Nowoczesne oświetlenie awaryjne stosowane jest przy braku oświetlenia podstawowego, na przykład do zapewnienia bezpiecznej ewakuacji ludzi z budynku.
Odpowiednie oświetlenie awaryjne powinno znaleźć się w każdym budynku, gdy wymagają tego przepisy prawa. Tego rodzaju oświetlenie pozwala na uzyskanie maksymalnego bezpieczeństwa osób, gdy podstawowe oświetlenie nie działa.
W Polsce oświetlenie awaryjne musi być montowane w określonych rodzajach budynku, zgodnie z przepisami Prawa budowlanego. Dokładne kwestie dotyczące oświetlenia tego typu reguluje również norma PN-EN 1838 (Zastosowanie oświetlenia. Oświetlenie awaryjne).
Jakie rodzaje oświetlenia awaryjnego znajdują się w użyciu? Jak dobrać odpowiednie oświetlenie tego typu do konkretnych budynków? W końcu, gdzie można je zakupić?
Rodzaje oświetlenia awaryjnego
Zgodnie z przytoczoną powyżej normą, oświetlenie awaryjne dzielone jest na kilka różnych kategorii w zależności od jego typu oraz przeznaczenia.
Oświetlenie awaryjne może być podzielone na dwie kategorie:
- oświetlenie awaryjne ewakuacyjne – ma ono pozwolić na bezpieczną ewakuację zagrożonej przestrzeni
- oświetlenie awaryjne zapasowe – umożliwia ono korzystanie z oświetlenia zapasowego wtedy, gdy to podstawowe nie działa, pozwala na prowadzenie normalnych czynności w niezmienny sposób
Dodatkowo, przepisy wyróżniają trzy główne rodzaje oświetlenia ewakuacyjnego, wśród których znajdują się:
- oświetlenie drogi ewakuacyjnej – ten rodzaj oświetlenia awaryjnego służy to oświetlenia dróg ewakuacji, w tym także może ono służyć do łatwiejszego zlokalizowania sprzętu przeciwpożarowego
- oświetlenie strefy otwartej – określane jest ono także jako oświetlenie antypaniczne, ma ono zminimalizować ryzyko powstania paniki w strefach otwartych, a także zapewnić właściwe oświetlenie w dojściu do dróg ewakuacyjnych
- oświetlenie strefy wysokiego ryzyka – ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa tym osobom, które biorą udział w procesach potencjalnie niebezpiecznych, znajdujących się w niebezpiecznych sytuacjach
Rozmieszczenie oświetlenia awaryjnego
W przepisach możemy znaleźć dokładne informacje o tym, jak powinno być rozmieszczone oświetlenie awaryjne. Powinno być ono montowane tak, aby uzyskać optymalne warunki oświetleniowe i tym samym zapewnić osobom właściwe bezpieczeństwo.
Przepisy wskazują, że oświetlenie awaryjne:
- powinno dokładnie oznaczać zmiany kierunku ewakuacji przez właściwe umiejscowienie lamp
- powinno odpowiednio doświetlać schody, aby ich stopnie były dobrze widoczne
- powinno zaznaczać stopnie i pochyłości, aby zminimalizować ryzyko potknięcia się
- powinno podświetlać wyposażenie przeciwpożarowe oraz punkty pierwszej pomocy
- powinny oświetlać dobrze drzwi wejściowe – wewnętrzne oraz zewnętrzne
Właściwe rozmieszczenie oświetlenia awaryjnego, a także oświetlenia antypanicznego pozwala wtedy na uzyskanie maksymalnego bezpieczeństwa w razie nieprzewidzianych zdarzeń wymagających ewakuacji.
Oświetlenie awaryjne – szeroka gama produktów do wyboru
Aktualnie producenci oświetlenia awaryjnego mogą dostarczyć różnego rodzaju wyposażenie pozwalające na stworzenie sprawnego, niezawodnego systemu oświetleniowego.
W skład systemów oświetlenia awaryjnego wchodzą między innymi:
- systemy monitorowania oświetlenia awaryjnego
- oprawy ewakuacyjne i awaryjne różnych typów
- centralne baterie
- piktogramy prezentujące drogę ewakuacyjną, miejsca z wyposażeniem przeciwpożarowym, punkty pierwszej pomocy
- systemy wizualizacji oświetlenia awaryjnego
- akcesoria montażowe – uchwyty, osłony
Dobór odpowiedniego rodzaju wyposażenia tego typu pozwala na przygotowanie systemu zapewniającego maksymalne parametry pracy – gwarantującego właściwe zabezpieczenie dla osób, a także minimalizujące ryzyko pojawienia się paniki.
Najlepiej skorzystać z usług firm specjalizujących się w projektowaniu oświetlenia awaryjnego, które będą mogły przygotować właściwy plan instalacji, zamontować ją, a także zagwarantują wsparcie techniczne – serwis i konserwację.
Artykuł powstał we współpracy z firmą TM TECHNOLOGIE z Morawicy.