Dom parterowy czy piętrowy? Wady i zalety

projekty domów

Wybór wielkości domu i tego, ile ma on mieć kondygnacji, jest jedną z najważniejszych decyzji, jaką inwestor musi podjąć przy budowie lub przy zakupie nieruchomości. Poznajmy wady i zalety domów parterowych i piętrowych.

Atuty i wady domu parterowego

Parterowy dom będzie tańszy w budowie, niż dom piętrowy. W późniejszej eksploatacji taki budynek również będzie generował mniejsze koszty. Brak schodów dla większości inwestorów będzie zaletą, z uwagi ponownie na koszty wykonania, ale i na późniejsze sprzątanie. Jeśli w domu ma zamieszkać osoba starsza lub niepełnosprawna ruchowo, brak schodów zdecydowanie ułatwi jej poruszanie się po wszystkich pomieszczeniach.

Wadą domów parterowych jest to, że wymagają większej działki dla uzyskania pożądanej powierzchni użytkowej. Często problemem w przypadku domów parterowych będzie słabsze oświetlenie, jeśli na działce są wysokie drzewa lub ogrodzenie.

Czy warto wybrać dom piętrowy?

Wiemy już, jakie wady ma dom piętrowy, a jakie są jego plusy? Taki dom będzie dobrym rozwiązaniem dla dużej, wielopokoleniowej rodziny, ponieważ zapewni większą przestrzeń. Można podzielić ją wygodnie na strefę dzienną, np. na pierwszym poziomie, oraz na strefę sypialnianą na drugim. Piętrowa zabudowa oferuje też lepsze doświetlenie pomieszczeń, zwłaszcza na piętrze.

Koszty budowy domu piętrowego mogą być wyższe niż te dotyczące wznoszenia domów parterowych, ale jak wskazują eksperci z firmy Projektyzwizja.pl, wszystko zależy od wybranej technologii budowy oraz samego projektu. Jeśli chcemy porównać ze sobą koszty budowy parterowego domu, ale z poddaszem użytkowym, to będą one niewiele mniejsze niż budowy piętrowego domu z podobnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi.

W domu piętrowym trzeba wykonać klatkę schodową czy schody wewnętrzne, prowadzące na drugi poziom, ale nie uniknie się takiej inwestycji, jeśli dom parterowy ma mieć poddasze użytkowe – wykańczane od razu lub w przyszłości. Dom piętrowy oferuje więcej przestrzeni, co dla wielu inwestorów okazuje się kluczowe przy wyborze takiej inwestycji.