Co składa się na koszt budowy bloku mieszkalnego?

koszt budowy bloku mieszkalnego

Budowa bloku mieszkalnego to inwestycja, która pochłania sporo zasobów finansowych, a jednocześnie wymaga właściwego podejścia od strony logistycznej. Co składa się na koszt tej budowy? Poniżej wyjaśniamy szczegóły związane z tym przedsięwzięciem!

Jak przebiega budowa bloku mieszkalnego?

Prace budowlane związane z blokiem mieszkalnym są zbliżone do tych, które przeprowadzane są podczas powstawania domu jednorodzinnego. Wykonanie bloku mieszkalnego składa się z kilku etapów, które w zależności od inwestycji mogą się od siebie różnić. W ich skład wchodzą czynności poprzedzające faktyczną budowę, jak formalności, prace ziemne, doprowadzenie do stanu surowego otwartego, a później zamkniętego, następnie do stanu deweloperskiego, by na końcu przeprowadzić prace wykończeniowe.

Budową bloku mieszkalnego zajmują się profesjonalne firmy, które bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu wykonują niezbędne prace. Przed przystąpieniem do realizacji tej inwestycji należy w odpowiedni sposób przygotować teren i podłoże. Jest to bardzo ważny etap działań. Profesjonalne zabezpieczenie wykopów budowlanych może wykonać Keller, doświadczony lider rozwiązań geotechnicznych.

Ile kosztuje budowa bloku mieszkalnego?

Na koszt budowy bloku mieszkalnego wpływ mają określone czynniki. Można do nich zaliczyć takie jak:

  • wielkość danej inwestycji,
  • cena działki,
  • standard mieszkań,
  • lokalizacja,
  • uzyskanie dodatkowych pozwoleń,
  • konieczność wykonania dodatkowych prac.

Ile zatem kosztuje budowa bloku mieszkalnego? Przyjąć można, że same koszty związane ze wzniesieniem budynku zaczynają się od około 5000 zł za metr kwadratowy. Oczywiście w zależności od wyżej opisanych czynników koszty te mogą się różnić, chociażby z uwagi na region kraju, w którym przeprowadzana jest inwestycja.

Bardzo ważnym czynnikiem w budownictwie mieszkaniowym decydującym o cenie wzniesienia bloku mieszkalnego, są ceny działek, które jak wiadomo, ciągle idą w górę. Te, które zlokalizowane są w pobliżu centrów miast, potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych za metr kwadratowy. Budowa bloku to duże przedsięwzięcie, dlatego parcela również musi mieć odpowiednie rozmiary, przez co koszt inwestycji już na samym wstępie jest bardzo duży.

Do tego doliczyć należy również koszt przygotowania indywidualnego projektu, który dla tak dużych robót budowlanych jest bardzo wysoki. Niektóre źródła podają, że dla bloku mieszkalnego koszty te mogą sięgać nawet 150 tysięcy złotych.

Budowa bloku mieszkalnego — ważna pomoc specjalistów!

Inwestycja w budowę bloku mieszkalnego to nie tylko duże koszty, ale również ogromna odpowiedzialność. Z tego powodu warto współpracować z najlepszymi fachowcami, których wiedza i doświadczenie pozwolą na sprawne przeprowadzenie prac. Tego typu przedsięwzięcie wymaga wykorzystania odpowiedniego sprzętu, dlatego też warto odpowiednio dobierać partnerów biznesowych.