Blat drewniany – moda, która nie ma początku

blat drewniany

Czy rzeczywiście jest tak, jak twierdzą stolarze, że blat drewniany, to moda, która nigdy nie przeminie? Odpowiedź nie jest tak oczywista. Jeżeli drewno jest czymś, co nas do siebie przekonało, to zapewne i popyt na nie, nie będzie miało na nas aż takiego wpływu. Jeżeli jednak przyzwyczajeni jesteśmy do produkcyjniaków, które wychodzą hurtowo spod maszyny – drewno może stać się dla nas w którymś momencie ciekawą alternatywą.

Tym bardziej jest to ciekawe, że przecież każda moda się kończy, jedne trendy zastępowane są innymi, to dlaczego blat drewniany miałby ominąć taki los. Otóż tak postawiona teza nieco wykrzywia sam problem. Bo drewno było z nami zawsze, wykorzystywane do różnych celów, a produkty, które zostały wytworzone przez człowieka, podlegają właśnie takim sezonowym, czasami wieloletnim procesom. I to w tym zakresie dzieją się rzeczy, o których mówimy. Kryje się za tym taka zwykła, ludzka radość, że jak już coś się uda człowiekowi dokonać, to obwieszcza to całemu światu i stara się tym zarazić innych.

Blat drewniany z naturalnego źródła

W ten sposób blaty drewniane, czy w ogóle produkty, które powstają z naturalnych źródeł, mogą na chwilę odejść w odstawkę. Ale nie oszukujmy się. Do natury człowiek będzie zawsze wracał, bo w pewnym sensie jest w nią wpisana idealna forma. Owszem doskonalimy ją, ewentualnie dobieramy sobie takie drewno – skoro jesteśmy na tym przykładzie – które spełni nasze oczekiwania. Produkty, który wychodzą spod ręki człowieka, nieustannie są doskonalone, uzupełniane. Znajdowane są w nich usterki lub poważniejsze błędy, dzięki czemu udaje się je modyfikować, poprawiać, a następnie prezentować nowy produkt, który znowu przez pewien czas staje się poszukiwany i doceniany.

Czego nas uczy natura

A produkty z drewna? Cóż, same w sobie się udoskonalą. Drzewa, jak rosły, nadal będą rosnąć. Im w lepszych warunkach, tym lepiej. Kiedy znajdą się już w stolarni, są poddawane odpowiedniej obróbce, stosuje się wobec nich odpowiednie lakiery, czy oleje, ale na końcu to one, same w sobie, są największą zaletą produktu. Jedna z nich, w zależności od gatunku drewna, potrafią nawet starzeć się i zmieniać kolor, wraz z kolejnymi latami. Ale ich jakość nie ulega zmianie. Oczywiście sama natura uczy nas, że trzeba się z nią obchodzić ostrożnie, można do niej nie mieć cierpliwości, ale jej jakość, jak i zalety pozostaną niezmienne.

Czy zatem jest to moda, która nigdy nie przeminie? W takim sensie, że jak pokazuje historia, zawsze do drewna wracamy – można to w ten sposób nazwać. Chociaż, ze względu na sezonowość, bardziej to określenie pasuje do tego, co jest nienaturalne, stworzone przez człowieka.

Dodaj komentarz