Meble tapicerowane czy skórzane?

meble

Salony meblowe oferujące meble tapicerowane wykonywane na zamówienie proponują różnego rodzaju obicia. Wśród nich największą popularnością cieszą się tkaniny oraz skóra naturalna. Wybór między nimi jest trudny, ponieważ oba rozwiązania są estetyczne i funkcjonalne. Dowiedz się, kiedy lepiej postawić na skórę, a kiedy na tkaninę.

Meble skórzane – zalety

Meble tapicerowane skórzane zyskały sobie rzeszę oddanych fanów, którzy nie wyobrażają sobie bez nich swojego salonu. Cenią oni sobie przede wszystkim wygodę i wytrzymałość skórzanego obicia. Jest także dostosowane do zmiennych warunków atmosferycznych. Latem zapewnia chłód i nie nagrzewa się, zimą natomiast utrzymuje ciepło. Materiał ten jest także przyjemny w dotyku i miękki.

Inną istotną zaletą skórzanych mebli jest łatwość w czyszczeniu ich. Nie wchłaniają żadnych płynów i nie wymagają specjalnych detergentów. W większości przypadków wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką. Meble skórzane to także doskonałe rozwiązanie dla alergików. Skóra, w przeciwieństwie do tkanin, nie gromadzi kurzu, a co za tym idzie – nie rozwijają się w niej roztocza.

Niepodważalną zaletą skórzanych mebli jest ich ponadczasowy wygląd i elegancja. Świetnie sprawdzają się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Niektórzy rezygnują z zakupu ze względu na cenę takich mebli, jednak należy pamiętać o tym, że za nią kryje się jakość i trwałość.

Meble tapicerowane – czym się charakteryzują?

Meble mogą być obite tkaninami o różnych właściwościach. Niektóre z nich są bardziej wytrzymałe, inne mniej. Łatwo jednak znaleźć tekstylia dostosowane do specyficznych potrzeb. Jedne z najczęściej wybieranych opcji to:

  • Carabu – przeznaczona dla alergików; w minimalnym stopniu pochłania kurz i brud, a ponadto jest plamoodporna; charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie i wytrzymałością,
  • Welur – tkanina ta wyróżnia się charakterystycznym połyskiem; prezentuje się bardzo elegancko i efektownie; jest jednak trudna w czyszczeniu i gromadzi kurz,
  • Żakard – stosowany powszechnie w branży hotelarskiej; jest to szorstki materiał, który bardzo łatwo utrzymać w czystości,
  • Alcantra – z wyglądu przypomina zamsz; jest bardzo miękka i przyjemna, a ponadto plamoodporna; ma jednak tendencje do mechacenia się.

Niepodważalną zaletą obić z tkanin jest szeroki wybór ich właściwości, tekstur i kolorów. W sklepach internetowych, takich jak Meble Pyka, dostępne są tkaniny różnego rodzaju.

Skóra czy tkanina – co wybrać?

Zastanawiając się nad wyborem obicia należy rozważyć swoje potrzeby i możliwości, a także gusta. Warto pamiętać o tym, że skóra może hałasować, więc taka kanapa nie sprawdzi się w roli miejsca do spania. Jednak w reprezentacyjnych, luksusowych miejscach nic nie robi takiego wrażenia jak skórzane, luksusowe meble. Obicie z tkaniny to rozwiązanie znacznie tańsze niż naturalna skóra. Z pewnością lepiej sprawdzi się dla właścicieli zwierząt domowych, których pupile mogłyby pazurami uszkodzić strukturę skóry. Niezależnie jednak, jaki rodzaj obicia się wybierze, warto postawić na kanapy i sofy wysokiej jakości.