Gont bitumiczny – trwały materiał na pokrycie dachowe. Jak wykorzystać dachówkę bitumiczną?

gont

Decyzja o wyborze materiału na wykonanie pokryć dachowych nie należy do łatwych. W takim przypadku musimy wziąć pod uwagę wiele składowych. Zależy nam przecież zarówno na jakości dachu, jak i na jego wyglądzie. Ważną kwestią jest również oczywiście koszt, staramy się uzyskać stosunkowo niską cenę za materiał dobrej jakości. Nie zawsze wybór produktów ogólnie dostępnych pozwala nam na połączenie tych cech. Co w takim razie wybrać, aby nasz dach mógł spełnić wszystkie niezbędne kryteria? Dobrym wyborem może okazać się gont bitumiczny.

To produkt, który łączy w sobie wiele atrakcyjnych cech. Inaczej nazywane dachówki bitumiczne są dostępne w różnych kształtach i różnych kolorach, ich trwałość w porównaniu do ceny jest doskonała, a ich montaż bardzo prosty. Są lekkie i odporne na uszkodzenia. Potrafią przetrwać zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach.

Dachy pokryte gontem to trwała i lekka powierzchnia, która pozostanie z nami na długo.

gont

Z czego zbudowany jest gont bitumiczny? Gonty i ich właściwości

Gonty bitumiczne składają się z czterech warstw. Górna warstwa to czarny pasek, który chroni dach przed szkodliwym działaniem promieni UV. Następna warstwa to tzw. taśma startowa – substancja podobna do kleju, która utrzymuje czarny pas mocno przytwierdzony do gontu. Pomiędzy tymi dwiema warstwami znajduje się papier filcowy. Papier filcowy składa się z przetworzonego plastiku, który pomaga chronić gonty przed pękaniem i blaknięciem w temperaturach 38 stopni Celsjusza. Spodnia warstwa wykonana jest z filcu asfaltowego, tak zwanego bitum i chroni ściany wewnętrzne domu przed przeciekaniem wilgoci lub uszkodzeniami spowodowanymi przez dzięcioły lub burze wiatrowe i deszczowe.

Bitum to gęsta, lepka ciecz występująca w złożach naturalnych. Jest to węglowodór, co oznacza, że składa się z atomów wodoru i węgla. W temperaturze pokojowej bitum jest ciałem stałym, ale można go podgrzać, aby stał się cieczą. Po podgrzaniu do temperatury, w której staje się lepki jak smoła, nazywa się go asfaltem. Zapewnia dobrą przyczepność w niskich temperaturach i nie topi się podczas deszczu. Zapewnia także odporność na wilgoć i trwałość nawierzchni. Charakteryzuje się niskim zużyciem energii w porównaniu z innymi materiałami.

Rodzaje gontów bitumicznych

Gonty bitumiczne dzieli się na trzy kategorie: tradycyjne, laminowane i z włókna szklanego. Tradycyjne gonty bitumiczne są wykonane z pojedynczej warstwy asfaltu z wtopionymi w nią granulkami. Gonty laminowane są wykonane z wielu warstw materiału z wtopionymi w każdą z nich granulkami, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe niż tradycyjne gonty bitumiczne. Gonty z włókna szklanego są wykonane z włókien syntetycznych splecionych w matę, która jest następnie prasowana na dachu pod wysokim ciśnieniem i ciepłem, tworząc bardzo mocne i trwałe pokrycie dachowe, które nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych.

gont

Gont bitumiczny – montaż. Jak układać gonty bitumiczne?

W celu ułożenia gontów bitumicznych należy zaznaczyć kontury dachu i odciąć nadmiar materiału. Po ułożeniu warstwy folii podkładowej i przymocowaniu jej gwoździami, należy ułożyć pierwszy rząd gontów w odpowiednim kierunku, ale nie układać ich na połaci. Następnie układamy na nich kolejny rząd i kontynuujemy aż do ułożenia wszystkich rzędów.

Podczas montażu gontów bitumicznych należy upewnić się, że są one odpowiednio do siebie przymocowane. Można to zrobić za pomocą ocynkowanych gwoździ lub specjalnych spinek.

Dach wykonany z użyciem gontu bitumicznego to jeden z popularniejszych rodzajów pokryć dachowych w ostatnim czasie. Nie jest to może najtrwalsze rozwiązanie dostępne na rynku, jednak gonty bitumiczne jako pokrycie dachowe daje nam gwarancję jakości niewielkim kosztem zarówno finansowym, jak i technicznym.

Artykuł powstał przy współpracy z centrum pokryć bitumicznych https://columen.pl/