Ogrzewanie podłogowe alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych

ogrzewanie podłogowe

Kiedyś mało kto zastanawiał się nad wyborem ogrzewania. Montaż tradycyjnych kaloryferów był w zasadzie oczywistością. Z czasem w nowoczesnych domach zaczęły się pojawiać również podłogowe systemy grzewcze. Początkowo stanowiły jedynie ciekawostkę i dodatkowe udogodnienie, najczęściej w postaci ogrzewania w jednym tylko pomieszczeniu. Dzisiaj ogrzewanie podłogowe może z powodzeniem zastępować tradycyjne rozwiązania. Co więcej, często jest to bardziej opłacalna opcja.

Czym jest ogrzewanie podłogowe?

Warto wyjaśnić, czym tak właściwie jest ogrzewanie podłogowe. Najprościej rzecz ujmując, jest to system grzewczy zainstalowany w podłodze. Niemniej jednak istnieje wiele rodzajów tego typu systemów. Najpopularniejsze jest niewątpliwie ogrzewanie podłogowe wodne. Jak nietrudno się domyślić, medium roboczym jest w tym przypadku woda. To letnia woda płynąca w rurach pod podłogą odpowiada za przekazanie ciepła do pomieszczeń. Należy jednak zaznaczyć, że dostępne jest również ogrzewanie podłogowe elektryczne jednak wiąże się to z większymi kosztami eksploatacyjnymi.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne może występować pod różnymi postaciami. Przede wszystkim stosuje się maty elektryczne podkładane pod podłogę lub też kable rozwijane pod panelami czy płytami PCV. Efektywność pracy ogrzewania podłogowego elektrycznego jest zadowalająca. Należy jednak zaznaczyć, że jego eksploatacja generuje wyższe koszty niż użytkowanie ogrzewania podłogowego wodnego. Dlatego też ogrzewanie podłogowe to najczęściej system rur, przez które przepływa ciepła woda. Tego typu ogrzewanie podłogowe, oferuje na przykład firma Ziterm – https://www.ziterm.pl/.

Jak działa ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne?

Działanie ogrzewania podłogowego jest dosyć proste. Pod podłogą montuje się instalację, która emituje ciepło do pomieszczenia. Jeśli jest to ogrzewanie podłogowe wodne, pod podłogą znajdują się rury z ciepłą wodą. W przypadku maty lub kabli elektrycznych ciepło jest generowane bezpośrednio przez prąd. Jak już wspomniano, jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe, koszt systemu elektrycznego jest zdecydowanie wyższy w eksploatacji.

Należy pamiętać, że system rur, kabli lub mat powinna pokrywać wylewka. Bardzo ważne jest, aby była ona równa. W przeciwnym razie może dojść do odkształceń oraz nierównomiernego ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe – cena i inne zalety

Niewątpliwie istnieje wiele argumentów, które przemawiają za tym, aby wybrać ogrzewanie podłogowe. Cena jest jednym z nich. Co prawda koszt samego montażu zwykle jest podobny, jak w przypadku instalacji kaloryferów. Jednak koszty eksploatacji są o wiele niższe. Wynika to z większej wydajności systemu oraz efektywniejszego wykorzystania ciepła. Jeśli w domu mamy kaloryfery, powietrze jest najcieplejsze w ich okolicy. Konieczne jest nieco mocniejsze podkręcenie ogrzewania, aby ciepło było w całym pomieszczeniu. Natomiast ogrzewanie podłogowe grzeje równomiernie. Nagrzewając się do temperatury nawet o 20 stopni niższej niż kaloryfer, system podłogowy zapewnia ogrzanie pomieszczenia do tej samej temperatury z zachowaniem wyższego komfortu.

Jednak jeśli wymieniamy zalety ogrzewania podłogowego, cena to nie wszystko. Należy również wskazać na niewątpliwy komfort. Ciepła posadzka to nieoceniona wygoda w przypadku łazienki czy salonu. Co więcej, zyskuje również estetyka wnętrz. W końcu możesz się pozbyć szpecących kaloryferów. Ponadto ogrzewanie podłogowe to także dobra propozycja dla alergików. Grzejniki pokojowe i ich zakamarki to miejsca, w których gromadzi się najwięcej kurzu. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu, wodnemu lub elektrycznemu, można zapomnieć o tym problemie.