Dlaczego materac sprężynowy warto obracać w trakcie użytkowania?

materac sprężynowy

Jedną z najważniejszych cech dobrej jakości materaca sprężynowego jest jego trwałość. Często mamy do tego tematu następujące podejście: skoro zapłaciliśmy za to, żeby materac był trwały, to na tym kończy się nasza rola. Niestety, nie jest to cała prawda. Najmocniejszy materac można zniszczyć na skutek błędnego użytkowania. Jednym z najważniejszych błędów eksploatacyjnych jest zaniechanie obracania materaca.

Wśród dostępnych na rynku modeli spotkamy materace sprężynowe jednostronne, jak też dwustronne. Reprezentant producenta łóżek tapicerowanych Meblove24 zwraca uwagę na fakt, który umyka wielu użytkownikom materaców: – Niezależnie od tego, czy jesteśmy posiadaczami materaca jednostronnego czy dwustronnego, powinniśmy go regularnie obracać. W przypadku materaców jednostronnych nie obracamy spodem do góry, lecz w płaszczyźnie poziomej – zamieniamy głowę z nogami. Dzięki temu przedłużymy pełną sprawność mechaniczną materaca, unikniemy „wypracowywania” odkształceń w miejscach regularnie poddawanych mocnym obciążeniom. 

Szansa na zachowanie równej powierzchni nie jest to jedyną korzyścią z obracania materaca sprężynowego. 

Kiedy i jak często trzeba obracać materac sprężynowy? 

W przypadku materaców sprężynowych dwustronnych przeciwstawne powierzchnie mają najczęściej różną twardość. Wynika to z zastosowania różnej grubości, a często także różnego składu powłok pokrywających stalowe sprężyny. Dlatego powodem obracania materaca będzie przede wszystkim potrzeba zapewnienia wygodnego odpoczynku osobom o różnej masie ciała. Obracanie materaca w płaszczyźnie poziomej i zamiana góry z dołem wpływa na równomierne zużywanie się całej konstrukcji i powierzchni materaca. 

Zmiany ustawienia materaca w ramie łóżka mają też bardzo ważną rolę higieniczną. Regularne wietrzenie materaca sprzyja usuwaniu nieprzyjemnych zapachów czy nadmiaru wilgoci. Często polecane jest też korzystanie z ujemnych temperatur w okresie zimowym: wymrażanie materaca jest jednym ze skuteczniejszych sposobów pozbywania się roztoczy i drobnoustrojów osiedlających się w materacach. Obiektem naszego zainteresowania są materace sprężynowe, lecz identyczne zabiegi higieniczne dotyczą wszystkich typów materaców. 

Częstotliwość obracania i wietrzenia materaca nie powinna być mniejsza niż raz na kilka miesięcy, najlepiej minimum co pół roku. Przy okazji wietrzenia i obracania materaca można też usunąć drobne zabrudzenia i uprać pokrowiec. 

3 rzeczy, których nigdy nie można zrobić na materacu sprężynowym 

Omawianie zalet obracania materaca sprężynowego to doskonała okazja, aby powiedzieć o innych czynnikach, które decydują o satysfakcji z użytkowania i wpływają na wydłużenie czasu eksploatacji materaca sprężynowego. Trzy kardynalne zasady poprawnej eksploatacji materaców sprowadzają się do trzech zakazów: 

  • nie skacz po materacu – uwielbiane przez dzieci podskoki na łóżku są doskonałym sposobem na skrócenie życia konstrukcji ze sprężyn bonellowych, jak też kieszeniowych: pod wpływem silnego miejscowego nacisku, warstwy elastycznych powłok z pianki i innych materiałów poprawiających komfort leżenia na materacu wciskane są pomiędzy stalowe sprężyny, co sprawia, że na powierzchni materaca tworzą się nierówności – materac traci elastyczność i zdolność pełnej amortyzacji, 
  • nie zalewaj materaca – silne zamoczenie materaca może zakończyć się nieprzydatnością do dalszego użytkowania: jeżeli nawet na materac wylejemy czystą wodę, to niedosuszony może zacząć wydawać nieprzyjemny zapach stęchlizny – jeżeli doszło do zalania moczem lub innymi płynami fizjologicznymi czy substancjami organicznymi, powinniśmy być gotowi na wymianę materaca na nowy,   
  • nie zaginaj, nie zwijaj i nie załamuj materaca – przewieszanie materaca przez balustradę (np. w celu wysuszenia) może doprowadzić do przemieszczenia, a nawet połamania sprężyn – podobnie destrukcyjnie działa brak odpowiedniego stelaża w łóżku, a co za tym idzie dobrego podparcia całego materaca sprężynowego

Zabezpieczenie materaca przed harcami dzieci może być bardzo trudne, a nawet niemożliwe. O wiele łatwiej spełnić dwa pozostałe warunki. Bardzo praktyczne są wszelkiego rodzaju powłoki, chroniące materace przed przenikaniem cieczy. Może to być cały pokrowiec lub niewielki kocyk podszyty wodoodporną tkaniną, który idealnie rozwiąże problem z przewijaniem niemowląt i moczeniem się małych dzieci.   

Częstym błędem, który może mieć fatalne następstwa, jest próba czyszczenia materaca na mokro. Jeżeli zabrudzenie nie dotyczy tylko pokrowca, lecz samego materaca i jest rozległe, lepiej zamówić profesjonalną firmę. Próba czyszczenia domowymi sposobami może nie tylko nie dać spodziewanych efektów, ale wręcz pogorszyć sytuację. Jeżeli oczyszczanie trzeba przeprowadzić natychmiast, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie użycie proszku do czyszczenia na sucho lub sody oczyszczonej. Jeżeli nawet nie uda się usunąć plamy, nie uszkodzimy materaca.