Pokój pierwszoklasisty – jak urządzić funkcjonalną przestrzeń?

Pokój pierwszoklasisty

Kiedy dziecko kończy 7 lat i rozpoczyna edukację, nadchodzi czas na zmianę aranżacji dziecięcego pokoiku. To dobry moment, aby zastanowić się nad właściwym rozmieszczeniem mebli dziecięcych i podzieleniem pokoju na strefy (zabawy, nauki i odpoczynku). Jest to bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju i komfortu – już nie takiego małego – domownika. Podpowiadamy, jak stworzyć bezpieczną, komfortową i kreatywną przestrzeń.

Meble dla dzieci w wieku szkolnym – co powinno znaleźć się w pokoju?

Podstawą aranżacji pokoju dziecięcego są meble dla dzieci . W pokoju pierwszoklasisty i starszych dzieci powinno się znaleźć przede wszystkim wygodne łóżko. To bardzo ważne, ponieważ obciążony nauką i obowiązkami uczeń musi się wysypiać. Niezbędna jest solidna rama, ale również dobrej jakości materac (ergonomiczny, dopasowujący się do naturalnych krzywizn kręgosłupa). Łóżko powinno być praktyczne, ponieważ w pokoju dziecięcym nigdy za wiele schowków i miejsca do przechowywania. Sprawdzi się zatem łóżko z pojemnymi szufladami.

Kolejny niezbędny mebel to szafa na ubrania. Koniecznie musi być pojemna, aby pomieścić ubrania i najlepiej wszelkie inne akcesoria (deskorolki, plecaki, gry planszowe itp.). Dobrym wyborem będzie szafa narożna, która świetnie wkomponuje się w każdy kąt (nawet w małym pokoju), a do tego jest niezwykle pojemna. Ważny jest układ we wnętrzu szafy – postaw na mebel z półkami, szufladami oraz drążkiem na ubrania. Takie rozwiązanie będzie najbardziej praktyczne.

W pokoju ucznia musi stanąć funkcjonalne biurko. Zwróć uwagę na wysokość biurka, która powinna być dopasowana do wzrostu dziecka. Jak ocenić, czy biurko ma odpowiednią wysokość? Łokcie dziecka powinny być ustawione pod kątem prostym, a dłonie spoczywać swobodnie na blacie. Generalnie rzecz biorąc, biurko dla siedmiolatka powinno mieć wysokość około 58-60 centymetrów, ale jest to kwestia dość indywidualna.

Ponadto zwróć uwagę na wielkość blatu roboczego i jego nośność. Na biurku ucznia niejednokrotnie stoi już komputer, a zatem dziecko musi mieć odpowiednią ilość miejsca – zarówno, by odrabiać lekcje, jak i korzystać z urządzenia.

Do biurka należy oczywiście dobrać krzesło. Koniecznie musi to być ergonomiczne krzesło, które zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Wysokość krzesełka powinna być regulowana. Niezbędne są też udogodnienia, takie jak podłokietniki czy zagłówek. Pamiętaj, że dziecko będzie spędzać sporo czasu na nauce.

Dodatkowymi meblami będą: regał na książki, komoda na bieliznę oraz zawieszane na ścianę półki. Możesz również zamocować wieszak na ścianie, gdzie dziecko będzie odwieszać plecak czy elementy garderoby. Jeśli maluch wciąż bawi się zabawkami – pomyśl o pojemnej skrzyni, na której dodatkowo można siadać. Wiele zależy tu oczywiście od metrażu pokoju dziecięcego. Przestrzeni nie można przecież zagracić.

Aranżacja pokoju dziecięcego – jak wyznaczyć funkcjonalne strefy?

Jak wspomnieliśmy – pokój dziecka powinien być podzielony na strefy. W naturalny sposób wyznaczą je estetyczne i bezpieczne meble dziecięce.

Strefa nauki

Strefę do nauki ulokuj w miejscu, które zapewnia dopływ światła naturalnego (najczęściej biurko stoi pod oknem). Nieopodal umieść regał, na którym będą książki oraz inne akcesoria.

Strefa zabawy

Narożna szafa subtelnie wkomponuje się w aranżację i nie przytłoczy pokoju, dzięki czemu dziecko zyska miejsce do zabawy. Przestrzeń na środku pokoju powinna umożliwiać swobodną zabawę – na przykład rozłożenie na podłodze maty z klockami. Aby zaakcentować tę strefę – możesz położyć na środku dywan.

Jeżeli metraż pokoiku na to pozwala i dziecko lubi takie aktywności, to koniecznie pomyśl o dodatkowym stoliku do rysowania, układania puzzli czy grania w planszówki.

Strefa odpoczynku

Łóżko ustaw wzdłuż jednej ze ścian, wyznaczając w ten sposób strefę odpoczynku. Pamiętaj, by umieścić lampkę nocną blisko łóżka. Nad łóżkiem mogą zawisnąć półki, na których ustawisz książki. Dziecko chętnie po nie sięgnie, by wyciszyć się przed snem.

Biurko oraz łóżko najlepiej ustawić na przeciwległych ścianach, a strefa do zabawy będzie wówczas pośrodku. Pozwoli to na wyraźne zdefiniowanie tych odrębnych stref.

Pokój dziecięcy możesz także optycznie rozdzielić kolorami ścian – na przykład biała ściana za biurkiem (kolor ten sprzyja koncentracji). Z kolei ścianę z łóżkiem możesz pomalować ciemniejszym kolorem (na przykład butelkowa zieleń, brąz).