Rodzaje i zastosowanie obrzeży betonowych

Rodzaje i zastosowanie obrzeży betonowych

Każdy z nas wie, że wszystkie chodniki, alejki i podjazdy z kostki brukowej, płyt ażurowych, czy masy bitumicznej powinny być starannie wykończone. W tym celu na ich krawędziach zewnętrznych powszechnie stosuje się obrzeża betonowe. Z poniższego wpisu dowiesz się, jakie jest zastosowanie i najpopularniejsze rodzaje obrzeży betonowych.

Zastosowanie obrzeży betonowych

Zadaniem obrzeży betonowych jest zabezpieczenie trwałości nawierzchni wykonanej z płyt chodnikowych, ażurowych lub kostki brukowej. Dodatkowo pozwalają estetycznie wykończyć ścieżki, podjazdy i chodniki. Obrzeża betonowe są powszechnie stosowane i znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i przestrzeni typowo miejskiej. Można je wykorzystać zarówno przy budowie nawierzchni pieszych, jak i jezdnych.

Jakie są rodzaje obrzeży betonowych?

Obrzeża mogą mieć różne zastosowanie, co deprymuje ich rodzaje. Z tego też powodu wyróżnia się następujące obrzeża betonowe:

  1. Chodnikowe / Jezdne — stosuje się je do wykańczania chodników, ścieżek i alejek. Pozwalają skutecznie stabilizować podjazdy, drogi wewnętrzne lub dojazdowe, a także parkingi, wykonane z kostki brukowej czy różnego rodzaju płyt betonowych.
  2. Ogrodowe / Trawnikowe — pozwalają zabezpieczyć ścieżki i alejki ogrodowe. Ułatwiają podział ogrodu na strefy, skutecznie stabilizując daną powierzchnię i grunt.
  3. Palisadowe — znajdują zastosowanie przy budowie nasypów i w innych przypadkach gdzie występuje różnica poziomu nawierzchni.

Należy zauważyć, że dla celów estetycznych produkuje się obrzeża betonowe w różnych kolorach. Najpopularniejsze z nich to:

  • Obrzeża szare — najbardziej popularne i powszechnie stosowane do budowy chodników i dróg dojazdowych w miastach.
  • Obrzeża czerwone — mogą znaleźć zastosowanie w przypadku dróg rowerowych, ponieważ te dla wyróżnienia są budowane w tym kolorze.
  • Obrzeża grafitowe — są często kupowane przez właścicieli domów jednorodzinnych. Nadają elegancji podjazdom do garaży lub ścieżkom prowadzonym do domu.
  • Obrzeża brązowe — pięknie prezentują się w ogrodach domów jednorodzinnych.

Oczywiście wybór koloru to tylko kwestia gustu i wymagań inwestora.

Kształty i rozmiary obrzeży betonowych

Najbardziej popularne obrzeża betonowe to elementy w kształcie prostopadłościennym. W zależności od potrzeb i zastosowania mogą mieć różną wysokość i grubość. Są to obrzeża chodnikowe i jezdne.

Obrzeża betonowe mogą mieć także kształt okrągły lub kwadratowy (patrząc z góry). Są to obrzeża palisadowe ładnie wykończone fazowaniem, stosowane często w ogrodach.

W celu wydzielenia trawników dobrze sprawdzą się obrzeża o najbardziej popularnym — prostokątnym — kształcie oraz specjalne wersje zaokrąglone na końcach.

Dlaczego warto stosować obrzeża betonowe?

Obrzeża betonowe nie dość, że posiadają swoje walory estetyczne, to także mają bardzo ważne zadanie, są elementami oporowymi, które zapewniają stabilność nawierzchni. Zabezpieczają daną powierzchnię przed przesuwaniem się lub osuwaniem. Dlatego warto je stosować, wykańczając każdą ścieżkę, chodnik, czy alejkę.