Oprawa obrazów o niestandardowych wymiarach

oprawa obrazów

Dobór odpowiedniej ramy do obrazu jest ważny dla odbioru całości jako dzieła sztuki. Oprawa powinna podkreślać walory artystyczne dzieła, jego klimat oraz kolorystykę. Możemy sami wybrać ramę, ale zdecydowanie lepiej poradzić się w tym przypadku doświadczonych ramiarzy. Rama na zamówienie jest gwarancją idealnego dopasowania do obrazu, zarówno pod względem stylistyki oraz koloru krawędzi, jak i wymiaru.

Oprawa obrazów – kiedy zmówić ramy na wymiar?

Dzieła sztuki często są sprzedawane już z dobranymi przez specjalistów ramami. Zdarza się jednak, że kupujemy tylko obraz, a o odpowiednią oprawę trzeba zatroszczyć się samemu. Warto wtedy skonsultować się z profesjonalnym zakładem ramiarskim, takim jak Galeria Ram w Warszawie lub Radomsku, w którym eksperci zaproponują najlepsze rozwiązania dla posiadanego przez nas dzieła sztuki.

Kiedy jeszcze powinniśmy zdecydować się na ramy do obrazów na zamówienie? Do takich sytuacji należą:

  • wymiana starej ramy na nową – kiedy renowacja aktualnej oprawy obrazów jest już niemożliwa, albo chcemy po prostu zmienić ramy na nowe; warto wiedzieć, że istnieje możliwość kupienia ram celowo postarzanych, które będą współgrały z klimatem dzieła sztuki,
  • niestandardowe wymiary obrazu – ramy na zamówienie to jedyne rozwiązanie w tym przypadku,
  • oprawianie z passe-partout – ten sposób oprawy dzieła (akwareli, pasteli, rysunków) pomaga je wyeksponować oraz dodatkowo zabezpieczyć poprzez odsunięcie powierzchni obrazu od szklanego frontu; wymaga zakupu nieco większej ramy niż same wymiary dzieła,
  • oprawa dużych obrazów – zdecydowanie trudniej oprawić samodzielnie dzieło o dużych rozmiarach, niż niewielki obraz, dlatego lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy zaproponują najlepsze rozwiązania ramiarskie.

Zamówienie ramy na wymiar daje gwarancję idealnego dopasowania oprawy do obrazy, tak aby całość prezentowała się perfekcyjnie. W Galerii Ram, specjalizującej się w oprawie obrazów już od 1951 r., znajdziemy szeroki wybór ram drewnianych, aluminiowych i antyram oraz passe-partout. Możemy też liczyć na profesjonalne porady ekspertów o bogatym doświadczeniu w ramiarstwie. Firma prowadzi również sklep internetowy Aluramy.pl, w którym możemy kupić oprawy o standardowych wymiarach, a także złożyć zamówienie na ramy o nietypowym rozmiarze, przygotowane specjalnie dla naszego dzieła sztuki.

Jak dobrać ramę do obrazu?

Oprawa obrazów to sztuka, której ramiarze uczą się przez całą swoją karierę zawodową. Wybierając ramę, możemy się kierować naszą intuicją i poczuciem estetyki, ale lepiej skonsultować nasze wyobrażenie z wiedzą i doświadczeniem specjalistów. Najważniejszą zasadą w doborze oprawy jest to, że ma ona pasować do obrazu. Pierwszym krokiem w wyborze ramy będzie więc analiza dzieła sztuki pod kątem jego:

  • tematyki – do klasycznego malarstwa (portrety, malarstwo historyczne, pejzaże) najlepiej pasują proste, eleganckie drewniane ramy lub oprawy bogato zdobione; z kolei do dzieł abstrakcyjnych, symbolicznych zwykle wybiera się ramy minimalistyczne (wąskie krawędzie, bez dodatkowych dekoracji) drewniane, metalowe lub z tworzywa sztucznego,
  • barw – oprawa powinna pozostać w ciepłej lub zimnej tonacji kolorystycznej (takiej jak dane dzieło); należy unikać kontrastów oraz zbyt dużych podobieństw odcieni kolorów, przez które dzieło stanie się mdłe w odbiorze,
  • faktury – jeżeli powierzchnia dzieła jest rozedrgana, to stosuje się gładkie oprawy dla uspokojenia całości dzieła; gdy obraz jest bardzo spokojny, malowany długą kreską, to dzięki ozdobnym krawędziom ramy, możemy wprowadzić w nim trochę dynamizmu.

Wybierając ramy na zamówienie, mamy możliwość skomponowanie indywidualnej oprawy, dopasowanej pod kątem zdobień, kolorystyki, szerokości krawędzi oraz wielkości do dzieła sztuki. Profesjonalna i indywidualna oprawa obrazu podkreśli jego walory, wyeksponuje najważniejsze akcenty i sprawi, że będzie integralną częścią dzieła sztuki.