Jaki dozownik do mydła lub płynów dezynfekujących wybrać?

dozownik

Dozownik do mydła to jedno z najważniejszych urządzeń, które powinny znaleźć się w każdej publicznej toalecie. Niezastąpiony w budynkach użyteczności publicznej takich jak szpitale, przychodnie czy urzędy oraz różnej maści lokalach gastronomicznych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli dozowników do mydła, jednak coraz większą popularnością cieszą się te, z automatycznym systemem dozowania.

Dozownik dotykowy czy automatyczny?

Dostępne na rynku dozowniki do mydła, różnią się od siebie przede wszystkim sposobem dozowania płynu. Dużą ich część stanowią dozowniki manualne, które wymagają naciśnięcia odpowiedniego przycisku, w celu wydostania pożądanej ilości płynu. Wadą takiego rozwiązania, jest ryzyko przenoszenia i rozprzestrzeniania się bakterii z uwagi na to, że każdy korzystający z urządzenia musi go uprzednio dotknąć. Dużą popularnością cieszą się nowoczesne dozowniki automatyczne. Dozowniki te, nie wymagają bezpośredniego, fizycznego kontaktu użytkownika, bowiem dzięki wykorzystanemu czujnikowi następuje uwolnienie się odpowiedniej ilości płynu myjącego.

W szpitalach oraz placówkach związanych ze służbą zdrowia, często wykorzystuje się też dozowniki łokciowe, które uruchamia się poprzez domknięcie łokciem. Celem takiego zabiegu jest zachowanie jak najwyższego standardu higieny.

Na co zwrócić uwagę wybierając dozownik do mydła?

Dozowniki bezdotykowe mogą być montowane na 3 sposoby. Pierwszym i najczęściej spotykanym sposobem jest montaż urządzenia do ściany, dzięki czemu dozownik jest stabilny oraz najmniej podatny na przewrócenie. Dozownik automatyczny można także spotkać w formie wolnostojącej, co sprawdza się doskonale w przypadku konieczności umieszczenia go na ladzie czy stoliku. Na rynku dostępne są także stojaki z dozownikiem, jednak najczęściej wykorzystuje się je jako urządzenia służące do dezynfekcji.

Warto też zwrócić uwagę na sposób uzupełniania dozownika, bowiem ma on wpływ na ponoszone koszty eksploatacji. Korzystnie finansowo wypada dozownik automatyczny uzupełniany środkiem dolewanym z kanistra. Co ważne, w ten sposób ogranicza się także ilość produkowanych śmieci, co ma duże znaczenie dla osób dbających o środowisko..

Zalety korzystania z automatycznych dozowników do mydła

Dozownik bezdotykowy, automatyczny, w przeciwieństwie do dozowników manualnych, ma tą przewagę, że nie wymaga bezpośredniego kontaktu użytkownika z urządzeniem. Korzystanie z niego jest bardzo proste i higieniczne, bowiem wystarczy podsunąć pod dozownik rękę, a poprzez wykrycie ruchu, urządzenie samo uwolni docelową ilość mydła. W ten sposób zmniejsza się ryzyko rozprzestrzeniania bakterii i wirusów. Rozwiązanie to jest też bardzo korzystne pod względem finansowym. Nie doprowadza do marnowania większej ilości mydła niż jest to konieczne.