zdrowia jego mieszkańców. Do jednych z najbardziej powszechnych kłopotów zdrowotnych, które wywołuje należą: szybsze męczenie się, suchość w ustach, kaszel oraz zapalenie spojówek. Dodatkowo zbyt mała ilość pary wodnej powietrzu może powodować nasilenie objawów alergii, silne bóle głowy i kłopoty ze snem. Osłabione zostaje działanie układu odpornościowego, więc organizm staje się bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje oraz choroby. Wpływ na to ma także szybsze rozprzestrzenianie się drobnoustrojów w przesuszonym powietrzu. Warto wiedzieć, że para wodna w powietrzu ma wpływ nie tylko na zdrowie, ale i urodę. Zbyt suche powietrze powoduje: zaczerwienienie oczu, spękane usta, wrażliwą skórę oraz łamliwe, matowe włosy.