Jak tanio wybudować dom?

dom

W dzisiejszych czasach inwestycje w nieruchomości to bardzo dobry pomysł. Domy i działki drożeją w zastraszającym tempie. Zakup domu dla niektórych może wydawać się niemożliwy, dlatego też wiele osób decyduje się na wybudowanie posiadłości. Jak tanio wybudować dom i czy jest to w ogóle możliwe?

Jak tanio wybudować dom?

Czy można tanio wybudować dom? To pytania stawia sobie wiele osób, które są właścicielami działki budowlanej, lub właśnie przymierzają się do jej kupna. Jeśli jesteś zdeterminowany i masz dużo czasu, być może znajdziesz okazję – dom do generalnego remontu lub już odremontowany w niskiej cenie. Domy na sprzedaż lub wynajem znajdziesz w sieci. Takie poszukiwania, choć mogą być czasochłonne, opłacić się powinny w perspektywie długoterminowej.

Jeśli uda Ci się kupić niedrogą ziemię, możesz przygotowywać się do budowy domu. Jedną z najdroższych części domu są fundamenty – to od ich głębokości i funkcjonalności zależy bezpieczeństwo budowli, ale warto na tym etapie zastanowić się, czy na przykład będziemy potrzebować w domu piwnicy. Jeśli tak, będzie nam potrzebne dużo więcej materiałów, koszty będą więc również większe.

Drugim istotnym elementem każdego domu jest materiał, z jakiego wykonane są ściany. Wykonanie jest niezwykle ważne, jednak nie zawsze droższy materiał znaczy lepszy. Większość osób używa do budowy ścian cegieł lub pustaków ceramicznych. Tymczasem, jeśli wykonamy ściany na przykład z betonu komórkowego, możemy zaoszczędzić nawet około 6 tysięcy złotych. Zaoszczędzić można również na stropach – wykonane z żelbetonu będą jednocześnie trwałe i niedrogie.

Czy opłaca się kupić dom?

Jest kilka istotnych elementów, na których możemy znacząco oszczędzić przy budowie domu. Niewątpliwie, przy odpowiednim gospodarowaniu budżetem i czasem, możemy tanio i dość szybko wybudować nasz wymarzony dom. Warto jednak wiedzieć, że niezależnie od ceny, jaką ostatecznie zapłacimy za postawienie domu, własna budowa to duża odpowiedzialność i sporo nerwów. Warto więc, jeśli nie jesteśmy na to gotowi, poświęcić więcej czasu na szukanie i spróbować znaleźć gotowy dom na sprzedaż, nawet w stanie deweloperskim. Oszczędzi nam to stresu choćby w związku z budową fundamentów, które są najważniejszą częścią domu i muszą być wykonane dobrze. Warto również mieć świadomość, że jeśli nie mamy umiejętności, budowę trzeba będzie powierzyć profesjonalnej ekipie, co również generuje koszty.

Gdzie szukać domów i gruntów na sprzedaż?

Znalezienie taniej ziemi lub domu graniczy niemal z cudem, jednak przy upartym researchu jest możliwe. Poszukiwania warto zacząć w Internecie. Dobrze jest jednak w przypadku konkretnej okazji kilka razy przejechać się w miejsce, które wskazane jest w ogłoszeniu, ponieważ może okazać się, że zdjęcie znacząco różni się od tego, co w rzeczywistości jest oferowane na sprzedaż. Warto także sprawdzić wszelkie dokumenty, które powinien posiadać właściciel i skontrolować, czy dana działka lub dom nie figuruje w księgach wieczystych.