Jaka pompa do szamba sprawdzi się najlepiej?

pompa do szamba

Bardzo często wyobrażamy sobie piękny domek pod lasem, w którym mieszkamy z dala od ludzi, ciesząc się pięknem przyrody i ciszą, jaką daje samotne życie. Ten romantyczny obraz często rozbija się, gdy trzeba przeanalizować a później zrealizować wszelkie wymagania, jakie niesie za sobą taki styl życia. O ile podpięcie się do linii energetycznej zwykle nie stanowi dużego problemu, o tyle sieć wodno-kanalizacyjna w sytuacji pojedynczego i oddalonego od innych budynku po prostu nie wchodzi w grę.

Dlatego jedną z pierwszych czynności, jaką trzeba wykonać przy budowie domu, jest wykopanie własnej studni, która dostarczy świeżej wody i wykonanie instalacji szamba, do którego będzie można odprowadzać wszelkie nieczystości. Urządzeniem, które pozwoli szybko i bezproblemowo pozbywać się nagromadzonych w szambie nieczystości jest pompa do szamba. W tym artykule znajdziesz informacje na temat tego, jaką pompę do szamba wybrać, aby jego obsługa była czynnością prostą i bezproblemową.

Co trzeba wiedzieć, aby wybrać właściwą pompę do szamba

Zanim złożysz zamówienie, w wyniku którego na plac budowy Twojego domu przyjedzie nowoczesna pompa do szamba, zbierz wszystkie informacje, które są potrzebne do dokonania właściwego wyboru i zakupu. Wybór pomp jest dość duży i bez wstępnego rozeznania może okazać się, że dokonany wybór nie będzie właściwy. Niestety – najczęściej sytuacja, w której do tego dochodzi, nie jest zbyt komfortowa.

Pierwszą rzeczą, o której musisz wiedzieć, by zdecydować jaką pompę do szamba wybrać, jest ogólny podział pomp zatapialnych. Dzielą się one na 3 główne typy:

  • pompy zatapialne do ścieków (najczęściej stosowana pompa do szamba)
  • pompy zatapialne do brudnej wody
  • pompy zatapialne do czystej wody

To, co stanowi największą różnicę między tymi pompami, to ich zdolność do transportu zanieczyszczeń o dużej włóknistości i dużym udziale w ilości transportowanej cieczy. Choć na pierwszy rzut oka wybór może wydawać się oczywisty, doświadczenie może wskazać, że lepszym wyborem jest urządzenie, którego pierwotne przeznaczenie jest nieco inne.

Podstawowe kwestie do podjęcia decyzji, jaką pompę do szamba wybrać, są następujące:

  • Jakie będzie zastosowanie pompy? (jakie materiały będą przenoszone – surowe ścieki czy czysta woda)
  • Jakiemu ciśnieniu w głowicy będzie podlegać pompa?
  • Jakie natężenia przepływu będzie musiała obsługiwać pompa do szamba?

Jakiej wielkości pompa do szamba jest potrzebna?

Natężenie przepływu, które musi obsłużyć pompa do szamba, zwykle określane jest przez wielkość zbiornika. Misa o odpowiedniej wielkości pozwoliłaby pompie na dłuższe działanie w każdym cyklu, a także na mniejszą liczbę cykli w ciągu dnia. Im większy silnik, tym dłuższy powinien być, ogólnie rzecz biorąc czas pracy i tym mniej zalecanych cykli dziennie. Ogólnie rzecz biorąc, instrukcja obsługi wskazuje maksymalną liczbę cykli w okresie 24 godzin. Warto wziąć to pod uwagę wraz z natężeniem przepływu, aby określić, które urządzenie w konkretnym zastosowaniu jest najbardziej odpowiednie.

Podczas oceny krzywych wydajności pompy będą bardziej wydajne w środku krzywej, z dala od maksymalnej wysokości podnoszenia lub przepływu. Dlatego wyższa moc lub przepływ nie zawsze są lepsze, ponieważ krótkie cykle mogą skrócić żywotność pompy.

Najważniejsze cechy pomp do szamba

Ciśnienie podnoszenia to po prostu siła, którą pompa musi pokonać, aby móc wypchnąć wodę do miejsca przeznaczenia. Liczba ta jest obliczana poprzez obliczenie pionowego wzniosu (wysokości statycznej) wraz z utratą tarcia w rurze na podstawie rozmiaru rury, długości przebiegu i natężenia przepływu pompy. Te dwie liczby są podawane w instrukcji każdej pompy do szamba i stanowią najczęściej wskazywaną różnicę między nimi.

Praca, którą ma do wykonania pompa do szamba jest prosta, ale kluczową cechą jest jej niezawodność.

W skrócie praca systemu kanalizacyjnego wygląda tak, jak to opisano poniżej:

Ścieki z łazienek i kuchni trafiają do szamba główną rurą odpływową. Szambo zaczyna gromadzić ścieki w podziemiach. Zatrzymuje te ścieki, dzięki czemu smary i oleje unoszą się na powierzchni, a cząstki stałe osadzają się na dnie. Następnie ścieki (odpływ) są odprowadzane ze zbiornika do obszaru odpływowego przez rurę odpływową. Gdy ścieki napełnią zbiornik, włącza się wyłącznik pływakowy i uruchamia się pompa szamba. Wirnik wtłacza następnie ścieki z rury wylotowej do szamba.

Szambo składa się z jednego lub większej ilości plastikowych lub betonowych zbiorników. Jedna strona zbiornika łączy się z polem drenażowym, a druga strona łączy się z rurą odpływową. Te połączenia rurowe składają się zazwyczaj z rur w kształcie litery T, które umożliwiają przepływ ścieków do i na zewnątrz bez naruszania powierzchni obudowy.

Obecnie najczęściej stosowany nowoczesny system szamba posiada dwie komory. Każda komora posiada wlot i pokrywę przedzieloną przegrodą z otworem pomiędzy górą a dnem zbiornika.

Zalecamy zainstalowanie pompy rozdrabniacza, jeśli trzeba przepompować ścieki do ciśnieniowej sieci kanalizacyjnej. Pompy rozdrabniacza są również zaprojektowane do pompowania ścieków gruntowych na odległość setek metrów, co jest większą odległością niż mogą zaoferować zwykłe pompy do szamba. Trudność wyboru polega na tym, że pompy rozdrabniające mogą pompować tylko niewielkie ilości ścieków.