Plac zabaw w ogrodzie – jak go urządzić?

plac zabaw w ogrodzie

Zastanawiasz się, co zrobić, by Twoje dziecko spędzało więcej czasu na świeżym powietrzu? Masz dużo wolnej przestrzeni przed domem? Sprawdź, co możesz zrobić, by stała się ona atrakcyjna dla najmłodszych.

Plac zabaw dla dzieci w ogrodzie

Przestrzeń ogrodowa wydaje się być atrakcyjna dla najmłodszych tylko przez krótką chwilę. Pusta nie zachęca do zabawy. Warto zatem stworzyć na niej plac zabaw, który będzie stanowił bezpieczne miejsce nieograniczonej rozrywki. Montaż drewnianego placu zabaw w ogrodzie z pewnością zachęci najmłodszych członków rodziny do spędzania wolnego czasu na zewnątrz. To doskonały sposób na aktywny wypoczynek, a także usprawnienie motoryki całego ciała dziecka.

Place zabaw przeznaczone do montażu w ogrodach są bogatą wyposażone. Do ich stworzenia wykorzystuje się najczęściej takie elementy jak piaskownice, domek do zabawy czy zjeżdżalnie. Wybór modułowego placu zabaw pozwala na stopniowe rozbudowywanie konstrukcji i wzbogacanie jej o kolejne możliwości.

Miejsce na plac zabaw w ogrodzie

Decydując się na zakup placu zabaw dla swojego dziecka, warto dokładnie przemyśleć miejsce jego montażu. Podłoże należy nie tylko odpowiednio przygotować, ale przede wszystkim należy skupić się na bezpieczeństwie dziecka. Dobrze, gdy plac zabaw widoczny jest z okien pomieszczeń, w których spędza się najwięcej czasu. Dzięki temu rodzic będzie mógł kontrolować zabawę swojego dziecka i mieć je zawsze „na oku”. Należy wybrać miejsce, które jest z dala od ruchliwej drogi, płotu czy też jakichkolwiek twardych elementów. Najlepiej plac zabaw ustawić również w miejscu, w którym najdłużej panuje cień. Jest to szczególnie istotne podczas upalnego lata. Wokół placu zabaw warto zachować dużo wolnej przestrzeni.

Plac zabaw dla maluchów

Dla najmłodszych dzieci warto wybrać takie elementy placu zabaw, które można położyć na ziemi. Mowa tutaj przede wszystkim o piaskownicy oraz drewnianym domku. Wraz z wiekiem dziecka, plac zabaw można rozbudowywać dołączając coraz to nowsze elementy, takie jak ścianka wspinaczkowa czy zjeżdżalnia.

Plac zabaw dla starszych dzieci

Starsze dzieci z pewnością ucieszą się z nieco bardziej rozbudowanego placu zabaw. Może on obejmować: dziecięcy domek na wzniesieniu, zjeżdżalnie, huśtawki, ściankę wspinaczkową i piaskownicę.

Bezpieczeństwo konstrukcji

Plac zabaw powinien być również dostosowany do wieku, a także być bezpiecznym dla najmłodszych. Uwagę należy zwrócić na jakość materiałów, z jakiego został wykonany, a także dokładność wykończenia połączeń czy też właściwe zabezpieczenie wystających elementów, takich jak np. śruby. Bezpieczny plac zabaw powinien posiadać poręcze i podpory, a także zaokrąglone krawędzie.

Plac zabaw to nie tylko doskonałe miejsce do zabawy. Drewniana konstrukcja może stanowić również piękną ozdobę ogrodu i pięknie komponować się z zieloną przestrzenią. Drewniane place zabaw znajdziesz m.in. w sklepie Kempar.