Polerowanie szkła – jak odnowić szybę?

polerowanie szkła

Szkło to materiał niezwykle podatny na uszkodzenia typu zarysowania, odpryski czy przypalenia. Powstałe uszkodzenia psują wrażenie wizualne szyby w oknie lub samochodzie, witryny sklepowej, kabiny prysznicowej i każdej innej szklanej powierzchni. Na szczęście, dzięki zastosowaniu współczesnych technologii istnieje skuteczna metoda na odnowienie szyby. Nowoczesna technika szlifowania usunie wszystkie wady ze szkła, przywracając mu estetyczny wygląd. Czy warto zdecydować się na to rozwiązanie? Co musisz o nim wiedzieć?

Na czym polega polerowanie szyby?

Bezpieczne i efektywne polerowanie szkła wymaga posiadania kompetentnych umiejętności i specjalistycznych narzędzi. Samodzielna próba szlifowania szyby może skończyć się utworzeniem kolejnych awarii. Głębsze rysy i odpryski, a także ciężkie zabrudzenia są bardzo trudne do usunięcia w warunkach domowych. Jak się poleruje szkło w fachowy sposób? Konieczne jest posiadanie przede wszystkim profesjonalnej polerki z możliwością regulacji obrotów. Efektywne zlikwidowanie usterki nie będzie także możliwe bez odpowiednich kół filcowych, a także pasty polerskiej. Wszystkie prace należy wykonywać z największą ostrożnością i z utrzymaniem właściwej temperatury podczas polerowania. Jest to istotne, aby możliwie jak najbardziej zmniejszyć ryzyko pęknięcie szkła.

Polerowanie szyb warto zatem zlecić firmie z dużym doświadczeniem w tego typu usługach. Zawodowcy z pomocą sprzętu o wysokiej jakości poradzą sobie szybko i skutecznie z trudnymi do usunięcia plamami, zarysowaniami i wyżłobieniami.

Najczęściej pojawiające się pytania na temat polerowania szkła

Jeśli wcześniej nie miało się styczności z usługą renowacji szyb, mogą pojawić się pewne wątpliwości głównie w kwestii bezpieczeństwa oraz skuteczności tego rozwiązania. Oto odpowiedzi na najbardziej nurtujące zagadnienia dotyczące polerowania szyby:

 • Jakie rodzaje szyb można wypolerować?
  Polerowanie można wykonać niemal na każdej szklanej powierzchni. Ewentualnych problemów mogą przysporzyć filtry i dodatkowe powłoki w szkle. Ponieważ z reguły znajdują się one po wewnętrznej stronie szyby, nie ma ryzyka ich uszkodzenia. Umiejscowienie powłok w środku zespoleń sprawia, że istnieje do nich dojście w trakcie prac, tym samym nie można ich naruszyć. Jedynym rodzajem szyby, której nie zaleca się polerować, jest taka z powłokami na zewnątrz szkła. 
 • Czy w trakcie polerowania szyba może pęknąć?
  Tak, ale zdarza się to niezwykle rzadko. Gdy szyba jest zbyt ściśle dopasowanie do ramy, drgania wywołane polerowaniem mogą spowodować pęknięcie szkła. Inną przyczyną jest za wysoka temperatura podczas polerowania. Sposobem na uniknięcie przegrzania szyby jest wykorzystanie płynu polerskiego. Profesjonalna firma zawsze używa tego środka w celu chłodzenia szyby. 
 • Czy do naprawy szyby konieczne jest wyjmowanie jej z ramy?
  W większości przypadków polerowanie szkła jest bezinwazyjnie wykonywane w miejscu jej wstawienia i przeważnie bez potrzeby wyjmowania tafli z ramy. Jedyną sytuacją, która tego wymaga, jest wystąpienie usterki w pobliżu krawędzi szyby. Czasami wystarczy jednak zdjęcie samej listwy bocznej. 
 • Czy polerowanie zostawi ślad na szkle?
  Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy korzystającej z najnowszych technologii pozwoli na usunięcie awarii bez pozostawienia jakichkolwiek śladów. Niestarannie wykonana praca z użyciem nieprecyzyjnych urządzeń może doprowadzić do nieestetycznego efektu. Miejsce, w którym było wykonywane niedokładne polerowanie będzie wtedy widoczne gołym okiem. Prawidłowo wykonane odnowienie szyby nie będzie także miało negatywnego wpływu na jej wytrzymałość, a poza tym nie powinno wywołać optycznych zniekształceń szkła. 

Polecamy również artykuł “Jak usunąć rysy z szyby samochodowej?

Co można zyskać dzięki polerowaniu szyb?

Profesjonalna renowacja szyb pozwoli Ci zaoszczędzić czas, a często również pieniądze. W zależności od stopnia uszkodzenia szyby jej polerowanie może trwać do paru godzin. W przypadku niewielkich zarysowań prace zajmują znacznie mniej czasu, bo nawet około kilkunastu minut. Naprawa odbywa się przeważnie w miejscu wstawienia szyby, bez konieczności demontażu okiennic lub ryzykownego transportu. 

Usługa polerowania szkła to na ogół bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż wymiana szyby na nową. Opłaca się szczególnie wtedy, gdy do odnowienia masz więcej niż jedną szklaną powierzchnię. Zlecenie tego zadania doświadczonej firmie to pewność, że efekt wizualny spełni twoje wymagania, a szyby będą wyglądały jak dawniej.