Ekogroszek jest jednym z najczęściej wybieranych produktów do ogrzewania gospodarstw domowych. Jak wynika z badań, w percepcji użytkowników postrzegany jest jako produkt ekologiczny i przyjazny dla środowiska. Czy faktycznie każdy ekogroszek jest eco? Jakie są jeszcze inne alternatywne formy ekologicznego ogrzewania?
Według najnowszego badania realizowanego przez firmę Kantar Polska na rzecz Fundacji ClientEarth Pracownicy dla Ziemi: 23% Polek i Polaków ogrzewających swoje domy węglem spontanicznie określa ekogroszek jako produkt ekologiczny, nie powodujący smogu, nie wywierający szkodliwego wpływu na zdrowie, z niską zawartością siarki. Tylko 8% ogółu badanych ogrzewających domy węglem uznało, że ekogroszek nie jest produktem ekologicznym. Tak samo stwierdziło tylko 4% badanych ogrzewających domy ekogroszkiem.
Czy każdy ekogroszek jest tak samo dobry?
Właściciele domów decydując się na ogrzewanie ekogroszkiem często kierują się ogólnymi informacjami, tymczasem pod uwagę należy wziąć kilka istotnych czynników. Przede wszystkim kluczowa jest sama jakość opału. Na rynku dostępne są rożne firmy oferujące tańsze produkty, ale kosztem ich późniejszej wydajności. W przypadku ekogroszku warto zwracać uwagę na zawartość popiołu, który nie powinien przekraczać 10%. Jeżeli w składzie znajdą się substancje przekraczające normy właściwe dla zdrowia nie może być mowy o produkcie ekologicznym. Zawartość wody również nie powinna przekraczać 10%. Wartość opałowa powinna wynosić min. 24 MJ/kg, a najlepiej 26 MJ/kg. Natomiast zawartość siarki –nie może przekraczać 1%. Warto kupować ekogroszek u certyfikowanych dostawców z potwierdzonym składem.
Wśród użytkowników może funkcjonować przekonanie, że piec nie ma znaczenia. Tymczasem od kotła może zależeć jego wydajność. Używanie kotła starej generacji sprawi, że każdy nawet najlepszej jakości opał nie będzie ekologiczny, a tym bardziej ekonomiczny. Ze względu na komfort użytkownicy często wybierają kocioł z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym (retortowym). Wybór pieca ma duże znaczenie.
Wymiana starych pieców
W ramach programu „Czyste powietrze” można ubiegać się o dofinansowanie na wymianę tzw. „kopciuchów”. Nabór wniosków potrwa do 2029 roku. Modernizacja systemów grzewczych domów w całej Polsce jest nieunikniona ze względu na pogarszającą się jakość powietrza i coraz częstsze alerty smogowe. Kluczowe są również wszelkie obowiązujące regulacje prawne.
Program umożliwia również dotację na alternatywne rozwiązanie – ogrzewanie domu gazem płynnym ze zbiornika. Rozwiązanie to w szczególności kluczowe jest dla tych gospodarstw domowych, które nie posiadają dostępu do sieci gazu ziemnego. Podczas jego spalania uwalniane jest do atmosfery znacznie mniej dwutlenku węgla, niż w przypadku spalania oleju opałowego czy węgla kamiennego.
Modernizacja sposobu ogrzewania domu jest ważnym tematem. Od tego na jakie rozwiązanie się zdecydujemy będzie zależeć nasz późniejszy komfort oraz oszczędności. Już na początku warto skontaktować się z certyfikowanym dostawcą gazu AmeriGas. Opinie ekspertów oraz przedstawicieli firmy, co do możliwości instalacji zbiornika oraz dofinansowania będą najlepszym źródłem informacji. Można uzyskać bezpłatną konsultację w tym zakresie. Warto podkreślić, że forma dzierżawy zbiornika obniży koszty późniejszej eksploatacji. System jest bezobsługowy, a co najważniejsze wiele spraw formalnych oraz technicznych leży w gestii samego dostawcy gazu. Dzięki temu właściciele domów nie muszą tracić swojego cennego czasu na załatwianie spraw formalnych.
Przejście na ogrzewanie domu gazem płynnym ze zbiornika wpisuje w ideę produktu ekologicznego. Takie rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne i powszechne w rejonach, gdzie nie ma możliwości podłączenia domu do sieci gazowej. Dlaczego tak często mówi się o ogrzewaniu domu w kontekście środowiska naturalnego? Należy zdać sobie sprawę, że z powodu smogu co roku umiera w Polsce ponad 48 tys. osób. Przy czym, ponad 90 proc. przypadków przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza odpowiedzialne jest indywidualne ogrzewanie gospodarstw domowych. Dlatego warto analizować różne rozwiązania i weryfikować jakość samego opału.