Nowoczesna technologia ma za zadanie ułatwiać nasze codzienne funkcjonowanie w bardzo wielu dziedzinach – dotyczy to również uzdatniania wody. Dziś nikogo nie dziwi już informacja, że woda w kranie jest zdatna do picia. Nie wszędzie jednak tak jest. Powód? W niektórych blokach lub na osiedlach mieszkaniowych wciąż zainstalowane są stare rury bądź instalacje, które skutecznie uniemożliwiają korzystanie w pełni z dobrodziejstw czystej i zdatnej do picia cieczy, ponieważ jest ona zanieczyszczona różnego typu cząsteczkami (rdzą, osadami) oraz zawiera bardzo duże stężenie tlenku wapnia i tlenku magnezu, przez co jest po prostu twarda. Czy da się jakoś zaradzić tej sytuacji? I jaki wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie ma twarda woda w kranie?
Czy twarda woda może być przyczyną problemów?
Twarda woda to zdecydowanie najczęściej występujący problem jeżeli chodzi o korzystanie z instalacji wodociągowej. Co dokładnie to oznacza? „Twardość” cieczy zależy przede wszystkim od zawartości w niej CaO i MgO i wyrażana jest w miligramach CaCO3/dm3 lub stopniach niemieckich. W Polsce dopuszczalny poziom twardości wody to 60-500 CaCO3/dm3 – jeśli jest on wyższy, ciecz nie nadaje się do picia.
Twarda woda jest główną przyczyną osadów, które powstają na garnkach oraz urządzeniach AGD, których używamy na co dzień. Dodatkowo niszczy wiele z instalacji, które zamontowane są w domu. Chodzi o systemy grzewcze lub elementy armatury łazienkowej. Niestety, twarda woda znacznie przyspiesza zużywanie się sprzętów takich jak pralki, czajniki, zmywarki i wiele innych, których większość z nas używa na co dzień w swoich gospodarstwach domowych. Im szybciej dany sprzęt się niszczy, tym większe koszty związane są z jego eksploatacją, a później wymianą. Powstaje zatem pytanie: czy są sposoby na to, aby samodzielnie poradzić sobie z twardą wodą? Na szczęście tak!
Jak zmiękczyć wodę i zrobić to skutecznie?
Twarda woda, choć nie ma wpływu na nasze zdrowie, bardzo mocno wpływa — niestety negatywnie — na nasze sprzęty AGD. Może tym samym niszczyć również nasze ubrania, które prane w twardej wodzie ulegać będą powolnemu uszkadzaniu. Sposobem na to, jak zmiękczyć wodę w swoim domu i zrobić to przede wszystkim skutecznie, jest dobrej jakości zmiękczacz do wody. Jak działa to urządzenie? Zmiękczacz do wody — którego, jak sama na nazwa wskazuje, głównym celem jest walka z twardą wodą — eliminuje z niej jony wapnia oraz magnezu. To właśnie te dwa składniki mają głównie wpływ na to, że w naszych kranach płynie twarda woda.
Zmiękczacz należy podłączyć do głównego dopływu zimnej wody, a model trzeba dobrać w zależności od liczby domowników. Jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy co do tego, jaki zmiękczacz do wody kupić, aby twarda woda w Twoim domu została tylko wspomnieniem, to najlepszym rozwiązaniem będzie po postu skorzystanie z porady specjalistów i fachowców, którzy trudnią się w ich sprzedaży. Dlaczego to takie ważne?
Przede wszystkim zmiękczacz wody musi być dopasowany do tego, ile osób codziennie korzysta z wody, która dopływa do wybranego gospodarstwa domowego. Innymi słowy, musi mieć on odpowiednio dużo mocy, aby sprostać oczekiwaniom wszystkich mieszkańców. Druga sprawa dotyczy montażu. Każde urządzenie, aby działało poprawnie, musi zostać prawidłowo zainstalowane. Bez tego nawet najlepsze sprzęty nie będą w stanie spełniać swoich funkcji.
Sprawdź jak zwalczyć twardą wodę: https://sklep.osmoza.pl/twarda-woda-jest-metoda-n-12.html
Oprócz łatwych do znalezienia plusów, które dotyczą walki z twardą wodą, a mają związek ze sprzętami AGD oraz ich użytkowaniem, odpowiednio zmiękczona woda ma również bardzo duże znaczenie dla nas samych. Dlaczego? Zmiękczacz do wody, który odpowiednio spełni funkcję, do której został stworzony, wyeliminuje z wody szkodliwe dla naszego zdrowia właściwości chemiczne cieczy. Zmiękczona woda może być spożywana — zarówno przez dzieci jak i dorosłych — bezpośrednio z kranu. Jak widzisz zatem, walka z twardą wodą jest możliwa, a dobrze zaplanowana i przeprowadzona może nieść same korzyści, które dotyczą Ciebie oraz sprzętów w Twoim domu.