Jak działa zdalny odczyt licznika wody? W czym pomaga zdalny odczyt wodomierzy?

zużycie wody

Starsze pokolenie bez wątpienia pamięta jeszcze, jak co jakiś czas do drzwi domu lub mieszkania pukał inkasent, któremu podawało się odczyt z licznika wody. Wodomierze często były umieszczone w piwnicach lub innych trudno dostępnych miejscach, przez co trzeba było pamiętać o odpisaniu stanu zużycia wody tuż przed wizytą pracownika przedsiębiorstwa wodociągowego. Dzisiaj takie sytuacje mają miejsce już coraz rzadziej, gdyż do powszechnego użycia weszły zaawansowane technologie pozwalające na zdalny odczyt wodomierzy.

Jak działa zdalny odczyt licznika wody?

Pierwszą w Polsce, wdrożoną na szeroką skalę inteligentną platformą do zdalnych i automatycznych odczytów bieżącego stanu wodomierzy jest AIUT Smart City IoT (Internet of Things). Współpracuje ona z takimi urządzeniami, jak APULSE-W oraz OKO 5xx5. APULSE-W to nakładka radiowa, którą instaluje się na wodomierzach (mogą to być urządzenia różnego typu, w tym Baylan, Sensus, Elster, Diehl, czy Itron). Jej zadaniem jest rejestracja profili konsumpcji, a także prób sabotażu polegających na przyłożeniu pola magnetycznego. Nakładka APULSE-W wysyła dane do urządzenia odczytowego lub koncentratora danych. OKO 5xx5 jest właśnie koncentratorem/ rejestratorem danych, który współpracuje z dowolnymi urządzeniami IoT, a ponadto może obsługiwać liczne protokoły komunikacyjne. Dla osób obsługujących to urządzenie znaczenie może mieć również to, że OKO 5xx5 może być wyposażone w różne interfejsy komunikacyjne.

Podsumowując, zdalny odczyt wodomierzy pozwala na codzienną kontrolę faktycznego zużycia wody oraz wykrycie ewentualnych prób zafałszowania stanu licznika. W dalszej części artykułu opiszemy inne zalety tego rozwiązania.

Zalety zdalnego odczytu wodomierzy

Zalet stosowania najnowszych technologii w odczytywaniu stanów wodomierzy jest bardzo wiele. Zdalny odczyt licznika nie tylko pozwala na to, by codziennie kontrolować faktyczne zużycie wody, a co za tym idzie, efektywnie planować zakup wody, ale wpływa również na redukcje strat i kosztów operacyjnych. Zdalny monitoring, który udostępnia najbardziej aktualne dane, oddziałuje również na wydajność działania spółki, która zostaje zwiększona. Kolejną zaletą jest możliwość bezobsługowego wystawiania faktur rozliczeniowych oraz bardzo wygodna elektroniczna obsługa klientów. Dane, które uzyskiwane są przy pomocy opisanych powyżej urządzeń, pozwalają również na optymalizację zarządzania ciśnieniem w sieci. Przede wszystkim zdalny odczyt licznika wody to ogromna oszczędność czasu, a w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest to również zmniejszenie ryzyka przenoszenia niebezpiecznego wirusa z domu do domu.

W czym pomaga zdalny odczyt wodomierzy?

Jak już wspomnieliśmy opisując zalety tego typu rozwiązania, zdalny odczyt wodomierzy pomaga przede wszystkim przewidzieć lub bardzo szybko zareagować na wszelkie awarie sieci wodociągowej. Bez wątpienia zastosowanie tego typu rozwiązań niebawem stanie się powszechne, gdyż zdecydowanie usprawniają i ułatwiają pracę przedsiębiorstw wodociągowych.