Za co cenimy meble skandynawskie?

skandynawski styl

Prostota form, naturalne materiały i uniwersalna kolorystyka to tylko kilka zalet popularnych dziś mebli skandynawskich. Swoją oryginalność zawdzięczają inspiracji krajami Skandynawii, które preferują jasne i przytulne wnętrza o otwartych przestrzeniach. Połączenie rustykalnych, zimnych w odczuciu powierzchni ścian oraz drewnianych podłóg wprowadza do otoczenia zrównoważony kontrast, a dominujące w otoczeniu wzorzyste poduszki oraz plakaty skandynawskie dodają spokojnym barwom wyrazistego charakteru. Lecz styl skandynawski nie poradziłby sobie bez mebli, którą grają w nim kluczową rolę, decydując o ostatecznym wyglądzie i komforcie mieszkania. Za co cenimy meble skandynawskie? Jakie są ich zalety? Czym charakteryzują się meble w stylu skandynawskim?

Dlaczego meble skandynawskie są tak popularne?

Przede wszystkim meble skandynawskie wykonane są z drewna, które od wieków jest cenionym surowcem naturalnym, dodającym wnętrzu przytulności (zobacz meble w stylu skandynawskim). Styl skandynawski często ukazuje piękno struktury drewna, rysunek słoi oraz jego naturalny kolor. Cenione drewno w jasnych tonacjach brązów idealnie komponuje się z malowanymi na biało detalami wykończeniowymi. Drugim ważnym aspektem, który wpływa na popularność skandynawskiego umeblowania jest prostota i funkcjonalność modeli. Projektanci dążący do skromnego minimalizmu cenią gładkie powierzchnie oraz linie proste. Skandynawskie stoliki, szafki, szafy i konsole RTV, postawione na ukośnie ułożonych nóżkach, posiadają swój nieodparty urok. Ta lekka nutka dynamiki przełamuje rutynę, jest kropką nad “i” większości modeli. W meblach tego typu często występują także obłe zakończenia rantów, które łagodzą ich charakter.

styl skandynawski

Zalety mebli skandynawskich

Główną zaletą jest uniwersalność, która wynika z prostoty form oraz kolorystyki. Połączenie bieli oraz naturalnego, jasnego koloru drewna świetnie sprawdzi się nie tylko w stylu skandynawskim, ale także w innych aranżacjach kładących nacisk na naturalność oraz ekologię. Producenci mebli skandynawskich używają do produkcji ekologicznych lakierów, dzięki czemu pokryte nimi stoliki oraz krzesła mogą stanowić wyposażenie pokoju dziecięcego. Kolor drewna wpływa pozytywnie na układ nerwowy człowieka, służy wypoczynkowi, jest elementem, który wprowadza do wnętrza przytulny klimat. Idealnie komponuje się z naturalnymi dekoracjami, np. poduszkami wykonanymi z lnu lub bawełny, z plecionym pledem wykonanym z wełny o naturalnym, szarawym kolorycie.

styl skandynawski

Najpiękniejsze modele mebli skandynawskich

Współczesne trendy wnętrzarskie wykorzystują umeblowanie pasujące do kilku różnych aranżacji. Skandynawskie krzesła, stoliki, szafki, komody, stoły i biurka (zobacz biurka zaprojektowane w skandynawskim stylu) mogą przybrać formę tradycyjną lub nieco bardziej nowoczesną. Meble skandynawskie dają się połączyć z loftowymi dodatkami lub designerskimi krzesłami. Klasyczna biel oraz kolor naturalnego drewna to element łączący style. Lecz styl skandynawski to nie tylko surowa naturalność – meble dziecięce pomalowane ekologicznymi farbami w odcieniach pastelowych błękitów i różów to piękny dodatek do sypialni malutkiego dziecka.