Osadzanie drzwi w ściance działowej wykonanej z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych

drzwi

Budowa ściany działowej wykonanej z płyt gipsowo-kartonowych z otworem drzwiowym jest ostatnio coraz częściej spotykanym zabiegiem. Przy wykonywaniu tego typu prac należy szczególną uwagę zwrócić na poprawność montażu drzwi oraz miejsce ich położenia. Poniżej znajdziecie krótką instrukcję montażu drzwi w ściance działowej z płyt gipsowo-kartonowych.

Montaż drzwi w ściance działowej z płyt gipsowo-kartonowych krok po kroku:

 1. Prace należy zacząć od wytrasowania na podłożu miejsca na profile stalowe.  
 2. Kolejny krok obejmuje przycięcie profili na długość o 10 mm krótszą od wysokości pomieszczenia, w którym ma zostać postawiona ścianka działowa. 
 3. Pod profilami poziomymi oraz pionowymi warto umieścić taśmę izolacji akustycznej. 
 4. Następnie należy wywiercić otwory montażowe dostosowane do średnicy kołka oraz przy pomocy kołków rozporowych zamontować kątowniki do profili w podłodze i suficie. Do połączenia profili z kątownikami najlepiej użyć śrub M8. 
 5. Nadszedł czas na rygiel nad drzwiami. Aby go zamontować, konieczne będzie wcześniejsze przycięcie profili na szerokość otworu drzwiowego. Następnie wystarczy już tylko przymocować go w pozycji poziomej. 
 6. Pomiędzy rygiel a profil sufitowy należy następnie przykręcić dodatkowe słupki. Przeprowadzenie tego zabiegu posłuży wzmocnieniu oraz usztywnieniu całej konstrukcji. 
 7. Kolejny etap obejmuje już umieszczenie na ściance działowej płyt gipsowo-kartonowych z zamknięciem otworu drzwiowego. Dopiero w następnym kroku należy wyciąć otwór w płycie na drzwi. 
 8. Przestrzeń pomiędzy profilami warto również wypełnić materiałem izolacyjnym. 
 9. Teraz można już przejść do montażu ościeżnic, który trzeba przeprowadzić zgodnie z instrukcją podaną przez producenta drzwi. 
 10. Końcowy etap obejmuje wykonanie szpachlowania połączeń płyt gipsowo-kartonowych oraz szlifowanie spoin. 
 11. Tak wykonaną ściankę działową można wykończyć w dowolny sposób (malowanie, tapetowanie).

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/buduj-z-nami-porady-montazowe/montaz-drzwi-w-sciance-gk