Idealne systemy grzewcze do domu, w którym żyją alergicy

radiator

Życie z alergią potrafi być bardzo kłopotliwe i problematczne. Dlatego też warto zadbać o to, żeby we własnym domu ograniczyć do minimum kontakt z alergenami. Nie zawsze jest to jednak proste i niekiedy zagrożenie pojawia się z najmniej oczekiwanej strony. Czy wiedzieliście na przykład, że ogrzewanie jest jednym z elementów, które potrafią wpływać na pogłębienie objawów tej uciążliwej choroby?

Jakie systemy grzewcze mogą się zatem znaleźć w domu osoby z uczuleniami wziewnymi, a jakich powinni oni bezwzględnie unikać? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym artykule.

Kiedy i jak ogrzewanie może zaszkodzić domownikom?

Niby mogłoby się wydawać, że ogrzewanie w domu zapewnia wyłącznie ciepło i nie ma wpływu na nic innego. Wbrew pozorom, źle dobrany system grzewczy może okazać się przekleństwem dla osób cierpiących na alergie. Największy problem najczęściej pojawia się przy klasycznym systemie grzejnikowym. Z czego to wynika?

Ogrzewanie grzejnikowe działa na zasadzie konwekcji. Ciepła woda przechodzi przez piec lub pompę ciepła i rurami wędruje do poszczególnych grzejników, które dzięki niej się nagrzewają. One z kolei w następnym kroku całe nagromadzone ciepło przekazują do powietrza wokół siebie. Z fizyki wiadomo, że jedną z właściwości powietrza jest to, iż jeśli jest ciepłe, zaczyna się unosić. Tak też dzieje się w przestrzeniach domowych. Ciepłe powietrze przesuwa się pod sufit, gdzie powoli się ochładza. Wówczas zaczyna powoli opadać. W tym nieustannym ruchu towarzyszą mu również mniej chciani towarzysze, czyli kurz i roztocza.

Trudno jest wyeliminować całkowicie kurz, nawet w najlepiej wysprzątanych pomieszczeniach, z tego też względu coraz częściej odradza się montowanie grzejników konwekcyjnych w mieszkaniach osób cierpiących na ostre uczulenie na roztocza.

Ruch powietrza we wnętrzach pojawia się też przy nieco innym typie ogrzewania, czyli grzejnikach kanałowych. W ich przypadku, całość instalacji ukryta jest pod powierzchnią podłogi. Ciepło do wnętrz dostaje się natomiast tunelami, a rozprowadza je powietrze, które później krąży we wnętrzach.

W pomieszczeniach ogrzewanych oboma typami grzejników, taki ruch powietrza odbywa się nieustannie, zapewniając przyjemne ciepło, ale też stanowiąc prawdziwe wyzwanie dla alergików.

Idealne mieszkanie dla alergika – jakie rozwiązania zainstalować?

Udało się nam już określić, czego powinny się wystrzegać osoby cierpiące z powodu alergii wziewnych. W dalszej części tekstu przedstawimy systemy, które będą dla nich zdecydowanie bardziej przyjazne.

Aby zapewnić sobie maksymalny komfort i wygodę codziennego funkcjonowania, alergicy powinni postawić na instalacje podłogowe. Mogą to być zarówno klasyczne, rurkowe systemy albo nowoczesne folie i maty elektryczne.

W obu przypadkach, mamy do czynienia z ogrzewaniem radiacyjnym a nie konwekcyjnym. Oznacza to, że nie musimy obawiać się nieustannej cyrkulacji powietrza. Systemy przekazują ciepło do podłogi, a ona dalej do pomieszczenia.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, temperatura w całym wnętrzu jest zbliżona, bez tak drastycznych różnic, jak przy systemach konwekcyjnych.

Co równie ważne, ogrzewanie podłogowe obu typów nie powoduje tak drastycznego przesuszenia powietrza, jak zwykłe grzejniki. To także olbrzymia zaleta dla alergików, którzy mają skłonność do częstych podrażnień oczu i delikatnych błon śluzowych.

Innym typem ogrzewania radiacyjnego są promienniki elektryczne. Zazwyczaj stanowią ogrzewanie uzupełniające, choć niekiedy pojawiają się także samodzielnie. Na czym polega ich działanie?

Podobnie jak wcześniej opisane maty, opierają się na promieniowaniu podczerwonym, pozwalając ogrzewać wyłącznie ciała stałe znajdujące się na drodze fal. Tu również nie wykorzystuje się powietrza jako nośnika ciepła, więc bez przeszkód można zainstalować tego typu grzejniki na przykład w łazience, w której potrzeba szczególnie przyjemnych i komfortowych warunków.

Ciepło ciepłu nierówne

Choć wydawać by się mogło, że ogrzewanie nie może szkodzić, jednak niekiedy potrafi stać się przyczyną pogłębienia stanów alergicznych i chronicznych nawrotów choroby.

Dlatego też osoby cierpiące na intensywne uczulenia, zwłaszcza na roztocza i pyłki, bezwzględnie powinny postawić na systemy grzewcze nie powodujące ruchu powietrza ani nie przesuszające go. Wówczas będą mogły już bez przeszkód cieszyć się z odpoczynku w domowym zaciszu.

Potrzebujesz nowoczesnego i energooszczędnego ogrzewania do domu? Zapraszamy do odwiedzenia strony Econovli, pełnej pomysłów oraz porad specjalistów.