Mitów i fałszywych opinii na temat pomp ciepła jest nadal wiele, choć coraz więcej osób przekonuje się do takiego właśnie rozwiązania. Dzięki różnym urządzeniom, dostępnym na współczesnym rynku, użytkownik może sam zdecydować, które funkcje będą dla niego pożądane i dopasować pompę do własnych potrzeb. Wcześniej jednak należy zastanowić się, dlaczego warto poczynić tego rodzaju inwestycję? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie z pewnością ułatwi podjęcie decyzji osobom, które jeszcze nie przekonały się do walorów tego innowacyjnego rozwiązania.
Wielofunkcyjność pomp ciepła
Dostępne na rynku pompy ciepła w dalszym ciągu są często kojarzone wyłącznie z centralnym ogrzewaniem. Dlatego też warto wiedzieć, że urządzenie to cechuje się znacznie większą funkcjonalnością. Zapewnia komfort cieplny domownikom, ale również może posłużyć do podgrzewania wody użytkowej. To z kolei przekłada się na obniżenie rachunków za zużycie energii elektrycznej. Co więcej, nowoczesne urządzenia wyposażone są również w funkcję chłodzenia. Doskonale sprawdzają się więc w trakcie letnich upałów, gwarantując optymalną temperaturę we wnętrzach domów i mieszkań.
Wygodne rozwiązanie w domach i mieszkaniach
Współczesne rozwiązania nastawione są na efektywność i wygodę, zwiększające komfort użytkowania. Takie też są nowoczesne pompy ciepła, które nie wymagają dostępu do paliwa. W społeczeństwie nadal funkcjonuje przekonanie, że praca urządzenia powinna być wspomagana przez piec gazowy. Rzeczywistość jednak pokazuje, że pompa ciepła jest w stanie efektywnie pracować bez żadnego wsparcia. Użytkownik nie musi martwić się o kupno opału, uzupełnienie jego poziomu czy bezpieczeństwo ogrzewania w trakcie jego nieobecności.
Troska o środowisko naturalne
Troska o planetę, na której żyjemy, może wyrażać się na wiele sposobów. Jednym z nich jest inwestycja w pompę ciepła, która nie emituje do atmosfery gazów cieplarnianych, a w swojej pracy wykorzystuje odnawialne źródła energii. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest również połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, co pozwala jeszcze bardziej obniżyć koszty użytkowania urządzenia. Dzięki temu, że pompy ciepła są rozwiązaniem ekologicznym, istnieje możliwość dofinansowania ich kupna i montażu. Więcej na ten temat przeczytać można w artykule Program Czyste Powietrze 3.0 – co musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek?, w którym omówiono zarówno zasady pozyskania dotacji, jak i maksymalne kwoty dofinansowania.
Niskie koszty eksploatacji
Bez instalacji fotowoltaicznej, pompa ciepła będzie pobierać ok. 25% energii elektrycznej, której zadaniem będzie wspieranie pracy urządzenia. W praktyce jednak połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką znacząco obniża wysokość rachunków za zużycie energii. Koszty eksploatacji pompy ciepła powinny zamknąć się w 2000 zł rocznie. To sporo mniej, niż wydatki, które należy ponieść, by zakupić opał czy opłacić rachunki za inne systemy grzewcze. W rozliczeniu rocznym może okazać się, że koszt pracy pompy ciepła to nawet mniej niż 200 zł miesięcznie. Wpływają na to przede wszystkim parametry i klasa zakupionego urządzenia. Dlatego też niezwykle istotnym zadaniem jest dokonanie odpowiedniego wyboru. Pomóc w tym może doświadczenie i wiedza profesjonalistów. Dla przykładu, wybierając firmę oferującą montaż pomp ciepła – Kraków, można skorzystać z profesjonalnego doradztwa w zakresie doboru stosownego urządzenia i jego parametrów.
Ostateczne koszty inwestycji w pompę ciepła
Chociaż koszt instalacji pompy ciepła szacowany jest indywidualnie, w praktyce jest on znacznie niższy, niż montaż ogrzewania gazowego, wykonany od podstaw. Decydując się na nowoczesne rozwiązanie, którym jest pompa ciepła, nie trzeba się również martwić o wykonanie odwiertów. Najczęściej wybierane pompy pobierają bowiem energię cieplną z powietrza, a ich montaż nie odbiega znacząco od metod instalacji klimatyzatora. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie pomogą rozwiać profesjonalni doradcy, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania, niosąc wsparcie merytoryczne przy wyborze najlepszego rozwiązania.