Kiedy warto zdecydować się na pokrycie dachu z blachy?

pokrycie dachu z blachy

Obecnie producenci materiałów i akcesoriów budowlanych prześcigają się w tym, aby dostarczyć klientom różnorodne wysokiej klasy rozwiązania. Dzięki temu inwestorzy wybiorą produkt, który będzie im w pełni odpowiadał pod względem jakościowym i finansowym. Przykładem mogą być tutaj pokrycia dachowe – szczególnie dużym zainteresowaniem zaczynają się cieszyć te wykonane z blachy. Sprawdź, kiedy warto się zdecydować na takie rozwiązanie.

Kiedy pokrycie z blachy jest dobrym rozwiązaniem?

Wybór pokrycia dachowego nie tylko rzutuje na ogólną estetykę budynku. Ma ono przede wszystkim chronić wnętrze domu przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, a także zminimalizować utraty ciepła. W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się materiały wykończeniowe do dachów wykonane z blachy.

Najczęściej decydują się na nie osoby, którym zależy na optymalnym stosunku ceny do jakości. Tego rodzaju pokrycie dachowe polecane jest wszędzie tam, gdzie konstrukcja budynku nie może być zbytnio obciążona, co ma miejsce w przypadku zastosowania tradycyjnych dachówek.

Blacha na dachy produkowana jest z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu wytrzymuje długie lata. Jedynie w przypadku regionów, gdzie często występują silne podmuchy wiatrów lub kwaśne deszcze, nie zaleca się stosowania tego typu pokrycia dachowego.

Jakie rodzaje pokrycia dachowego wykonanego z blachy oferują producenci?

Jak to zostało wyżej wspomniane, blacha na dachy występuje w kilku odsłonach. Jedną z nich jest blacha trapezowa, zazwyczaj stosowana przy wykańczaniu budynków gospodarczych, wiat, garaży lub szop narzędziowych. W przypadku takich obiektów można ją także wykorzystać do stawiania ścian. Czasami blacha trapezowa jest kładziona na dachach hal, magazynów i obiektów użytkowych.

O wiele częściej na dachach budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej stosuje się blachodachówkę, głównie ze względu na jej wysoką estetykę. Wizualnie przypomina ona klasyczną dachówkę ceramiczną. Innym ciekawym rozwiązaniem jest blacha na rąbek (można spotkać się też z nazwą panel na rąbek). To niemal płaska blacha z niewielkimi wzniesieniami. Świetnie nadaje się do wykańczania powierzchni o skomplikowanym kształcie.

Jak dobrać pokrycie dachu do stylistyki domu i całej posesji?

Dzięki dużej dostępności różnorodnych modeli i kolorów można tak dobrać blachę, by idealnie pasowała do stylistyki budynku i całej posesji. W przypadku nowoczesnych i minimalistycznych domów polecana jest blacha na rąbek. Z uwagi na to, że najczęściej dostępna jest w kolorach takich jak czerń, grafit czy antracyt, doskonale komponuje się z chłodnymi odcieniami bieli.

Blachodachówkę z kolei chętnie wybiera się do domów o klasycznej bryle i wykończeniu. Dostępna jest w szerokiej gamie kolorystycznej. W przypadku budynków nawiązujących do tradycyjnych domostw chętnie wybierana jest blachodachówka w kolorach brązu, czerwieni lub gliny. Barwy te dobrze wyglądają w zestawieniu z ciepłymi odcieniami bieli wykorzystanymi do wykończenia elewacji budynku.