Ile waży gruz przemysłowy?

utylizacja gruzu

Zanim rozpoczniemy prace remontowe, warto rozplanować sobie poszczególne etapy ich wykonywania. Jednym z ważnych elementów będzie określenie ile odpadów będziemy musieli zutylizować. Pomoże to w odpowiedni sposób oszacować nadchodzące wydatki oraz sposób utylizacji ewentualnych odpadów.

Jak wykorzystać gruz przemysłowy

W zależności od rodzaju gruzu, którym dysponujemy, możemy z powodzeniem wtórnie go użyć podczas prac remontowych. Pozwoli to na zaoszczędzenie środków na utylizacji odpadów, ale także na wykorzystanie materiałów, którymi już dysponujemy. Gruz czysty oraz mieszany możemy wykorzystać do budowy fundamentów lub przy okazji podbudowy dróg czy podjazdu.

Niestety, jego utylizacja często jest kłopotliwa. Ze względu na obowiązujące prawo, niedopuszczalne jest wyrzucanie go do pojemników przeznaczonych do utylizacji odpadów komunalnych. Musimy zatem zutylizować go w inny sposób.

Jak utylizować gruz przemysłowy?

Zanim podejmiemy decyzję o tym, jakie będzie dalsze przeznaczenie gruzu, który posiadamy, musimy oszacować jego ilość wynikającą z prac remontowych. Jest to istotne zwłaszcza, jeżeli zakładamy jego utylizację. Pozwoli to dobrać odpowiednią usługę oraz sposób jego magazynowania.

Zazwyczaj podczas wyburzania pojedynczych ścian lub pomieszczeń, ilość gruzu nie powinna przekroczyć kilku metrów sześciennych. Wówczas dobrym pomysłem na jego magazynowanie będzie wykorzystanie worków Big Bag 500 kg, które pozwolą w łatwy sposób przetransportować go w miejsce dalszego użycia bądź utylizacji.

W przypadku prac rozbiórkowych całych budynków, ilość gruzu będzie już dużo większa. Zakłada się zazwyczaj, że finalna ilość gruzu wyniesie jedną trzecią objętości budynku poddawanego rozbiórce. W takim wypadku możemy zdecydować się na wynajęcie całego kontenera bądź zastosować większe rozmiary niż 500 kg, np. worki Big Bag 1 tona.

Dodatkowo, zakłada się, że przybliżona waga metra sześciennego gruzu bądź materiałów poremontowych wynosi:

  • Gruz betonowy: 1,5 do 2 ton, zależy to od stopnia rozdrobnienia odpadów;
  • Gruz betonowy ze zbrojeniami lub granitem: około 2,7 tony, w zależności od zawartości cięższych dodatków;
  • Gruz ceglany: 1,8 do 2,2 tony, w zależności od stopnia rozdrobnienia;
  • Ziemia lub hummus: 1,4-1,5 tony, w zależności od rodzaju ziemi lub próchnicy.

Utylizacja gruzu przemysłowego – podsumowanie

Aby zaplanować efektywną utylizację gruzu przemysłowego, niezbędne jest oszacowanie jego wagi. Na tej podstawie, w zależności od jego otrzymanej ilości, możemy podjąć decyzję o tym, w jaki sposób dostarczymy go do PSZOK-u. Możemy zdecydować się na zamówienie kontenera z opcją wywozu odpadów przez firmę lub podjąć się wywozu na własną rękę stosując np. worki Big Bag. Musimy pamiętać, że gruzu w żadnym wypadku nie wolno utylizować wraz z innymi odpadami komunalnymi.

Źródło zdjęć: freepik.com