Budowa domu – co trzeba wiedzieć i jak wybierać projekt?

budowa domu

Między pierwszą myślą o budowie domu a podłączeniem w kuchni ekspresu do kawy musi się wydarzyć dużo rzeczy. Przede wszystkim inwestor podejmuje szereg decyzji – wybiera działkę, projekt domu, technologię bodowy, system ogrzewania, szacuje koszty, myśli o tym, kto będzie wykonywał poszczególne prace i kiedy. Niemałą częścią tych trosk są formalności, których należy dopełnić w związki z budową. Aby cały proces przebiegł sprawnie i pomyślnie, trzeba wiedzieć co i w jakiej kolejności jest do zrobienie, o czym nie można zapomnieć i jakie są najlepsze sposoby na sukces w postaci komfortowego, bezpiecznego i trwałego, bezawaryjnego domu.

Działka pod budowę a projekt domu i formalności

Jest kilka aspektów działki, które należy przeanalizować, zanim podejmie się decyzję o kupnie lub o budowie. Przede wszystkim należy zbadać jej status prawny, czyli czy ma jednego właściciela czy kilku, czy nie obciążona jest hipoteką, a w dalszej kolejności, czy ma status działki budowlanej, a jeśli nie – jakie są szanse na nadanie takiego statusu. Jedno sprawdzisz w księdze wieczystej, a drugie – w urzędzie gminy. Kolejna ważna sprawa to Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), z którego dowiesz się nie tylko, jakie obiekty budowlane mogą się pojawić w najbliższym sąsiedztwie, ale także, jaki dom można wybudować w danej lokalizacji. Dokument ten może zawierać ograniczenia co do wysokości budynku, liczby kondygnacji lub kąta nachylenia dachu, a także inne obostrzenia. Niezależnie od tego czy kupujesz działkę, czy już ją masz i właśnie zaczynasz myśleć o budowie, ten dokument będzie podstawą do wyboru projektu domu i tworzenia wymaganej dokumentacji. Jeśli dla danego terenu nie utworzono MPZP, należy wystąpić do gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla konkretnej działki. Nie musisz być właścicielem parceli, żeby to zrobić. Na wybór projektu domu duży wpływ ma także wielkość działki, jej kształt, położenie względem drogi, bliskie sąsiedztwo. Trzeba wziąć pod uwagę przepisowe odległości ścian budynku od granicy działki oraz swoje preferencje, ponieważ nawet na dużej działce można zbudować dom dwukondygnacyjny, jeśli przyszli mieszkańcy lubią ogród i mają w planach korzystanie z terenu wokół domu. Zainteresuj się także rodzajem gruntu na działce, zwłaszcza jeśli dom miałby być podpiwniczony.

Budżet i harmonogram realizacji

Kiedy przeglądasz gotowe projekty domów, na stronie Z500 lub innego renomowanego biura architektonicznego, przeważnie masz informację o szacunkowych kosztach realizacji danego projektu. Trzeba pamiętać, że są to sumy wyliczone na podstawie uśrednionych cen, z uwzględnieniem określonej jakości materiałów i szacunkowych stawek dla wykonawców. Planując budżet, a być może kredyt, do określonych przez dostawcę projektu kosztów dolicz 20-30% na nieprzewidziane wydatki, ułóż wstępny harmonogram zakupów materiałów i prac, aby wiedzieć, jakie kwoty będą potrzebne w jakim czasie. Wybór projektu domu ma tu decydujące znaczenie – jeśli dom ma być dwukondygnacyjny, to tańszy będzie z poddaszem niż piętrowy, jeśli dach – to najtańszy będzie jedno lub dwuspadowy. Zanim wybierzesz projekt, dowiedz się jakie są zalety i wady oraz koszty dostępnych na rynku systemów ogrzewania, bo to także ma duży wpływ na koszty budowy. Uwzględnij odpowiednie urządzenia grzewcze, klimatyzacyjne, ewentualnie szambo lub domową oczyszczalnię ścieków.

Dobór materiałów i wykonawców

Budowa metodą gospodarczą, czyli samodzielne zakupy, zatrudnianie wykonawców do poszczególnych etapów prac, a nawet wykonanie ich dużej części, przyniesie oszczędności. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wymaga ona bardzo dużego zaangażowania i mnóstwa czasu. Wynajem firmy zewnętrznej oznacza większe koszty i nie uwalnia inwestora od konieczności bywania na budowie, ale zmniejsza ryzyko popełnienia błędów, o które na budowie nietrudno, jeśli się to robi pierwszy raz. Trzeba też przyjąć do wiadomości, że nie należy nadmiernie oszczędzać na materiałach i ekipach budowlanych, bo może to skutkować słabą jakością budynku, wieloma usterkami, za które wcześniej czy później przyjdzie zapłacić.

Niezależnie od tego, jak bardzo skomplikowany jest proces budowy i ile trzeba wiedzieć, aby wybrać odpowiedni projekt domu, warto podjąć ten wysiłek, aby stworzyć swoim bliskim wymarzone komfortowe miejsce do życia. Satysfakcja, wygoda i poczucie bezpieczeństwa we własnym domu są warte wysiłku, jakim jest jego budowa.