Promienniki podczerwieni – wykorzystanie ciepła na podczerwień. Jak elektryczne promienniki wpływają na komfort cieplny?

Promienniki podczerwieni to doskonały sposób na ogrzanie domu w miesiącach zimowych. Są one również przyjaznym dla środowiska sposobem ogrzewania domu, ponieważ nie wykorzystują paliw opartych na węglu, takich jak gaz ziemny czy energia elektryczna. Promienniki podczerwieni działają podobnie jak słońce. Promieniowanie również ogrzewa to, co spotka na swojej drodze.

Panele grzewcze montowane są w przeróżnych miejscach – od wielkich hal produkcyjnych przez lokale gastronomiczne po domy mieszkalne. Miejsce nie ma znaczenia, ważniejsze jest to jakiej mocy będą używały urządzenia. Jesteśmy w stanie dopasować ją tak, aby promienniki ciepła dały nam go dokładnie tyle, ile potrzebujemy. Dzięki tej technologii jesteśmy w stanie zaoszczędzić naprawdę sporą sumę.

Z promiennikami jest tak, że ogrzewają powierzchnię, którą spotkają na swojej drodze – nie zmieniają temperatury powietrza, obecnego między promiennikiem a przedmiotem.

Co to jest promiennik podczerwieni? Dlaczego to lepsza forma od tradycyjnego ogrzewania pomieszczeń?

Promiennik podczerwieni wykorzystuje promieniowanie podczerwone – czyli zasadniczo światło z innej części widma niż to, które widzimy – do wytwarzania ciepła. W tym celu wykorzystuje cewkę elektryczną do generowania prądu, który przepływa przez element wykonany z drutów ceramicznych, które po podgrzaniu wytwarzają energię podczerwieni. Element ten następnie wypromieniowuje tę energię do pomieszczenia w postaci fal podczerwonych (lub promieniowania podczerwonego). Fale te są niewidoczne dla ludzkiego oka, ale mają wystarczająco dużo energii, aby ogrzać przedmioty znajdujące się w odległości kilku stóp od grzejnika (dlatego czasami nazywa się je grzejnikami “zdalnymi”).

Promienniki podczerwieni są dostępne w różnych rozmiarach i stylach. Niektóre są przenośne, a inne wbudowane w ściany domu. Można je stosować w pomieszczeniach, w których chcemy dodać trochę ciepła i komfortu, np. w salonie lub sypialni.

Grzejniki na podczerwień są dostępne w wielu rozmiarach i stylach, w zależności od tego, jak dużo ciepła potrzebujemy do ogrzania swojego domu lub biura. Niektóre modele są przeznaczone specjalnie do łazienek, a inne do dużych pomieszczeń, takich jak salony czy kuchnie. Grzejniki na podczerwień są dostępne w różnych mocach, dzięki czemu można wybrać taki, który zaspokoi potrzeby energetyczne bez konieczności ponoszenia nadmiernych wydatków na rachunki za prąd.

Jak to działa? Ogrzewanie powierzchni, bez straty ciepła na ogrzanie powietrza

Promieniowanie podczerwone jest częścią widma elektromagnetycznego i ma większą długość fali niż światło widzialne. Jest ono wykorzystywane do ogrzewania, gotowania, oświetlania i wielu innych zastosowań. Aby promieniowanie było użyteczne, musi zostać przekształcone w energię cieplną, która może zostać pochłonięta przez otaczające nas przedmioty i materiały.

Działanie promienników podczerwieni polega na przepuszczaniu promieniowania podczerwonego przez prąd elektryczny, który jest przesyłany przez element grzewczy. Prąd elektryczny powoduje, że element grzewczy żarzy się na czerwono. Ceramiczny emiter jest następnie umieszczany za wentylatorem, tak że obracając się, wystaje na zewnątrz w kierunku ogrzewanego pomieszczenia.

Ciepło promieniowania wytwarzane przez te urządzenia jest następnie pochłaniane przez wszystko, co znajdzie się na jego drodze, w tym ludzi i zwierzęta, a także meble, ściany itp.

Zdecydowaną zaletą promienników podczerwieni jest to, że nie ogrzewają powietrza, które jest obecne pomiędzy przedmiotami. Działa bezpośrednio i nie pozwala na utratę niepotrzebnej energii. To bardzo ekonomiczny i ekologiczny typ urządzeń, bo możemy dostosować temperaturę do naszych potrzeb, a także nakierować strumień ciepła bezpośrednio na miejsce, które ma zostać ogrzane.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/