Styropian jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów izolacyjnych, używanych do ocieplania budynku. Jego parametry i wyjątkowe właściwości izolacyjne odpowiadają za sukces, jaki osiągnął i niesłabnącą popularność wśród inwestorów. Wybór najlepszego izolatora do termoizolacji budynku może być trudny, tym bardziej gdy o ocieplaniu budynku mamy niewielkie pojęcie. Od parametrów materiału bowiem zależy energooszczędność budynku i koszt jego eksploatacji. Im większe straty ciepła, tym większe zużycie energii grzewczej i tym wyższe rachunki. Jeśli jeszcze nie ociepliłeś domu, nie zwlekaj i zainwestuj w najnowsze technologicznie rozwiązania.
Sprawdzaj oznaczenia na etykiecie
Od jakości styropianu zależy efektywność wykonanej termoizolacji budynku. To ważne, aby materiał izolacyjny miał odpowiednie parametry i był opatrzony odpowiednimi certyfikatami, potwierdzającymi jego zgodność z obowiązującymi normami. Od lat styropian jest najczęściej wybieranym izolatorem do ocieplania domów. To niezwykle uniwersalny materiał, który znakomicie się sprawdza zarówno do ocieplania ścian zewnętrznych, jak i podłóg czy fundamentów. W zależności od rodzaju ocieplanej powierzchni, mamy różne rodzaje styropianu, dlatego tak ważne jest ustalenie jej składu. Wszystkie ważne informacje na temat danego produktu znajdują się na etykiecie produktu lub w jego karcie i o takie informacje mamy prawo poprosić producenta lub jego przedstawiciela. Jeśli dany styropian nie ma takiej etykiety lub jeśli producent nie dołączył do niego karty produktu, jego jakość i bezpieczeństwo są raczej wątpliwe i lepiej zrezygnować z zakupu.
Najważniejszymi parametrami na etykiecie materiału izolacyjnego są współczynnik przewodzenia ciepła oraz informacja o gęstości. Współczynnik przewodzenia ciepła lambda wskazuje na ilość uciekającego ciepła i przekłada się bezpośrednio na efekt ocieplenia, natomiast gęstość styropianu ma wpływ na jego izolacyjność i wytrzymałość. Należy wybierać styropian o wysokiej gęstości i niskim współczynniku przewodzenia ciepła.
Styropian biały a styropian grafitowy
Do najpopularniejszych rodzajów styropianu należą styropian biały do izolacji termicznej i styropian grafitowy, które różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale przede wszystkim właściwościami i funkcjonalnością. Oba styropiany mają też trochę inne właściwości izolacyjne. Styropian grafitowy ma w swoim składzie domieszkę grafitu, co przekłada się na lepsze parametry izolacyjne i pozwala zmniejszyć grubość warstwy izolacyjnej.
Pod kątem przewodności ciepła, styropian grafitowy jest zdecydowanym faworytem, a jego współczynnik lambda mieści się w przedziale 0,031-0,033 W/(mK). Pozwala to na zapewnienie maksymalnej ochrony przed ucieczką ciepła, co oznacza ciepły i szczelny dom. W porównaniu ze współczynnikiem lambda styropianu białego, który oscyluje w przedziale 0,033-0,045 W/(mK), jest to wynik niezwykle dobry, który ciężko osiągnąć ocieplając powierzchnię innym izolatorem.
Nasiąkliwość izolatora to kolejny bardzo ważny parametr, który ma wpływ na jakość ocieplenia. Zarówno styropian biały, jak i styropian grafitowy mają bardzo podobne wartości nasiąkliwości, co oznacza że ich chłonność jest bardzo zbliżona i osiąga maksymalnie ok. 5%. W praktyce oznacza to, że oba materiały izolacyjne świetnie się sprawdzają do ocieplania miejsc szczególnie narażonych na działanie wilgoci.
Ile kosztuje ocieplenie styropianem?
Termoizolacja budynku jest sporą inwestycją, a na jej koszt składa się nie tylko cena zakupu styropianu. Koszt ten obejmuje również inne materiały, potrzebne do przygotowania powierzchni pod ocieplenie, kleje, podkłady, tynk, a także farby. Jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie cenę zakupu materiału izolacyjnego, to bardziej opłacalny jest zakup styropianu białego. Szukając rozwiązań najbardziej jakościowych i efektywnych, warto rozważyć zakup styropianu grafitowego, który ma znacznie lepsze parametry cieplne, co oznacza wyższą efektywność i mniejsze zużycie energii grzewczej w ocieplonym domu. W dłuższej perspektywie, ocieplenie styropianem grafitowym oznacza oszczędności na eksploatacji budynku. Pytanie zatem, czy myślimy o mniejszym wydatku już na początku termoizolacji, czy o większych oszczędnościach w dalszej perspektywie.