Węgiel ekogroszek do ogrzewania domu

ekogroszek

Jesień powoli zaczyna dawać się we znaki. Coraz chłodniejsze dni i noce sprawiają, że ogrzewanie domu stało się już codziennością. By zapewnić w domu odpowiednią temperaturę, należy sprawić by do kotła trafiał odpowiedni węgiel ekogroszek, który nie tylko dostarczy ciepło, ale także nie będzie znaczącym nadwyrężeniem finansów w tym okresie.

Węgiel ekogroszek – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Posiadając kocioł na węgiel ekogroszek należy rozważnie dobierać produkt do zapotrzebowania. Należy przede wszystkim mieć na uwadze, że ekogroszek powinien mieć odpowiednie właściwości. Ma to wpływ nie tylko na ilość wytwarzanej energii, lecz także na kondycję kotła i ilość nieczystości emitowanych do atmosfery.

Wybierając węgiel ekogroszek niskiej jakości, często okazuje się, że ma on w sobie dużo elementów niepalnych, przez co kupując go, na 25 kg, spalone zostanie np. 20 kg. W zależności od jakości straty mogą być większe lub mniejsze. Dlatego zawsze należy wybierać producenta, który informuje o zawartości takich elementów w swoim produkcie lub ich braku, co jest wskazane. 

Kolejną ważną rzeczą jest ilość wytwarzanej energii z 1 kg węgla ekogroszku. Za dobry wynik uznaje się uzyskanie 25-27 MJ/kg. W połączeniu z niską zawartością siarki i popiołu, a także wysokim współczynnikiem spiekania, taki ekogroszek nie tylko będzie spalał się dłużej, dając więcej energi a w konsekwencji ciepła, lecz także nie będzie powodował spieków. 

Ważne jest by zwrócić uwagę na wielkość ziarna. Zwłaszcza dotyczy to kotłów z automatycznym podajnikiem. Węgiel ekogroszek powinien mieć rozmiary od 5 do 25 mm. 

Wilgotność też nie jest bez znaczenia. Zbyt wilgotny będzie się źle palił przez co jego właściwości związane z produkcją energii ulegną pogorszeniu. Warto zatem wybierać taki, którego poziom wilgotności mieści się w granicach od 5 do 12%. 

Jak przechowywać węgiel ekogroszek?

Jeżeli kupujący planuje dokonać zakupu większej ilości ekogroszku, dobrą praktyką byłoby sprawdzić, w jakiej formie może go dostarczyć producent lub sklep. Np. węgiel ekogroszek PATRIOT, pakowany jest w 25 kg worki foliowe, które uniemożliwiają przenikanie wilgoci do nieotwartej paczki. Dzięki temu węgiel ekogroszek zachowuje swoje prawidłowe walory aż do momentu użycia. 

Dobrze jest też, jeżeli dostawa np. 1t będzie zrealizowana na palecie. Dla osób trzymających węgiel ekogroszek na zewnątrz, ograniczy to rozproszenie produktu po powierzchni. Wspomniany PATRIOT dostarczany jest na europalecie o wymiarach 100 x 120 cm i ułożony jest naprzemiennie, dzięki czemu nie ma potrzeby gospodarowania szczególnie dużej ilości miejsca pod przechowywanie ekogroszku.