Niezależnie od tego, czy elektryczne ogrzewanie podłogowe ma pełnić rolę podstawowej instalacji grzewczej domu lub mieszkania, czy tylko systemu wspomagającego, należy zadbać o jej właściwy montaż. Niewłaściwe wykonanie tej czynności może prowadzić do słabej wydajności, co zwiększy koszty eksploatacyjne, a w najgorszym wypadku do poważnych awarii. W tym artykule postaramy się dokładnie opisać cały proces oraz najczęściej popełniane błędy.
Dlaczego mata grzejna?
Instalacje grzewcze ukryte pod podłogą to już niemal norma we współczesnym budownictwie. Wynika to z kilku powodów. Przewody emitujące ciepło zostają całkowicie schowane pod podłogą, dzięki czemu pomieszczenia wyglądają bardziej schludnie i nowocześnie. To także najlepszy sposób na równomierne ogrzanie całej powierzchni użytkowej. Jeszcze parę lat temu montaż był możliwy jedynie pod kafelkami w kuchniach i łazienkach. Z czasem jednak producenci podłóg drewnianych i drewnopodobnych opracowali panele przystosowane do ogrzewania podłogowego, dzięki czemu może być stosowane także w salonach, sypialniach oraz innych pokojach. Inwestorzy do wyboru mają instalacje, w których rolę nośnika ciepła pełni woda, powietrze lub prąd. To właśnie elektryczne maty grzewcze okazują się najprostsze, najtańsze i najmniej inwazyjne w montażu. Mata grzejna pod panele składa się z siatki, na której umieszczono przewody, które rozgrzewają się podczas przepływu energii elektrycznej, emitując ciepło do góry, przez wierzchnią warstwę podłogi.
Montaż maty grzewczej krok po kroku
Cała praca składa się z pięciu etapów. Na samym początku należy wyznaczyć miejsce, w którym zostanie zamontowany regulator temperatury. To urządzenie pozwalające włączyć lub wyłączyć instalację, a także precyzyjnie ustawić odczuwalną temperaturę. Montuje się je w łatwo dostępnym miejscu, najlepiej na wysokości włączników światła. Regulator, umieszczony w puszce elektrycznej, umieszcza się w otworze w ścianie, a następnie doprowadza do niego linię zasilającą oraz przewód prowadzący do najbliższej maty grzejnej. Wszystkie kable powinny znaleźć się pod tynkiem. Drugi etap obejmuje przygotowanie posadzki. Z jej powierzchni należy usunąć wszystkie nierówności, a także dokładnie usnąć zabrudzenia i nieczystości. Zalecamy użycie odkurzacza. Następnie na całej powierzchni kładzie się specjalną płytę lub gęstą piankę, której celem jest wyrównanie oraz izolacja akustyczna. Na niej umieszcza się metalizowaną folię na styropianowym podkładzie, celem zapewnienia izolacji termicznej, co obniży później koszty eksploatacyjne.
Układanie maty grzejnej
Trzeci etap to układanie mat. Należy to zrobić w taki sposób, aby poszczególne elementy jak najszczelniej zapełniały całą powierzchnię. Na tym etapie najczęściej dochodzi do poważnych błędów. Pod żadnym pozorem nie należy przecinać przewodów maty. Można natomiast odciąć kawałek pustej siatki z brzegu. Zabronione jest także nakładanie na siebie przewodów. Odległość pomiędzy nimi powinna wynosić co najmniej 8 cm. W sytuacji, gdy wymiary pomieszczenia utrudniają rozmieszczenie na całej powierzchni, lepiej zostawić puste miejsce pod ścianami. Maty łączy się ze sobą za pomocą dołączonych elementów. Czwarty krok to układanie wierzchniej warstwy podłogi bezpośrednio na maty. Na koniec podłączamy instalację do regulatora i sprawdzamy, czy wszystko działa, jak powinno.