Termoizolacja w farbie? Właściwości, zastosowanie i badania naukowe

termoizolacyjna farba

Pytanie, które dzisiaj poruszymy, to czy farba jest w stanie stworzyć warstwę docieplającą dom? Sama farba nie, ale już specjalistyczne powłoki mogą to zrobić. Co to za produkty? Jakie mają właściwości? Co można nimi pomalować oraz co mówią o nich badania naukowe. Tego dowiesz się czytając poniższy tekst.

Czym jest powłoka termoizolacyjna? 

Jest to specjalistyczna farba, która działa podobnie jak styropian, tyle że w skali mikro. Zamiast granulek polistyrenu, powłoka ma w swoim składzie m .in. mikrosfery szklane, w których panuje ciśnienie zbliżone do tego w próżni, a  to stawia opór dla ciepła. Co więcej, mikrosfery szklane odbijają też promieniowanie słoneczne, więc farby te sprawdzą się również jako ochrona przed nadmiernym nagrzaniem budynków. Właśnie dlatego produkt ten jest też czasem określany jako farba refleksyjna.

Co o takiej farbie mówią badania naukowe?

Naukowcy na świecie od wielu lat zajmują się właściwościami farb termoizolacyjnych. Co ustali w przeprowadzonych eksperymentach? Badacze z Tokio ustalili, że w pomieszczeniach pomalowanych taką powłoką ciepło rozkłada się równomiernie. Odkryli to podczas dokładnie zaplanowanego doświadczenia. Naukowcy stworzyli dwa identyczne domu. Jeden z nich pomalowali farbą termoizolacyjną, a drugi standardową powłoką. Nafaszerowali oba budynki czujnikami i tak pozostawili aż na dwa lata! Okazało się, że w budynku, w którym wykorzystano farbę termoizolacyjną temperatura między podłogą  a sufitem była bardziej wyrównana. To z kolei przełożyło się na zmniejszenie zużycia ciepła, czyli mniejsze rachunki. 

termofarba

Lepszy komfort termiczny

W tym samym badaniu sprawdzano również odczucia ludzi odnośnie przebywania w jednych z dwóch budynków. Okazało się, że. Dotyczyło to zarówno miesięcy zimowych jak i letnich.

Co jeszcze potrafi termopowłoka?

Okazuje się, że można również farbę nazwać grzybobójczą? Dlaczego, bo jej użycie nie dopuszcza do powstawania mostków cieplnych, co jest główną przyczyną powstawania wykwitów na ścianach. Niektóre farby, jak na przykład GoThermⓇ mają dodatkowo wykazuje działania antygrzybicze.

Farba ma też zastosowanie w fabrykach, gdzie znajdują się rury z gorącymi cieczami lub gazami. Kiedy pomaluje się je farbą z mikrosferami, stają się bezpieczniejsze i znacznie zmniejszają ryzyko poparzenia, co również pokazały badania, tym razem wykonane w Polsce.

docieplenie domu farbą

Inwestycja warta uwagi

Termofarba jest warta rozważenia do docieplenia budynku. Szczególnie dobrze sprawdzi jako dodatkowa warstwa ochronna w budynkach ocieplonych styropianem lub w takich, w których inne metody izolacji nie są możliwe. Farbę, można też stosować od wewnątrz i w tym przypadku nie będzie to zła praktyka budowlana. Zachęcamy również do testów i przekonaniu się osobiście, czy farba sprawdzi się u Ciebie.

Źródła: 

Oda, T., Nakai, T., Toba, K., & Jianbo, H. (2015). Measurement of amenity in buildings interiors coated with ceramic insulating paint. Procedia Manufacturing3, 1728-1733.

Posmyk, A., Faruga M., (2020), Powłoki kompozytowe. Poprawa bezpieczeństwa podczas obsługi infrastruktury ciepłowniczej, Promotor, 34-38.