Zastosowanie kostki brukowej przy budowie domu

kostka brukowa

Kostka brukowa to jeden z najczęściej wybieranych materiałów budowlanych na ścieżki, podjazdy czy parkingi. Jest trwała, funkcjonalna i oferuje dobry stosunek jakości do ceny. Poznaj wszystkie jej zalety i dowiedz się, jakie może być zastosowanie kostki brukowej przy budowie domu. Niektóre inspiracje mogą Cię zaskoczyć!

Zastosowanie kostki brukowej

Budowa domu trwa, a Ty zastanawiasz się, w jaki sposób możesz wykorzystać kostkę brukową? W takim razie ten artykuł na pewno rozwieje Twoje wątpliwości, ponieważ możliwości aranżacji jest cała gama. To niezwykle uniwersalny materiał budowlany, który ma wiele do zaoferowania – jest trwały, dostępny w wielu wariantach rozmiarowych i kolorystycznych, odporny na zmiany temperatur i przede wszystkim bardzo efektowny. Gdzie i jak układać kostkę brukową? Sprawdźmy!

Schody zewnętrzne z kostki brukowej

Schody wejściowe stanowią wizytówkę budynku. Powinny być więc odpowiednio do niego dopasowane, a jednocześnie spełniać swoje zadania funkcjonalne. Nadrzędną kwestią jest to, by były one bezpieczne, a przemieszczanie się po nich komfortowe. Jednym z popularniejszych rozwiązań są schody zewnętrzne z kostki brukowej. Jest ona dostępna w całej gamie kolorów i faktur, przez co można dostosować wybór do potrzeb aranżacyjnych, by kostka dobrze korespondowała z resztą otoczenia – na przykład podjazdem, ścieżkami czy stylem elewacji.

Warto tutaj pamiętać o takich cechach, jak mrozoodporność czy właściwości antypoślizgowe oraz o tym, że wysokość jednego stopnia nie powinna przekraczać 15 cm, a głębokość wynosić do 50 cm. Dzięki temu wchodzenie i schodzenie po schodach z kostki będzie bezpieczne i po prostu wygodne. Planujesz taką inwestycję? Polecamy nasz artykuł: Jak zbudować schody wejściowe z kostki brukowej, który dostarczy Ci wielu cennych informacji!

Podjazd z kostki brukowej

To właściwie najbardziej popularne zastosowanie kostki brukowej przy budowie domu. Posesja wykończona w ten sposób prezentuje się elegancko, jest zadbana i przede wszystkim niesamowicie funkcjonalna. Dzięki świetnym właściwościom, kostka brukowa na podjeździe do garażu bardzo dobrze zniesie intensywną eksploatację i duże obciążenia. Jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż ziemia, tłuczeń, a także tańszym niż na przykład kostka granitowa.

Jeśli chodzi o wymiary, to przy ruchu samochodów osobowych rekomendowane jest, aby było to minimum 6 cm grubości, a przy ruchu większych aut (np. bus) polecamy tę o grubości 8 cm. Jeśli chodzi o podjazdy, to ciekawym rozwiązaniem może być układanie różnych wzorów z kostki brukowej, co dodatkowo nada wyrazu Twojej przydomowej aranżacji. A jeśli równocześnie planujesz wstawianie ogrodzenia, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Ogrodzenie czy kostka – co wykonać w pierwszej kolejności.

Taras z kostki brukowej

Układanie kostki brukowej na tarasie może Cię zaskoczyć. Wbrew pozorom jest to jednak stosunkowo modne rozwiązanie, które przekonuje właścicieli domów z uwagi na dobre parametry, łatwość wykończenia i dobry stosunek jakości do ceny. Na korzyść tarasu z kostki przemawia też łatwość pielęgnacji. W celu utrzymania kostki brukowej w dobrej kondycji należy ją regularnie zamiatać i myć, usuwać plamy dedykowanymi specyfikami, uzupełniać wypłukane fugi i dokonywać okresowej impregnacji z pomocą odpowiedniego środka – np. Pave Care z oferty Semmelrock. Zadbany taras będzie służył latami i cieszył oko, stanowiąc ulubione miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu, na terenie własnej posesji! A jeśli potrzebujesz wskazówek przy wyborze odpowiedniego produktu, sprawdź nasz artykuł: Wybieramy kostki na taras – przegląd najnowszych trendów.

Ścieżki ogrodowe z kostki brukowej

Oczywiście ta propozycja nikogo nie zaskoczy. To nadrzędne zastosowanie kostki brukowej, na które decyduje się zdecydowana większość osób, które chcą zagospodarować swój teren wokół domu. Ścieżka z kostki brukowej wijąca się pośród trawy i roślin prezentuje się pięknie, a zarazem porządkuje przestrzeń i czyni ogród bardziej zadbanym. W związku z tym, że jest to niezwykle uniwersalny materiał, zyskujemy możliwość układania rozmaitych wzorów i kształtów, dobrze dopasowując wygląd ścieżek do otoczenia. Warto tu też mieć na uwadze, że jeśli przez ścieżkę będą przejeżdżać auta, to zalecany jest wybór modelu o grubości min. 6cm. Oczywiście kostkę należy odpowiednio czyścić i impregnować, co wydłuży jej żywotność, a nasze ścieżki będą sprawowały swoją funkcję przez wiele lat!

Elementy małej architektury z kostki brukowej

Czas na bardziej kreatywne zastosowania kostki brukowej. Planowanie domu obejmuje nie tylko budynek, podjazd i taras, ale też aranżację ogrodu. Niektóre z naszych inspiracji będą świetnym rozwiązaniem, gdy na przykład po przeprowadzeniu prac pozostanie Ci nieco materiału budowlanego. Oto, w jaki sposób można wykorzystać kostkę brukową!

  • Palenisko z kostki brukowej
  • Murki z kostki brukowej
  • Kwietnik z kostki brukowej
  • Fontanna z kostki brukowej
  • Wodospad z kostki brukowej
  • Otoczenie oczka wodnego z kostki brukowej
  • Siedzisko z kostki brukowej

Kostka brukowa – jaką wybrać?

Oferta kostki brukowej jest obszerna, dlatego możesz mieć dylemat, na jakie rozwiązanie się zdecydować. Poszczególne modele różnią się kształtem, wymiarami, fakturą, kolorystyką, technologią produkcji czy wzorami. Jedne będą doskonałe na taras, inne można z powodzeniem zastosować na podjeździe czy parkingu, gdzie będą poruszały się samochody. Jeśli chodzi o styl kostki, to oczywiście jest to kwestia indywidualnych upodobań i tego, jak całość ma się prezentować – warto to uwzględnić na etapie planowania domu. Więcej na temat rodzajów tego materiału pisaliśmy w naszym artykule: Jaka kostka brukowa – 8 typów, który z pewnością dostarczy Ci cennych informacji i posłuży za inspirację zakupową.

Wymiary kostki brukowej

Kostka brukowa to uniwersalny materiał, który występuje w wielu wymiarach, dzięki czemu można ją zastosować na wiele sposobów. Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, doskonale sprawdzi się do wyłożenia podjazdu, zbudowania schodów czy stworzenia ścieżki w ogrodzie. Niemniej to od przeznaczenia należy uzależnić wybór wariantu. Dlaczego? Ponieważ nieodpowiednio dobrany rozmiar może poskutkować tym, że wyłożona nawierzchnia będzie mniej trwała i stabilna, a nawet ulegnie szybszej destrukcji.

  • Kostka brukowa 4 cm – ta grubość będzie odpowiednia wszędzia tam, gdzie odbywa się wyłącznie ruch pieszych, czyli np. na schodach, tarasie czy ścieżkach w ogródku.
  • Kostka brukowa 6 cm – najpopularniejsza, nazywana często standardową. Jest nieco grubsza, więc sprawdzi się na ścieżkach, ale można też zastosować ją na podjeździe dla aut osobowych.
  • Kostka brukowa 8 cm – gruba, solidna, wytrzymała. Chętnie wybierana na parkingi i drogi, gdzie poddawana jest intensywnej eksploatacji.

Ceny kostki brukowej

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak układać kostkę brukową albo jaka podsypka pod kostkę brukową będzie najlepsza, warto przyjrzeć się nieco cenom tego materiału. Otóż wiele zależy od tego, na jaki wariant się zdecydujesz. Ile kosztuje kostka brukowa? Ceny kostki gładkiej wielokolorowej zaczynają się od ok. 55 zł / m2, ale sięgają nawet ponad 110 zł / m2 w przypadku kostek szlachetnych, ozdobnych. Jeśli chodzi o układanie kostki brukowej cena, to tutaj z kolei należy uwzględnić to, czy wykonujemy prace na własną rękę, czy też zlecimy robotę specjalistom. Średnie stawki za układanie wynoszą od 80 zł za m2. Tym samym finalną cenę poznamy po tym, jak ustalimy wielkość nawierzchni i wybierzemy materiał, z którego chcemy stworzyć nasze aranżacje.