Pianka PUR czy wełna, co wybrać?

ocieplania pianką

Wśród wielu inwestorów pojawia się dylemat podczas wybrania metody ocieplenia budynku. Pozostać przy tradycyjnych materiałach jak styropian lub wełna, czy może skorzystać z nowocześniejszych metod jak izolacja natryskowa pianką Pur. Prawidłowo ocieplenie budynku, poddasza czy stropu jest bardzo istotne w kontekście oszczędności w rachunkach za ogrzewanie. Nieprawidłowe wykonanie ocieplenia może przełożyć się na duże straty ciepła, które widoczne będą właśnie w wyższych rachunkach. Którą metodą ocieplenia wybrać? Nowoczesna pianka Pur czy tradycyjna wełna mineralna?

Metoda izolacji natryskowej pianką Pur

Pianka Pur wykorzystywana do ocieplania określana jest jako materiał półsztywny, nadający się do rozprowadzania za pomocą specjalnego natrysku. Jest to trwały i wytrzymały materiał o świetnych właściwościach izolacyjnych. Ponadto wyróżnia się odpornością na działanie drobnoustrojów, bakterii, grzybów i pleśni, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny. Niewątpliwie na korzyść izolacji pianką Pur działa szybkość i efektywność realizacji. Ocieplenie powierzchni 100 m2 zajmuje kilka godzin pracy. Pianka po kontakcie z materiałem zwiększa swoją objętość, zapewniając skuteczne i trwałe uzupełnienie ubytków, szczelin i dziur, przez które może uciekać nawet 35-40% nagromadzonego ciepła. Ocieplenie pianką metodą izolacji natryskowej pozwala dotrzeć w najbardziej ukryte zakamarki bez wykorzystania dodatkowych elementów montażowych. Jest to coraz częściej wybierana przez inwestorów metoda ocieplania poddaszy i stropów. Wymaga jednak profesjonalnego sprzętu i doświadczenia w tego typu realizacjach. Jedną z firm zajmujących się ocieplaniem budynków pianką Pur jest wrocławska firma Wekert.

Tradycyjna metoda ocieplania wełną mineralną

Wełna jako materiał izolacyjny stosowana jest od wielu lat. Zdecydowanie na korzyść tego materiału działają właściwości akustyczne, skutecznie tłumi hałasy dochodzące z ulicy. Wełna cechuje się również dobrymi właściwościami izolacyjnymi oraz przepuszczalnością pary wodnej. Warto zwrócić również uwagę na niepalność wełny. Materiał stosowany do ocieplania jest materiałem ognioodpornym o klasie A1, dzięki czemu wełna ochroni konstrukcję dachu przed pożarem. Zdecydowanie na niekorzyść wełny działa jej waga oraz czas wykonania usługi. Wełna wymaga zamontowania dodatkowych elementów montażowych, przez co konstrukcja dachu jest bardziej obciążona, co w dłuższej perspektywie może wpłyną na stabilność. W porównaniu do izolacji pianką pur czas na ocieplenie poddasza wełną zdecydowanie wydłuża się, może trwać nawet kilka dni w zależności o powierzchni do ocieplenia.

Niezależnie jaką metodę i materiał wybierzemy do ocieplenia budynku, musimy pamiętać, aby korzystać z usług profesjonalnych firm posiadających doświadczenie i niezbędny sprzęt. Prawidłowe ocieplenie budynku znacząco wpłynie na oszczędność w rachunkach za ogrzewanie.