Drewno na elewacji – jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Nowoczesne elewacje budynków to prawdziwe dzieła sztuki. Łącząc tradycyjny tynk z drewnem, naturalnym kamieniem, elementami chromowanymi czy szkłem uzyskać można naprawdę zapierający dech w piersiach efekt, który poza aspektem estetycznym przyczynia się też do zwiększania wartości nieruchomości. Jak zastosować drewno na elewacji, aby zyskać elegancki wygląd fasady? Co warto wybrać – naturalne drewno czy imitacje desek? Podpowiadamy!

Drewno na elewacji – moc naturalnego piękna

Naturalne materiały wykończeniowe nadają elewacjom ciepła i unikatowego charakteru. Z racji ilości różnych gatunków drewna – od rodzimych po egzotyczne, mamy szeroki wachlarz możliwości. Należy jednak pamiętać, że nie każdy rodzaj nadaje się do zastosowania na fasadach. Przykładowo merbau czy eukaliptus pod wpływem wilgoci może koloryzować sąsiadujące materiały na brunatno. Ponadto należy także zwracać uwagę na klasę wybranego gatunku drewna, co przekłada się na jego trwałość. Sosna lub modrzew mogą pochwalić się klasą 3-4, natomiast świerk i jodła niższą.

Przed położeniem naturalnego drewna na elewacji należy również zadbać o jego odpowiednią impregnację. Słońce, deszcz czy wiatr mogą bowiem powodować jego pękanie, rozsychanie czy porastanie mchem, gdy elewacja skierowana jest w stronę północną. Warto też zwrócić uwagę na odpowiedni dobór preparatów, którymi pomalujemy drewno na elewacji. To przełoży się na jego estetyczny wygląd wraz z upływem czasu oraz nada mu odporności na odbarwienia przy znacznym nasłonecznieniu, a konieczne prace konserwacyjne będzie można wykonać rzadziej.

deska elewacyjna imitacja

Imitacja deski elewacyjnej – trwały i estetyczny materiał wykończeniowy

Alternatywą dla naturalnego drewna są imitacje desek elewacyjnych. Nadają one budynkom wyjątkowo ciepły i naturalny wygląd. Z tego względu ten materiał wykończeniowy zyskuje popularność zarówno przy dużych, jak i mniejszych projektach. To jednak niejedyne zalety imitacji desek na elewacji. Jeśli bowiem szukamy trwałego, łatwego w utrzymaniu materiału elewacyjnego strukturą przypominającego naturalne drewno, „prawdziwe” drewno nie zawsze jest najlepszą opcją.

Jak już wspomnieliśmy, naturalne drewno wymaga systematycznej konserwacji i czyszczenia, a malowanie i lakierowanie drewna zajmuje sporo czasu. Imitacje desek elewacyjnych są natomiast wykonane z trwałego materiału, który raz położony na fasadzie budynku, zapewnia mu estetyczny wygląd przez wiele lat. Na korzyść imitacji desek na elewacji przemawia także fakt, że są one tańsze od naturalnego drewna, a ich montaż jest szybki i prosty. Z racji cienkości, mogą być montowane nawet na starych elewacjach bez konieczności uprzedniego skuwania tynku.

Imitacja deski elewacyjnej – opinie

Deski elewacyjne wykonane z naturalnego drewna, choć dotychczas były dość powszechnie stosowane, dziś coraz częściej są zastępowane przez imitację desek elewacyjnych. Materiał ten bowiem doskonale imituje naturalne drewno, a szeroka paleta kolorów ułatwia dopasowanie ich do stolarki drzwiowej i okiennej czy innych elementów architektury ogrodowej. Imitacje desek elewacyjnych cieszą się dobrymi opiniami także z racji bezinwazyjnego montażu (są przyklejane do fasad budynków) oraz przystępnej ceny. Cena detaliczna całego systemu (desek, kleju oraz impregnatu) waha się bowiem w przedziale od 148 do 158 zł brutto/m2.

elewacja drewno

Drewno czy imitacje desek na elewacji – co wybrać?

Zarówno naturalne drewno, jak i imitacje desek na elewacjach to materiały, z pomocą których stworzyć można designerskie fasady. Każdy więc, komu zależy na niepowtarzalnym wyglądzie domu, powinien do projektu elewacji włączyć elementy wykonane z drewna. Dodadzą one całości ciepła, niepowtarzalnego uroku i nowoczesnego sznytu.

Porównując drewno naturalne i imitację desek elewacyjnych należy wziąć pod uwagę poza estetyką ich trwałość i funkcjonalność. W tym zestawieniu praktycznie bezobsługowym materiałem wykończeniowym są imitacje desek. Raz położone i zaimpregnowane nie wymagają ingerencji człowieka przez wiele lat. Są także odporne na działanie czynników atmosferycznych – w tym słońca i wilgoci. Jeśli więc zależy nam na ładnym wyglądzie elewacji oraz chcemy zminimalizować koszty i ilość prac konsekracyjnych dotyczących elewacji w kolejnych latach, z pewnością powinniśmy postawić na imitacje desek elewacyjnych.

Deski elewacyjne na zdjęciach: Wolszon.pl.