Ceny choinek żywych. Ile kosztuje jodła kaukaska i świerk pospolity?

choinki

Do Świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze trochę czasu. Plantatorzy choinek są już jednak pewni, że ich koszt pozostanie na mniej więcej tym samym poziomie, co w ubiegłym roku. Nie wzrośnie on z powodu inflacji lub rosnących kosztów transportu czy personelu, jak to ma miejsce w przypadku innych artykułów.

Jakie są ceny choinek żywych w 2022 roku?

Około 70% kupujących wybiera zazwyczaj jodłę kaukaską. Wielu Polaków wciąż jednak ceni sobie tradycyjny świerk, więc te iglaki także w przyszłym sezonie będą chętnie wybierane.  Przewiduje się, że ceny tych drzewek mają pozostać na tym samym poziomie, ale oczywiście mogą pojawić się podwyżki ustalane przez poszczególnych sprzedawców.

Na przysklepowym parkingu koszt małego iglaka o wysokości jednego metra zwykle zaczyna się już od 70 zł. Natomiast jodła kaukaska cięta o tej samej wysokości będzie kosztować już 100 zł. Z kolei jodła kaukaska w donicy o wysokości 100-150 cm będzie kosztowała około 160 zł. Za świerk w doniczce w tym samym rozmiarze będziemy musieli zapłacić około 120 zł. Ceny drzewek w poszczególnych sklepach będą się nieznacznie różnić, średnio o kilka złotych. Oczywiście ten koszt może się zmienić, jeśli iglak będzie miał symetryczną budowę, będzie gęstszy i bardziej rozłożysty.

Inaczej wyglądają ceny choinek żywych (https://hoho-choinka.pl/sprzedaz-hurtowa/), które pochodzą z certyfikowanych plantacji. Za jodłę kaukaską i świerk w wersji ciętej o wysokości od 200 do 300 cm trzeba będzie zapłacić szacunkowo około 300 zł. Z kolei mniejsze okazy w doniczce o wysokości od 100 cm do 160 cm to wydatek około 200 zł. W tej kategorii stawki pozostaną również na tym samym poziomie co w ubiegłym sezonie.

Różnica cen pomiędzy tym, co jest oferowane w zwykłych marketach budowlanych, a tym, co pochodzi z wyspecjalizowanych plantacji, wynika z jakości drzewek. Choinki, które rosną w ekologicznych warunkach, są zdrowsze, bardziej okazałe, zadbane, więc tym samym ich wartość jest odpowiednio wyższa.

Sprzedaż choinek z własnej plantacji — gwarancja jakości

Choinki z certyfikowanych plantacji to produkty premium, gdzie eksperci zapewniają, że drzewka są uprawiane i pielęgnowane w sposób ekologiczny. Są one poddawane kontroli, aby mieć pewność, że są zdrowe, mają odpowiedni rozmiar i docierają do klientów w jak najlepszym stanie. Decydując się na zakup choinek z upraw prowadzonych w sposób przyjazny dla środowiska, można być pewnym, że będziemy cieszyć się swoim drzewkiem świątecznym przez długi czas.

Ponadto zamówienie takiego iglaka jest bardzo proste. Choinka, którą wybieramy na stronie, zostanie dostarczona kurierem pod wskazany adres, więc nie musimy się martwić o transport we własnym zakresie.

Jodła kaukaska czy świerk pospolity?

Jodła kaukaska to majestatyczne drzewko, które tworzy w domu wspaniałą świąteczną atmosferę. Jest bardzo popularna ze względu na swój piękny wygląd i wyjątkową mrozoodporność. Charakteryzuje się regularnym, stożkowym kształtem oraz długimi, opadającymi szyszkami w kształcie kropli. Jodłę wyróżniają także jej igły: błyszczące, niekłujące, o intensywnym ciemnozielonym kolorze, które po potarciu w dłoni wydzielają lekko cytrusowy zapach.

Z kolei świerki o stożkowej koronie i klasycznym wyglądzie choinki charakteryzują się regularnym kształtem oraz krótkimi, błyszczącymi, ciemnozielonymi igłami. To zimozielone drzewko nie tylko pięknie wygląda, ale też wypełnia wnętrze domu uroczym leśnym zapachem, który działa kojąco i odstresowująco.

Jaki jest najbardziej popularny rozmiar choinki?

Od czasu pandemii w 2020 roku żywe choinki przyciągnęły wielu nowych klientów, którzy nauczyli się inaczej przeżywać święta z powodu ograniczeń w kontaktach i zamkniętych restauracji. Od tego czasu popyt na świeże iglaki nie maleje, bo ci, którzy raz cieszyli się niepowtarzalną atmosferą świąt z prawdziwym drzewkiem w domu, nie tak szybko wrócą do jego plastikowego odpowiednika.

Plantacje oferują zarówno choinki w doniczkach, jak i cięte, w różnych wysokościach. Najmniejsze drzewka mają 100 cm, natomiast duże w rozmiarze XXL osiągają wysokość do 500 cm. Wybór wielkości choinki zawsze zależy od dostępnej przestrzeni w domu. Z punktu widzenia hodowcy widać jednak, że klienci wolą smukłe drzewka, które zajmują mało miejsca.