Czy ogrzewanie ścienne to dobry system grzewczy?

ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie podłogowe obecne jest w bardzo wielu domach. Co z inną formą ogrzewania płaszczyznowego, czyli z ogrzewaniem ściennym? Na pewno jest to rozwiązanie mniej popularne, ale też ma swoje zalety. Dlaczego warto się nim zainteresować?

Ogrzewanie ścienne – na czym polega?

Ogrzewanie ścienne działa tak samo jak podłogowe, jedyna różnica to sposób montażu – instalacja znajduje się w ścianie. Po włączeniu ogrzewania ściana nagrzewa się i oddaje ciepło drogą promieniowania, co tworzy w pomieszczeniu bardzo przyjazny klimat. W powietrzu nie ma drobinek kurzu, a ciepło rozchodzi się równomiernie, choć rozkład temperatury nie jest aż tak korzystny jak w przypadku ogrzewania podłogowego.

Atutem jest za to mniej skomplikowany montaż, niższa bezwładność cieplna ściennego systemu oraz łatwiejsza regulacja temperatury we wnętrzu. Nie ma znaczenia, z czego zbudowana jest ściana, instalację można położyć na każdej powierzchni, a jeśli chodzi o wykończenie, to w systemie „mokrym” na rury nakłada się tynk, w systemie „suchym” instalacja przykrywana jest płytami gipsowo-kartonowymi.

Nowoczesne systemy, jak na przykład te produkowane przez firmę Uponor, sprawdzą się także w starych, modernizowanych budynkach, w dodatku w sezonie letnim mogą być one wykorzystywane do chłodzenia pomieszczeń.

Zalety i wady instalacji ściennej

Ogrzewanie ścienne jest energooszczędne i może współpracować zarówno z tradycyjnymi kotłami, jak i z odnawialnymi źródłami energii. Tak samo jak przy podłogówce, nie ma tutaj konieczności montowania grzejników, jednak w bardzo dużym pomieszczeniu może być potrzebne dodatkowe źródło ciepła – między ścianą z instalacją grzewczą a ścianą przeciwną powinno być maksymalnie 5 metrów.

Ściana może się nagrzać mocniej niż podłoga, dlatego to bardziej wydajne ogrzewanie, ale tylko wtedy, gdy ściana zewnętrzna ma dobrą izolację – bez niej dojdzie do dużych strat ciepła, co postawi pod znakiem zapytania sens całej inwestycji. Wykonanie dodatkowej izolacji podnosi koszt wykonania ogrzewania, ale i tak w dłuższej perspektywie przyniesie to oszczędności

Ogrzewanie w ścianie sprawdza się przede wszystkim tam, gdzie nie da się zamontować klasycznych grzejników. Idealnie pasuje do pomieszczeń o dużej wilgotności, jak łazienka, sprawdza się także jako ogrzewanie pomieszczeń biurowych, sypialni, salonów, pokojów dziecięcych.

Ogrzewanie ścienne nieco ogranicza możliwości aranżacyjne, co warto uwzględnić na etapie projektowania wnętrz – ściana z instalacją nie może być zastawiona wysokimi meblami, sprzętami kuchennymi czy grubymi zasłonami.