Wykonanie instalacji odgromowej

dom

Instalacja odgromowa może ochronić nas i nasz dom przed przykrymi skutkami burzy z piorunami. Jak wygląda wykonanie instalacji odgromowej?

Czy warto zainwestować w instalację odgromową?

Zadaniem instalacji odgromowej jest ochrona budynku, na przykład mieszkalnego, przed wyładowaniami atmosferycznymi. Wiele osób zastanawia się, czy na pewno potrzebuje instalacji chroniącej przed ewentualnymi skutkami burzy z piorunami. Prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zjawiska jest stosunkowo niewielkie. Pamiętajmy jednak, że jego efekty mogą być katastrofalne. Warto zabezpieczyć się w porę, żeby mieć gwarancję, że podczas burzy nie ucierpią mieszkańcy naszego budynku ani żadne przedmioty, które się w nim znajdują. Instalacja odgromowa może ochronić nasz dom poprzez przejęcie i bezpieczne odprowadzenie prądu piorunowego do ziemi.

Jak wygląda instalacja odgromowa?

Na cały system składają się elementy takie jak: zwody poziome i pionowe, przewody odprowadzające oraz uziomy. Zwody poziome to przewody, mocowane na dachu budynku. W zależności od bryły montuje się je na szczycie dachów skośnych lub po obwodzie dachów płaskich. Na kominach mocuje się zwody pionowe, które mają za zadanie przyjąć wyładowanie Na ścianach zewnętrznych montuje się przewody odprowadzające. Na etapie projektowania instalacji należy pamiętać aby zachować bezpieczną odległość zwodów od drzwi i okien, a także od kamer i anten. Ostatnim, ale kluczowym elementem jest uziemienie. Prawidłowa skuteczność uziemienia determinuje działanie całej instalacji.

Wykonanie uziomu

Uziom to element instalacji odgromowej, który odpowiada za jak najszybsze rozproszenie prądu piorunowego w ziemi. Skuteczność uziemienia uzależniona jest od oporu, czyli od wartości rezystancji wyrażanej w Ohm’ach. Należy pamiętać że im niższa rezystancja tym lepsze jest uziemienie. Najprościej rzecz ujmując – czym niższy opór, tym szybciej prąd piorunowy rozproszy się w ziemi. Wykonanie uziomu może zostać przeprowadzone na dwa sposoby: w układzie typu A lub typu B. Pierwszy z nich obejmuje uziomy pionowe lub poziome. Znajdują się one na zewnątrz budynku i łączą się oddzielnie z każdym z przewodów odprowadzających. Układ typu B może występować najczęściej w postaci uziomu fundamentowego lub otokowego. W ich skład wchodzi stalowa taśma, tzw. bednarka, zakopana w ziemi dookoła budynku, na którym montowana jest instalacja odgromowa.

Wykonanie instalacji odgromowej

Samo wykonanie instalacji odgromowej najlepiej zlecić specjalistom. Dzięki temu powierzymy to zadanie osobom z odpowiednimi kwalifikacjami, które z precyzją wykonają swoją pracę, zapewniając bezpieczeństwo danemu budynkowi oraz jego mieszkańcom. Wykonanie najlepiej zacząć od stworzenia projektu, który będzie dokładnie przedstawiać układ instalacji odgromowej. Więcej informacji, między innymi na temat projektowania instalacji oraz jej wykonania, można znaleźć na stronie https://izosky.pl.

Czy warto zdecydować się na montaż instalacji odgromowej?

Wykonanie instalacji odgromowej może zostać przeprowadzone na kilka sposobów, jednak zawsze zagwarantuje bezpieczeństwo całego otoczenia. Najlepiej powierzyć je wyspecjalizowanej firmie, tak aby mieć pewność, że instalacja została zamontowana poprawnie oraz będzie służyć nam w pełni sprawnie. Samo zlecenie może przynieść dodatkowe koszty, jednak cena wykonania samej instalacji jest niewielka w porównaniu do sumy, jaką wydajemy na samą budowę domu czy jego remont.

Jak zadbać o instalację w przyszłości?

Przegląd instalacji odgromowej, podobnie jak projekt oraz montaż, powinien zostać przeprowadzony przez fachowca. Jest to dziedzina, która wymaga specjalistycznych umiejętności oraz regularnej kontroli. Jeśli chodzi o częstotliwość przeglądu, powinien być on wykonywany raz w roku. Jest szczególnie ważny przed rozpoczęciem sezonu burzowego aby upewnić się czy nasza instalacja jest sprawna.