Technika MMA, jest obecnie najstarszą i najczęściej stosowaną metodą spawania łukowego. Wykorzystywana jest tutaj topliwa elektroda metalowa, pokryta otuliną. Uporządkowany ruch ładunków elektrycznych, wytwarza łuk między elektrodą i metalami, które łączy. Jednak rodzajów urządzeń służących do spawania MMA jest sporo, a każdy oferuję inną budowę i zastosowanie przy konkretnym czymś. Przed wyborem odpowiedniego, należy dowiedzieć się na czym w ogóle, polegają różnice między poszczególnymi przyrządami.
Na czym polega?
Proces spawania, polega w gruncie rzeczy, na zetknięciu elektrody ze spawanym przedmiotem w celu zajarzenia łuku. Stosowana jest również inna metoda, polegająca na pocieraniu spawanego metalu z elektrodą, trochę jak w przypadku krzesiwa. W następstwie, elektryczny łuk doprowadza do topnienia elektrody, metalu i ich podłoża. Właściwa technika spawalnicza, zależy jednak od zastosowanej elektrody oraz składu chemicznego metalu użytego w tym procesie.
Kiedy elektroda ulega topnieniu, doprowadza to do procesu rozkładu związków chemicznych występujących w otulinie, co w rezultacie wytwarza gazy, chroniące topiony metal przed oksydacją i zanieczyszczeniem pochodzenia atmosferycznego. Dodatkowo, zawarty w otulinie żużel, pod wpływem temperatury ulega skraplaniu i wypływa na powierzchnię topionego materiału, tworząc ochronny płaszcz zapobiegający dalszemu utlenianiu.
Do czego to służy?
Głównym założeniem metody, jest jej dostosowanie do spawania miejsc trudno dostępnych, również w bardzo trudnych warunkach. Jest to jeden z powodów, dużej popularności techniki MMA w przemyśle stoczniowym, dużych firmach budowlanych i branżach zajmujących się materiałami metalowymi. Jednak nie tylko duże instytucję korzystają z tej funkcji spawania. Nada się ona również idealnie w domowych warunkach, gdzie osoba spawająca nie będzie musiała się przejmować złymi warunkami atmosferycznymi.
Zalety metody MMA
Zalet metody jest bardzo dużo, nic więc dziwnego że używana jest ona na większości kontynentów. Spawarki MMA mogą zostać użyte przy różnych typach metalu i stopach metali, zapewniając dużą uniwersalność. Z uwagi na popularyzację techniki spawalniczej, firmy produkujące spawarki oferują wysoką jakość spoin i ich odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Niezależnie od pozycji, w której przyjdzie spawać czy od warunków pogodowych, spoiwo i tak będzie trwałe, nienarażone na negatywne oddziaływanie substancji zewnętrznych. Dodatkowo spawanie elektrodami otulonymi, daje możliwość łączenia nawet bardzo cienkich fragmentów o grubości nie przekraczającej nawet 2mm.