Żaluzje mogą całkowicie odmienić wystrój pomieszczenia, a żaluzje drewniane od dawna pozostają jednym z najchętniej wybieranych modeli ze względu na ciepło, które wnoszą do aranżacji. Nie do przecenienia są też ich walory praktyczne. Poniżej pokazaliśmy Wam, jak ciekawie może wyglądać mieszkanie, gdy do wystroju wnętrza zaangażujemy żaluzje drewniane: zarówno te białe, niestandardowe, jak i modele z cienkimi lamelami lub klasyczne szerokie żaluzje bez barwienia.
Żaluzje drewniane są wszechstronnym produktem i od dawna już całkowicie dostępnym cenowo. Przez wiele lat zachowują świeży, niezmieniony wygląd i praktycznie nie wychodzą z mody. Nawet po kilku dekadach mogą nadal wyglądać luksusowo. Sprzyjają zachowaniu energii cieplnej w budynku i świetnie osłaniają wnętrza przed widokiem z zewnątrz. To wszystko powoduje, że wiele osób traktuje inwestycje w drewniane żaluzje jako kluczowy punkt wyposażenia wnętrz.
Wybieramy kolor żaluzji z drewna
W sklepach znajdziemy żaluzje z drewna (np. w Warszawie tutaj) w najróżniejszych odcieniach: od tradycyjnego dębowego koloru, przez słomkowe i pomarańczowe odcienie drewna, aż do szarości i czerni. Ciekawostką w ostatnich latach są również żaluzje drewniane białe, niesamowicie popularne wśród osób decydujących się na ciepłe, skandynawskie aranżacje. Bardzo dobrze rownież sprawdzają się w pewnych wnętrzach żaluzje drewniane o lekko zielonym zabarwieniu – wprowadzają wówczas bardzo naturalny efekt i podkreślają urok drewnianych mebli. Poniżej znajduje się przykładowy wzornik kolorów żaluzji drewnianych oferowanych przez jedną z najpopularniejszych firm montujących nowoczesne żaluzje drewniane na terenie woj. mazowieckiego:
Żaluzje drewniane można osadzić w drewnianych ramach, aby uzyskać maksymalną spójność i takie rozwiązanie polecane jest np. wtedy, gdy zależy nam na uzyskaniu aranżacji w stylu rustykalnym lub na urządzeniu wnętrza w stylu tradycyjnej góralskiej chaty.
Można rownież umieścić je w białych wnękach okiennych lub ośnieżnicach, umiejętnie balansując kontrastem. Fotografia powyżej prezentuje wnętrze utrzymane w ultra nowoczesnym i dość chłodnym stylu, w którym jednocześnie zainstalowano drewniane żaluzje w ciepłym odcieniu drewna. Całość, mimo zastosowania tak odległych połączeń, nie jest chaotyczna. Jak widać, drewno broni się w każdej sytuacji. Jest to surowiec naturalny, instynktownie wzbudzający w nas poczucie przytulności. To sprawia, że drewniane żaluzje mogą okazać się adekwatne wszędzie tam, gdzie chcemy urządzać przestrzeń przeznaczoną do mieszkania lub do pracy.
Czarne rolety, wbrew obawom, nie muszą przyczyniać się do nadmiernego zaciemnienia pomieszczenia w trakcie dnia. Kluczem jest wybór odpowiedniej szerokości lameli. Na zdjęciu powyżej żaluzje w ciemnym kolorze wyglądają szczególnie atrakcyjnie dzięki połączeniu ich z gęsto “oramowanym” oknem w salonie. Efekt został wzmocniony przez zastosowanie jasnego koloru na ścianach oraz na podłodze, na której znajdują się jasne panele.
Jednym z powszechnych problemów, które napotykamy przy aranżowaniu wnętrza z oknami udekorowanymi żaluzjami jest dobór takiego koloru osłony okiennej, która będzie pasowała do białej ramy okiennej. Problem jest tym większy, gdy mamy do czynienia z białymi oknami PCV we wnętrzach, w których biel wcale nie jest motywem przewodnim. Stoi przed nami wtedy zadanie dopasowania żaluzji do aranżacji w taki sposób, aby ich kolor nie gryzł się przede wszystkim z oprawą okienną, ale był dopasowany rownież do charakteru wnętrza. Szansą na udane wyjście z aranżacyjnej opresji jest wówczas kierowanie się motywem przewodnim, kory wybraliśmy dla kolorystyki aranżacji. Na zdjęciu powyżej widzimy dokradnie, jak udany może to być zabieg: mamy tam ciemny dywan i lampy oraz poduszki i inne elementy dekoracyjne, utrzymane w tym samym kolorze, w jakim są żaluzje w oknach.
Podsumowanie
Poza oczywistymi walorami estetycznymi, które do aranżacji wprowadzają drewniane żaluzje, należy pamiętać o tym, że już po krótkim czasie użytkowania wiele osób docenia ten typ osłony okiennej ze względów praktycznych. Żaluzje drewniane szczelnie zasłaniają okno, zapewniając dyskrecję mieszkańcom. Są pomocne nawet wówczas, gdy mamy szczególnie silną potrzebę „zasłonienia się”. Wieczorami nie przepuszczają światła, a w czasie gorącego lata mogą całkowicie ochronić nas przed nadmiarem promieniowania słonecznego wpadającego do domu z zewnątrz. Zdecydowanie też polecane są wszędzie tam, gdzie liczy się wzmacnianie naturalnej bariery przed zimnem. Gdy zasłonimy nimi okno na noc, będą stanowiły dodatkowy ekran dla przenikającego przez najgrubsze szyby i mury chłodu. Szczególnie wtedy, gdy zamontujemy je po północnej i zachodniej stronie naszego domu, czyli po tych stronach świata, które są nie tylko narażone na działanie niższych temperatur, jak i na silniejsze niż od południa podmuchy wiatru.