Instalacje sanitarne w domu – najważniejsze informacje

Instalacje sanitarne w domu

Instalacje hydrauliczne w domach to w obecnych czasach standard. Bez nich nie byłoby możliwe umycie naczyń w zlewie czy odprowadzenie ścieków. Instalacje sanitarne wykonuje się przed pracami wykończeniowymi. Warto mieć podstawową wiedzę na ich temat, zwłaszcza jak myśli się o własnym domu.

Trzy rodzaje instalacji sanitarnych

W każdym domu muszą być trzy typy instalacji: wodna, kanalizacyjna, grzewcza. Instalacja wodna służy rozprowadzeniu ciepłej i zimnej wody po budynku. Dopływ musi znaleźć się w kuchni, łazience i pralni. Jeśli w domu jest spiżarnia i ma być tam zlew, to i tam trzeba ją doprowadzić. Musi być doprowadzona do zlewu, umywalki, wanny, kabiny prysznicowej i wszystkich urządzeń, które ją wykorzystują (np. do pralki, zmywarki).

Instalacja kanalizacyjna umożliwia usuwanie nieczystości z budynku. Prace hydrauliczne obejmują także rozprowadzenie rur po domu, które łączą się z grzejnikami. System ten podłączony jest do kotła.

Co jest potrzebne, aby zrobić instalacje sanitarne?

Na instalację sanitarną składa się całe wyposażenie sanitarne łazienki, zlew w kuchni, baterie, rury, przyłącza, zawory. Hydraulik potrzebuje też drobnych elementów jak uszczelki, kolanka. Najprostsza w wykonaniu jest kanalizacja. Tworzą ja rury odprowadzające nieczystości.

Inne instalacje sanitarne muszą być wzbogacone o urządzenia, które umożliwią ich prawidłowe działanie. Musi być urządzenie do podgrzania wody np. bojler. Montaż takiego sprzętu to też praca hydrauliczna. System grzewczy wymaga obecności urządzenia, które wytwarza ciepło – może być to na kocioł.

Jakość prac hydraulicznych – bardzo ważna kwestia

Ważne jest, by prace hydrauliczne zostały wykonane rzetelnie. Powinien wykonać je profesjonalista. Ważna jest dokładność działań oraz wiedza merytoryczna. Brak profesjonalizmu mógłby prowadzić do awarii i różnych problemów.

Instalacje wodna, kanalizacyjna i grzewcza są niezbędne, aby mieć zapewnione dobre warunki mieszkaniowe. Wszelkie przyłącza warto zlecić profesjonalistom z uwagi na to, że późniejsze naprawy są kosztowne i mogą wiązać się z koniecznością przeprowadzenia generalnych prac remontowych.

Prace związane z hydrauliką często ingerują w budynek, więc warto przemyśleć wcześniej, jak mają wyglądać instalacje sanitarne. Ważne są przede wszystkim kwestie związane z umiejscowieniem prysznica lub wanny i różnych urządzeń w łazience, takich, jaki pralka lub suszarka, które potrzebują przyłączenia do odpływu. Najwięcej do przemyślenia jest jednak w przypadku instalacji grzewczej – trzeba starannie wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło i prawidłowo rozstawić grzejniki.