Jaki wybrać piec akumulacyjny – dynamiczny czy statyczny?

piec akumulacyjny

Piec akumulacyjny jest uważany za jedno z najbardziej oszczędnych i ekonomicznych źródeł ciepła jakie możemy zamontować w swoim gospodarstwie domowym. Działa on na zasadzie kumulacji ciepła i stopniowego uwalniania go w potrzebie. Może on również pracować na taryfie nocnej, dlatego mniej zapłacimy za zużycie energii elektrycznej potrzebnej do akumulacji ciepła. Na rynku możemy spotkać się z piecami statycznymi oraz dynamicznymi, które różnią się od siebie pewnymi cechami. Piec akumulacyjny to również oszczędność miejsca, ponieważ nie wymaga oddzielnego pomieszczenia, jak np. kotłownia.

Piec akumulacyjny dynamiczny – wady i zalety

Piec akumulacyjny dynamiczny jest bardziej złożonym rodzajem urządzenia, szczególnie ze względu na budowę. Jest w nim dużo elementów elektronicznych, które umożliwiają bardziej zaawansowane działanie. Jest to bardzo wygodne, ponieważ łatwiej jest regulować temperaturę. Dzięki regulacji nadmuchu możemy wybrać temperaturę oraz ilość energii jaką chcemy aby oddał pomieszczeniom nasz piec.

Opcje regulacji pozwalają również na wybranie konkretnych jednostek czasu, w których ciepło ma być uwalniane, dzięki czemu nie jesteśmy skazani na stałą temperaturę w pomieszczeniach, kiedy nie jest ona potrzebna. Mamy również pełną kontrolę nad ilością uwalnianej energii, dzięki czemu możemy przewidzieć wydatki na energię cieplną. Pozwala to na większą oszczędność zarówno pieniędzy, jak i energii cieplnej.

Możemy wyróżnić także piec akumulacyjny dynamiczny z promiennikiem, którego sposób działania jest bardzo podobny do tradycyjnych, dynamicznych urządzeń. Promiennik włączą się przed rozładowaniem energii w piecu, wówczas grzanie jest na stosunkowo niskim poziomie. Wówczas promiennik ogrzewa wszystko co znajduje się w pobliżu i przy niskiej podaży energii cieplnej z rozładowującego się pieca. Również w momencie, gdy nasz piec jest zupełnie rozładowany, możemy wykorzystać resztki ciepła właśnie za pomocą promiennika.

Piec akumulacyjny statyczny – wady i zalety

Piec akumulacyjny statyczny ma za zadanie utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach. Ciepło uwalnia się regularnie aż do momentu całkowitego ostygnięcia urządzenia. Wadą tego rodzaju pieca jest przede wszystkim to, że nie mamy możliwości regulacji temperatury – jest ona przez cały czas taka sama. Dzieje się tak dlatego, że energia cieplna uwalnia się przez cały czas bez względu na to czy występuje na nią zapotrzebowanie w danym momencie.

Można również kupić piec akumulacyjny z możliwością regulacji temperatury za pomocą specjalnych przycisków lub pokręteł. Jest to jednak rozwiązanie zawodne, które nie zawsze do końca spełnia swoje zadanie.

Który piec akumulacyjny będzie najlepszy dla Twojego domu?

Najważniejszym parametrem jaki powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze pieca akumulacyjnego jest moc z jaką pracuje urządzenie. Zbyt słabo grzejący piec nie zapewni nam odpowiedniej ilości ciepła w pomieszczeniach, natomiast za duża moc narazi nas na dodatkowe koszty i marnowanie energii cieplnej.

Piec akumulacyjny to urządzenie, które charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacyjnymi przy optymalnym ogrzewaniu pomieszczeń. Możemy ładować go podczas trwania taryfy nocnej, dzięki czemu narażamy się na mniejsze koszty. Piece akumulacyjne pracują bardzo cicho, dzięki czemu nie czujemy dyskomfortu. Nie przeszkadzają nam w codziennym funkcjonowaniu oraz odpoczynku.

Piece te dają nam bardzo duże możliwości w kwestii ogrzewania i zachowania komfortu cieplnego w naszych gospodarstwach domowych. W bardzo szybkim czasie możemy uzyskać optymalną temperaturę gwarantującą nam wygodę. Dzięki czujnikom temperatury możemy przez cały czas monitorować zużycie energii cieplnej. Zajmują w domu bardzo mało miejsca i nie wymagają budowania i przygotowania oddzielnych pomieszczeń. Są świetnym rozwiązaniem dla niewielkich mieszkań, w których występują problemy z ogrzewaniem. Piec akumulacyjny to dobry wybór, szczególnie jeśli zależy nam na oszczędności oraz komforcie cieplnym.