Jak urządzić domową biblioteczkę?

domowa biblioteczka

Czytanie jest czynnością niezwykle rozwijającą, uczy empatii, pomaga poznawać świat, otwierać się na nowe doświadczenia, a także bardzo pozytywnie wpływa na naszą pamięć. Czytanie przed snem ułatwia zasypianie i sprawia, że nasz sens jest spokojniejszy. Jak widać ta prosta czynność, która przynosi rozrywkę ludziom od wieków, nie traci na wartości i cały czas jest promowana wśród młodzieży, ale też starszych osób. Wielu miłośników czytelnictwa kolekcjonuje w swoich domach książki, a najlepiej do przechowywania ukochanych pozycji nadaje się odpowiednio urządzona biblioteczka.

Domowa biblioteczka- dlaczego warto ją założyć?

O korzyściach płynących z czytania książek wypomnieliśmy już we wstępie, ponadto dlaczego warto czytać książki wyjaśnia autor poradnika na Doradztwo.net. Zwrócimy teraz uwagę na to, dlaczego warto założyć własną biblioteczkę. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z istnienia bibliotek publicznych i jak najbardziej zachęcamy do korzystania z nich. Nie da się jednak ukryć, że prawdziwym molom książkowym najwięcej przyjemności sprawiają m.in. prezenty w postaci książek, wiele osób wyszukuje konkretne egzemplarze, ponadto często też czujemy potrzebę robienia notatek w książkach i powrotu do nich po pewnym czasie. Wszystko to nie jest możliwe, gdy wypożyczamy wyłącznie książki z biblioteki. Mając prywatną biblioteczkę w swoim domu, możemy mieć najważniejsze tytuły zawsze na wyciągnięcie ręki.

Domowa biblioteka ma też walory estetyczne. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki styl w aranżacji wnętrz preferujemy, jednak książki stanowią element uniwersalny, który zawsze wygląda dobrze w domowych wnętrzach.

Biblioteczka w domu – gdzie i w jaki sposób ją zaaranżować

Biblioteczkę można stworzyć w różnych pomieszczeniach, świetnie nadaje się do tego celu salon, pokój dzienny, sypialnia, pokój dziecięcy, a nawet hol, korytarz, czy schody. Możliwości jest bardzo wiele, w praktyce wystarczy kawałek wolnej ściany, na której można przymocować wsporniki oraz półkę. To, jak duża będzie nasza biblioteczka, zależy od tego ile mamy książek lub ile chcemy ich zgromadzić.

W takich miejscach jak salon, czy pokój dzienny możemy pokusić się o stworzenie biblioteczki, która zajmie ścianę na całej wysokości, od podłogi, aż po sufit. Półki można wykonać samodzielnie przy pomocy desek i wsporników, lub kupić gotowe regały w sklepie meblowym. Świetnym pomysłem jest zamontowanie dodatkowego oświetlenia lub drabinki, która pomoże dosięgnąć do wyższych półek.

Biblioteka w domu – inspiracje

Chcąc stworzyć domową biblioteczkę, warto poszukać ciekawych inspiracji. Na blogach wnętrzarskich, portalach społecznościowych i w aplikacjach takich jak Pinterest można znaleźć mnóstwo ciekawych rozwiązań. Także sklepy meblowe często pokazują gotowe aranżacje, które można wykonać przy użyciu produktów znajdujących się w ich ofercie. Inspiracją mogą być także filmowe wnętrza i biblioteczki bohaterów naszych ulubionych obrazów kinowych.